Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Patriotyzm

Patriotyzm

Postprzez Paweł » Pt maja 07, 2010 07:21

Jaki macie pogląd nt. tego, jak współcześnie, jako chrześcijanie powinniśmy "realizować" nasz patriotyzm? Spotkałem się z opiniami że chrześcijanie nie powinni przywiazywać się do kultury i tradycji swego narodu, bo ich ojczyzna jest w niebie. Dla mnie jednak patriotyzm jest czymś ważnym, ciąglę się go "uczę" i będę starał się wpoić go moim dzieciom.
Pozdrawiam.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Patriotyzm

Postprzez Tomasz » N maja 09, 2010 23:37

Owszem - nasza Ojczyzna jest w Niebie, ale uważam iż obowiązkiem Chrześcijanina jest również dbać o "ziemską Ojczyznę" oczywiście zgodnie z zasadą "Bogu co boskie, cesarzowi co cesarskie". Odnoszę jednak wrażenie, że w naszym kraju patriotyzm został niejako "zawłaszczony" przez Katolicyzm. Bardzo często idee patriotyczne są wiązane i utożsamiane z Kościołem Rzymsko-Katolickim. Jest to bardzo smutne i krzywdzące, gdyż wśród wielkich i zasłużonych patriotów było wielu Ewangelików, o czym niestety raczej nie mówi się często. Wspomnę tutaj np. Ks. bp Juliusza Bursche.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Patriotyzm

Postprzez Elżbieta » Pn maja 10, 2010 07:37

jak ma być inaczej, jeżeli wszędzie można znaleźć hasło : Polak to Katolik , głosujcie na Polaków. Ilu ludzi wie, że np. Mikołaj Rej nie był Katolikiem?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Patriotyzm

Postprzez Paweł » Pn maja 10, 2010 09:17

Elżbieta napisał(a):Ilu ludzi wie, że np. Mikołaj Rej nie był Katolikiem?


Ja wiem :)
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Patriotyzm

Postprzez Elżbieta » Pn maja 10, 2010 09:48

hehe - trochę mało
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Patriotyzm

Postprzez Piotr » Pn maja 10, 2010 15:37

he he ja też wiem :) Wielu polaków bardzo znanych nie było katolikami np.Władysław Reymont ,Leopold Staff można było by wymieniać w nie skończoność lista była by długa :wink:
Piotr
 
Posty: 241
Obrazki: 0
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:22
Lokalizacja: Bożenkowo
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Patriotyzm

Postprzez Paweł » Pn maja 10, 2010 15:53

No tak, pomijając fakt że jest nas znacznie mniej, chciałbym wrócić jednak do głównego wątku. Jak chrześcijanin powinien "realizować" swój patriotyzm. Wiadomo, podatki płacić uczciwie itp. Chodzi mi o ujęcie patriotyzmu w wersji Mickiewiczowsko - Słowackowskiej :) bardziej metafizycznej.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  


Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 58 gości