Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Konwersja z protestantyzmu

Re: Konwersja z protestantyzmu

Postprzez blaisee » Pt gru 22, 2017 14:33

Zofia napisał(a):Czy ty jesteś świadomy różnic w rozumieniu i pojmowaniu Sakramentu Ołtarza (Komunii św.) miedzy batystami a luteranami czy metodystami.

Akurat w porownaniu z luteranami roznic wielkich nie ma, natomiast jesli chodzi o luteran to tez doskonale wiem jak pojmuja ten sakrament. Ale co to ma rzeczy?

Zofia napisał(a):Ja wybrałam luteranizm, ponieważ jego pojmowanie Sakramentu Ołtarza wydawało mi się najbliższe katolicyzmu

Czy chodzilo o to, zeby byl to kosciol jak najblizszy nauczaniu katolickiemu? myslalem ze chdozi o to, aby byl jak najblizszy nauczaniu Bibli... :roll:

A jak baptyści pojmują Trójcę Św.?

Zwyczajnie. Jak wszyscy inni trynitarni chrzescijanie - rowniez katolicy i luteranie
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Konwersja z protestantyzmu

Postprzez Grzegorz » Pt gru 22, 2017 16:08

blaisee napisał(a):
Zofia napisał(a):Czy ty jesteś świadomy różnic w rozumieniu i pojmowaniu Sakramentu Ołtarza (Komunii św.) miedzy batystami a luteranami czy metodystami.

Akurat w porownaniu z luteranami roznic wielkich nie ma,


Zakładam, że chodziło Ci w tym miejscu o metodystów ;)
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Konwersja z protestantyzmu

Postprzez blaisee » Pt gru 22, 2017 16:36

Grzegorz napisał(a):Zakładam, że chodziło Ci w tym miejscu o metodystów ;)

Dokladnie. A napisalem dwa razy o luteranach :lol:
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Konwersja z protestantyzmu

Postprzez Zofia » Pt gru 22, 2017 19:48

Niestety, potwierdziłeś Blaisee moje obawy. Zapamietaj zatem, ze tylko luteranie spośród protestantów, wierzą w realna obecność Ciała i Krwi (=prawdziwie obecne, jak podaje Konfesja Augsburska), wszystkie inne wyznania protestanckie - inaczej.

2/ Czy chodzilo o to, zeby byl to kosciol jak najblizszy nauczaniu katolickiemu? myslalem ze chdozi o to, aby byl jak najblizszy nauczaniu Bibli...
Nie ma czegoś takiego jak nauczanie najbliższe Biblii Każdy odłam protestantów interpretuje zapisy Biblii po swojemu.
A ja świadomie chciałam (mając już wybór, którego nie miał jeszcze Luter, bo znał tylko Koscioł rzymski), żeby to było rozumienie najbliższe katolicyzmu, a zatem moich korzeni chrześcijańskich.
Zofia
 
  

Re: Konwersja z protestantyzmu

Postprzez blaisee » Pt gru 22, 2017 20:23

Zofia napisał(a):Niestety, potwierdziłeś Blaisee moje obawy. Zapamietaj zatem, ze tylko luteranie spośród protestantów, wierzą w realna obecność Ciała i Krwi

Doskonale o tym wiem. Nie wiem co to ma do rzeczy?

Nie ma czegoś takiego jak nauczanie najbliższe Biblii Każdy odłam protestantów interpretuje zapisy Biblii po swojemu.
A ja świadomie chciałam (mając już wybór, którego nie miał jeszcze Luter, bo znał tylko Koscioł rzymski), żeby to było rozumienie najbliższe katolicyzmu, a zatem moich korzeni chrześcijańskich.

No skoro kazdy ma swoje interpretacje to czyli ktoras musi byc najblizsza ;) logiczne twierdzenie.
Pozatym nie bardzo rozumiem co to za zarzut?? Mozna powiedziec tak samo: kazdy odlam chrzescijan interpetuje inaczej albo: kazy odlam katolikow interpetuje inaczej... inaczej rzymscy katolicy inaczej starokatolicy inaczej mariawici itp ;)
Nie bardzo rozumiem po co w ogole zmienialas kosciol jesli mialbyc jak najbardziej podobny do rzymskokatolickiego? Albo dlaczego nie cerkiew albo kosciol polskokatolicki? Sa jeszcze bardziej podobne.niz luteranski :)
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Konwersja z protestantyzmu

Postprzez Jonah » So gru 23, 2017 10:02

Tak sobie myślę, że Kościół luterański, nawet w wersji liberalnej, i tak będzie lepszym wyborem od KRK. Dlaczego? Bo niebiblijne praktyki, jak ordynowanie kobiet na prezbiterów czy udzielanie "ślubów" homoseksualnych, jak również dziwne niekiedy poglądy teologiczne biskupów nie należą do doktryny. Można tego nie uznawać i pozostać luteraninem. Inaczej jest w przypadku KRK. Tam dziwne poglądy teologiczne, jak np. nieomylność papieża czy wniebowzięcie Marii, należą do doktryny. Kto w to nie wierzy, stawia się poza tym Kościołem, nawet jeśli formalnie nie występuje z niego. Poza tym można być narażonym na rozmaite bałwochwalcze praktyki, jak kult świętych osób, miejsc czy obrazów. Dla kogoś, kto takie praktyki uważa właśnie za bałwochwalcze, uczestnictwo w liturgii KRK może okazać się bolesne.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Konwersja z protestantyzmu

Postprzez blaisee » Cz gru 28, 2017 11:36

Tak myśle i myśle... I oczywiscie wiem ze to forum konfesyjne :wink: Ale jednak powiem. Że chyba jednak bliższy jest mi ten ewangelicym w wydaniu reformowano-metodystycznym. Bo nie wiem czy moglbym z czystym sumieniem podejsc do komunii u luteran a mysle ze jednak wypada uszanowac luteranskie nauczanie w tej sprawie.
Ale z drugiej strony najbliższa parafia metodystów to 10 km ode mnie i to niewielki kosciolek w ktorym niewiele sie dzieje. Natomiast luteran mam tuż pod nosem i to sporą dobrze działąjąca parafie i co tu zrobic... Chyba dac sobie czas zeby sie przekonac do luteranskiego nauczania? A moze chodzic do luteran ale nie przystepowac po prostu do komunii?
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Konwersja z protestantyzmu

Postprzez Elżbieta » Cz gru 28, 2017 15:18

Moja rada, chodź do Luteran, a od czasu do czasu do Metodystów - wówczas kiedy są u nich Nabożeństwa. 10 km, to niezbyt daleko :)
w Koszalinie chodziłam i tu i tu i muszę się przyznać, że bardzo dużo mi to dało, bo tematy kazań były najczęściej takie same, ale każdy z duchownych inaczej podchodził do sprawy :)
Dla wyjaśnienia : rano chodziłam do KEA, a po południu do Metodystów :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Konwersja z protestantyzmu

Postprzez blaisee » Cz gru 28, 2017 15:22

Elżbieta napisał(a):Dla wyjaśnienia : rano chodziłam do KEA, a po południu do Metodystów :)

U mnie tez luteranie maja rano a metodysci po poludniu a po srodku jeszcze do baptystow moge sie zalpac :lol:
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Konwersja z protestantyzmu

Postprzez Zofia » Cz gru 28, 2017 20:55

Jonah:
"Inaczej jest w przypadku KRK. Tam dziwne poglądy teologiczne, jak np. nieomylność papieża czy wniebowzięcie Marii, należą do doktryny. Kto w to nie wierzy, stawia się poza tym Kościołem, nawet jeśli formalnie nie występuje z niego. Poza tym można być narażonym na rozmaite bałwochwalcze praktyki, jak kult świętych osób, miejsc czy obrazów. Dla kogoś, kto takie praktyki uważa właśnie za bałwochwalcze, uczestnictwo w liturgii KRK może okazać się bolesne."

Oj, Jonahu, myślałam, ze Twoje poglądy na katolicyzm są bardziej współczesne, ale widzę, że i TY tkwisz w mitologii przedwojennego katolicyzmu ;) Mam znajomych katolików (i rodzine też), którzy nie wierza ani w nieomylność papieża, ani w Wniebowziecie, ani w Objawienia św. Faustyny.... Otwarcie mówią o tym spowiednikowi w konfesjonale i otrzymują rozgrzeszenie i nadal sa katolikami!!
I jeszcze jedno:
"Tam dziwne poglądy teologiczne, jak np. nieomylność papieża..."
Mam pytanie:
A CZYM WŁAŚCIWIE RÓŻNI SIE PAPIEŻ rzymski OD LUTRA niemieckiego?
Przecież Luter uczynił sam siebie (samozwańczo) JEDNOOSOBOWYM AUTORYTETEM w sprawach teologii, kanonu ksiąg, tradycji, eklezjologii, liturgii, sakramentów, małżeństwa, zakonów, zakonników, etc.
Mówiąc w skrócie, raczej wszystko powyrzucał, ewentualnie przerobił wedle swojego pomysłu.I nikt mu w XVI wieku nie zarzucał, że się myli ... Tez był taki "nieomylny" dla swoich popleczników i dla wielu protestantów dzisiaj jeszcze .......Ot, po prostu, w miejsce Magisterium Rzymu narzucił Magisterium Augsburga czy Wormacji. A dlaczego? Ano dlatego - twierdzą autorzy krytycznych opracowań nt Reformacji- że Germanie nie lubią tego co romańskie i postanowili założyć chrześcijaństwo germańskie , a Luter to pięknie zrealizował.
[Pech tylko w tym, ze Biblia (NT) jest owocem chrześcijaństwa i romańskiego i tego nie da się zmienić... żaden z ewangelistów nie pochodził z Germanii]

PS. Elzbieta chodzi (chodziła) do luteranów i do metodystów, ja chodzę do luteran i do rzymskich katolików : .... Ot, po prostu inna forma ekumenizmu, lub, jak to się teraz pięknie mówi: przekraczanie granic.
Dzisiaj czytałam wywiad arcybiskupki Antje Jackelen w Wysokich Obcasach. Ona z kolei jest niezwykle otwarta na Islam i dostrzega mnóstwo zbieżności z Chrześcijaństwem......;)
Eh,
Zofia
 
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Konwersja i co dalej ...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron