Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

SPRAWA KS.PROF. TADEUSZA GUZA Z KUL

Re: SPRAWA KS.PROF. TADEUSZA GUZA Z KUL

Postprzez Witold » Wt mar 26, 2013 12:02

mam nadzieję że chodziło po prostu o stwierdzenie faktu
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: SPRAWA KS.PROF. TADEUSZA GUZA Z KUL

Postprzez Elżbieta » Wt mar 26, 2013 12:11

:P powiedzmy, ze ja też mam nadzieję :P
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: SPRAWA KS.PROF. TADEUSZA GUZA Z KUL

Postprzez Jacek » Wt mar 26, 2013 12:19

Ja naprzykład mysłałem ze już mnie w Polsce nic w stanie nie jest zdziwić a jednak: Znany i ceniony redaktor Cezary Gmyz/luteranin/ ostatnio na stronie FB, bronił zaciekle konserwatywno-katolickie poglądy małżeństwa Terlikowskich, i poniekąd miał rację. Problem polega na tym ze redaktor Gmyz broni stanowiska innego koscioła zamiast KEA w Polsce, którego jest członkiem także synodu. Zwrociłem uwagę na zajęcie się także atakami na luteranizm w Polsce ze strony niektórych duchownych KrK, no i co i cisza. redaktor Cezary uważ się za konserwatystę luteranskiego, jest jak to powiedział przeciwnikiem slubów homosexualistow , ale zwolennikiem ordynacji kobiet. Gdyby zadać to pytanie luteranskiemu konserwatyscie w : Szwecji czy całej Skandynawii, USA, Niemczech, to kazdy z nich na 100% bedzie przeciwnikiem także ordynacji kobiet. Więc o co tu chodzi ?
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: SPRAWA KS.PROF. TADEUSZA GUZA Z KUL

Postprzez damianon » N mar 31, 2013 11:19

ks. prof. Tadeusz Guz plecie straszne androny i często zwyczajnie kłamie w swoich wykładach. Jest tego pełno w internecie. Jego konikiem jest reformacja, chyba ma jakąś obsesje. Nie warto się nim przejmować. Wyrywa z kontekstu jakieś wypowiedzi Marcina Lutra i wykonuje iście cyrkowy fikołek interpretacyjny by "udowodnić" np satanizm reformatorów.
tutaj jest próbka jego manipulacji udowodnionej przez jakiegoś reformowanego blogera:
http://www.youtube.com/watch?v=YLHb1qb3ZAw
damianon
 
Posty: 215
Dołączył(a): Cz lis 03, 2011 15:42
Lokalizacja: Olkusz
wyznanie: w drodze do KE-A
  

Re: SPRAWA KS.PROF. TADEUSZA GUZA Z KUL

Postprzez Jonah » N mar 31, 2013 11:54

Kluczem do błędów ks. T. Guza jest neotomizm. Ktoś, kto jest wyszkolony tym systemie filozoficzno-teologicznym, nie jest w stanie zrozumieć dialektycznej i egzystencjalnej teologii M. Lutra. Nie jest w stanie pojąć, że inaczej Boga może postrzegać człowiek nieusprawiedliwiony, a inaczej usprawiedliwiony. Pominie fakt, że M. Luter zwalczał późnośredniowieczną teologię, która widziała Boga jako sprawiedliwego Sędziego (właśnie w związku z tą wizją pojawiają się u niego czasem ostre słowa), sam zaś kładł nacisk na Boże miłosierdzie. I rzeczywiście jest tak, że nieusprawiedliwiony grzesznik, człowiek któremu brak wiary, który lęka się sądu Bożego, będzie widział Boga jako niesprawiedliwego tyrana. Inaczej człowiek, który uwierzył w zbawcze dzieło Jezusa Chrystusa i został tym samym usprawiedliwiony. Takiemu człowiekowi Bóg objawi się jako miłosierny Ojciec, bo ze względu na swego Syna nie poczytuje mu już grzechów. Tomistyczna wizja Boga pomija taki egzystencjalny i zbawczy dynamizm.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: SPRAWA KS.PROF. TADEUSZA GUZA Z KUL

Postprzez Grzegorz » So lut 21, 2015 21:32

Tutaj kolejna próbka tego manipulatora ks. Guza:

http://www.radiomaryja.pl/multimedia/ki ... utra-cz-i/

Już na samym początku, kiedy słyszymy, że 2015 rok to jubileuszowe 500-lecie Reformacji, wiemy, że będziemy obcować z wypowiedziami prawdziwych znawców protestantyzmu. W ciągu pierwszych 40 minut (dalej nie słuchałem) ks. Guz posuwa się m.in. do:

-) kłamstwa, jakoby Luter ,,jako pierwszy w dziejach świata" wprowadził instytucje rozwodu. O liście rozwodowym wspomina już Stary Testament, rozwodzenie się było znane również starożytnym Rzymianom.

-) przypisania Lutrowi poglądów panteistycznych. Nasz reformator wyrażał w kwestii przymiotów Boga zdanie całkowicie zgodne ze starożytnymi wyznaniami wiary.

-) bezczelnej insynuacji, jakoby Luter nie uważał Jezusa za Boga. Nie wyraża tego co prawda wprost, ale wyraźnie sugeruje, a gdy drugi prowadzący łyka jego manipulacje, to nie prostuje fałszu.

Zwłaszcza ostatni podpunkt jest wyjątkowo bulwersujący. Można go wysłuchać na załączonym nagraniu od 29:30 do 31:00. Ks. Guz odwołuje się zresztą do pisma ks. dr Lutra, w którym zostaje wyraźnie podkreślone, że Jezus jest Bogiem. Dotarłem do angielskiego przekładu, po polsku chyba nie ma:

If Christ, who was true God by nature, has humbled himself to become servant of all, how much more should such action befit us who are of no worth, and are by nature children of sin, death and the devil! (...) The phrase "form of God" does not receive the same interpretation from all. Some understand Paul to refer to the divine essence and nature in Christ; meaning that Christ, though true God, humbled himself. While Christ is indeed true God, Paul is not speaking here of his divine essence, which is concealed. The word he uses --"morphe," or "forma' --he employs again where he tells of Christ taking upon himself the form of a servant. "Form of a servant" certainly cannot signify "essence of a real servant"-possessing by nature the qualities of a servant. For Christ is not our servant by nature; he has become our servant from good will and favor toward us. (...) "Form of God," then, means the assumption of a divine attitude and bearing, or the manifestation of divinity in port and presence; and this not privately, but before others, who witness such form and bearing.

Ale oczywiście manipulator zachowuje się, jakby ten komentarz zaczynał się od Paul is not speaking here of his divine essence.

Uważam, że nasz Kościół powinien wystosować jakiś oficjalny protest albo wyzwać Guza na dysuksję akademicką. Mamy wielu teologów, którzy bez problemu zmiażdżyliby go merytorycznie. Skoro ja, człowiek bez wyższego wykształcenia teologicznego, potrafię wyłapać i wskazać konkretne manipulacje, to co dopiero absolwenci ChATu :) Rozumiem, że niektórzy podchodzą do tego na zasadzie: nie ma sensu rozmawiać z oszołomem, ale niestety jego propaganda trafia do milionów ludzi, którzy oglądają rydzykowe media. Nie możemy się temu bezczynnie przyglądać. Przy najbliższej okazji wspomnę o tej sprawie swojemu proboszczowi.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: SPRAWA KS.PROF. TADEUSZA GUZA Z KUL

Postprzez Jacek » Wt lut 24, 2015 20:01

Guza -krytykuja takze teologowie Rzymsko-katoliccy i to konserwatywni
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: SPRAWA KS.PROF. TADEUSZA GUZA Z KUL

Postprzez Tomasz » Cz lut 26, 2015 20:42

Uważam, że nasz Kościół powinien wystosować jakiś oficjalny protest albo wyzwać Guza na dysuksję akademicką. Mamy wielu teologów, którzy bez problemu zmiażdżyliby go merytorycznie.


Dyskusje akademickie można prowadzić raczej tylko z ludźmi na poziomie. Zatem taka opcja w przypadku Pana Guza chyba nie wchodzi w rachubę.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: SPRAWA KS.PROF. TADEUSZA GUZA Z KUL

Postprzez Grzegorz » So lut 28, 2015 00:10

Mój proboszcz rozmawiał z jedną z wykładowczyń ChATu, okazuje się, że sporo osób zwróciło w tym roku uwagę na wypowiedzi Tadeusza Guza. Jest nadzieja, że zostanie wystosowany oficjalny apel do władz KULu.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: SPRAWA KS.PROF. TADEUSZA GUZA Z KUL

Postprzez Jonah » Cz gru 21, 2017 13:00

Przykład apologetycznych manipulacji T. Guza. Szczegółowo:

https://chnnews.pl/kraj/item/4193-zwery ... lutra.html
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

cron