Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

ile trwa konwersja

ile trwa konwersja

Postprzez gelo441 » Cz wrz 02, 2010 14:32

Ile trwa i jak dokładnie wygląda konwersja? Chodzi mi tu o formalności? Płaci się coś? Chodzi się na jakieś spotkania, często?
gelo441
 
Posty: 54
Dołączył(a): Cz cze 03, 2010 12:05
  

Re: ile trwa konwersja

Postprzez Miłek » Cz wrz 02, 2010 17:32

Hm?. To pytanie to tak, jakbyś zapytał ile trwa Pierwsza Komunia :)

Konwersja to sam akt. Zwieńczenie procesu zmiany wyznania. Ile trwa? 10 minut? 20? 30? :wink:

Ale pewnie nie oto ci chodziło. Dla mnie zmiana wyznania to proces. Zakończony najczęściej uroczystym, publicznym aktem podczas nabożeństwa zwanym konwersją.

Jak długo trwa przygotowanie do konwersji? Nie ma sztywnego czasookresu. Czasem trwa to rok a czasem wiele lat. To bardzo indywidualna sprawa. Zazwyczaj rok trwa uczestniczenie w życiu zboru w całym roku kościelnym. Oczywiście przygotowanie do konwersji obejmuje również rozmowy z duchownym i uczestniczenie w pozanabożeństwowym życiu parafii np. spotkaniach biblijnych czy innych.
Generalnie zmiana wyznania to bardzo poważna sprawa. Człowiek musi naprawdę tego chcieć i dobrze wiedzieć dlaczego tego chce. To kwestia tego na czym chce budować swoją wiarę i relację z Wszechmocnym.

Czasem zdarzają się ludzie, którzy pokłócili się ze swoim rzymskokatolickim proboszczem albo nie chcą słuchać politycznych kazań lub maja kaprys i chcą zmienić wyznanie. Takim osobom jest potrzebna pomoc ale nie konwersja. Kościół to nie stowarzyszenie do którego wystarczy się zapisać.

Acha. Za konwersje nie płaci się.
Miłek
 
Posty: 23
Dołączył(a): Śr sie 18, 2010 14:48
wyznanie: ewang.
  

Re: ile trwa konwersja

Postprzez Tomasz » Cz wrz 02, 2010 21:11

W dziale "Multimedia" zamieściłem ciekawy reportaż na temat wstąpienia do KEA

zobacz tutaj
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ile trwa konwersja

Postprzez LauriYlonen » Cz mar 22, 2012 00:25

W moim przypadku przygotowanie do konwersji trwało pół roku, jednak wcześniej bardzo interesowały mnie sprawy związane z luteranizmem. Samą uroczystość wstąpienia poprzedziło wiele spotkań z proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej, do której się zgłosiłem. Formalności nie było prawie żadnych prócz aktu chrztu z parafii katolickiej. Udało mi się to akurat załatwić bez najmniejszych problemów (za uiszczeniem odpowiedniej opłaty - 20 zł :wink: )wbrew licznym sygnałom na różnych forach o trudnościach w uzyskaniu tego dokumentu. Najważniejsze jednak w przygotowaniu do konwersji to przede wszystkim dojrzewanie do niej, lektura, rozważania, uczestniczenie w nabożeństwach, no i nieocenione w moim przypadku rozmowy z księdzem, który okazał się wspaniałym duszpasterzem i dzięki niemu moja wiara stała się dopiero o wiele bardziej dojrzała. Za spotkania ani konwersję nie ma żadnych opłat. Wiara w KEA nie ma nic wspolnego z komercją. Sama decyzja o terminie konwersji została podjęta spontanicznie, po prostu i ja, i ksiądz czuliśmy, że dojrzałem do tego. Myślę, że to indywidualna kwestia, która zależy od danej osoby. Znam przypadek konwertyty, który przygotowywał się 5 lat.
LauriYlonen
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz mar 22, 2012 00:11
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ile trwa konwersja

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Śr maja 02, 2012 21:25

Czy jest konieczny egzamin taki jaki zdają konfirmanci, aby konwertować na luteranizm?
Pytam, bo słyszałam na ten temat rózne opinie.
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: ile trwa konwersja

Postprzez Paweł Wartburg » Śr maja 02, 2012 21:57

No właśnie? Jak to z tą konwersją? Często są egzaminy przed?? Jakie macie doświadczenie? :?:
Paweł Wartburg
 
Posty: 4
Dołączył(a): Śr maja 02, 2012 21:18
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: katolickie
  

Re: ile trwa konwersja

Postprzez Tomasz » Śr maja 02, 2012 22:35

Jest to sprawa bardzo indywidualna. Okres przygotowania do konwersji wiąże się oczywiście z rozmowami duszpasterskimi. Konwertyta musi oczywiście poznać zasady wyznania ewangelickiego oraz rozważyć swoją decyzję. Nie spotkałem się się natomiast z "egzaminami". Jest to raczej duchowe prowadzenie i przygotowanie do konwersji przez duchownego.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ile trwa konwersja

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Cz maja 03, 2012 06:45

Tomasz, bo w mojej parafii KEA dowiedziałam się, ze mam zdać egzamin i nawet mam otrzymać materiały do opracowania na ten egzamin.
Z kolei kilka osób, ale nie z mojej parafii, które konwertowały jakiś czas temu było zdziwione tym.
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: ile trwa konwersja

Postprzez Agnes » Cz maja 03, 2012 12:44

My (tzn. mój mąż i ja) mieliśmy przed samą konwersją jeszcze jedno spotkanie z księdzem - ostatnie z serii wielu - i rozmawialiśmy na temat nauki KEA, jak ona do nas przemawia, jak ją rozumiemy itd. Było to raczej nieformalne. Ale dobrze poznaliśmy się przedtem z księdzem w ciągu roku przed konwersją, kiedy chodziliśmy na nabożeństwa i w tym okresie też od czasu do czasu spotykaliśmy się na rozmowy.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: ile trwa konwersja

Postprzez Tomasz » Cz maja 03, 2012 18:05

Tomasz, bo w mojej parafii KEA dowiedziałam się, ze mam zdać egzamin i nawet mam otrzymać materiały do opracowania na ten egzamin.
Z kolei kilka osób, ale nie z mojej parafii, które konwertowały jakiś czas temu było zdziwione tym.


Może ksiądz dobrodziej chce Cię trochę "przemaglować" :) Jeżeli będzie chciał zrobić "egzamin" - to trudno, nie masz wyjścia - trzeba zakuwać :wink:
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Konwersja i co dalej ...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron