Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

konwersja nieletniego za zgodą rodziców

konwersja nieletniego za zgodą rodziców

Postprzez Stokrotka » Pn sie 28, 2017 00:51

Dzień dobry, proszę o zrozumienie i odpowiedź na nurtujące mnie pytanie:
Czy nieletni za zgodą obu rodziców może dokonać konwersji z wyznania rzymskokatolickiego
na ewangelicko -augsburskie ?

Mam 16 lat,a niedługo minie rok odkąd pierwszy raz wzięłam udział w nabożeństwie ewangelickim.
Wyznanie luterańskie jest mi bliskie znacznie dłużej,bo od momentu,kiedy dowiedziałam się o nim na lekcji historii w 2 klasie gimnazjum.
Wierzę w Boga,staram się modlić regularnie i dbać o to,by w ustach moich rówieśników chrześcijaństwo nigdy nie było wyszydzane. Niestety
nie czuję żadnej więzi z kościołem,do którego formalnie należę,czyli rzymskokatolickim. Wynika to przede wszystkim z tego,
że zainteresowana swoją wiarą zaczęłam poszukiwać odpowiedzi na wiele niewygodnych dla katolików pytań w internetowych źródłach,
co uświadomiło mi jak wiele zachowań katolików jest sprzecznych z nauczaniem Chrystusa. Mimo szczerych chęci nie jestem w stanie zrozumieć
ich nauk odnośnie do celibatu księży,transsubstancjacji czy istnienia czyśćca. Jednak nie to jest głównym powodem,dla którego chciałabym
dokonać konwersji. Trwogą przepełnia mnie nabierający coraz większych rozmiarów katolicki kult obrazów i relikwii,który coraz bardziej
odsuwa od Boga,a skłania ku kultom pogańskim. Moich ambicji religijnych nie zaspokajają także monotonne i puste modlitwy na różańcu.
Ostatnio otrzymałam w prezencie biblię warszawską,którą zaczęłam samodzielnie czytać i mam nadzieję,że jeszcze w tym roku
będę po jej lekturze. Rodzice są dosyć tolerancji,nie ingerują w wyznawaną przeze mnie wiarę i wyrażają pełną zgodę na moją konwersję. Natomiast ja swoje bliższe kontakty z kościołem katolickim zakończyłam wraz z komunią świętą i od tamtej pory nie przyjęłam żadnego z katolickich sakramentów. Pragnę brać czynny udział w życiu kościoła luterańskiego,a nie jedynie się jemu przyglądać.
Czy,biorąc pod uwagę mój wiek,jest jakaś szansa,by moja prośba mogła zostać rozpatrzona pozytywnie ?
Stokrotka
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 00:37
wyznanie: ?
  

Re: konwersja nieletniego za zgodą rodziców

Postprzez Aleksander » Pn sie 28, 2017 10:59

Witaj. Twoje świadectwo wiary jest bardzo zachęcające i budujące. Zapewne osoby takie jak Elżbieta udzielą ci dokładniejszej informacji. Ze swojej strony zachęcał bym porozmawiać z księdzem na parafii i śmiało iść do przodu.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: konwersja nieletniego za zgodą rodziców

Postprzez Grzegorz » Pn sie 28, 2017 12:42

Witaj :) Takie wątki jak ten utwierdzają mnie w przekonaniu, że to forum ma wciąż rację bytu.

Wydaje mi się, że standardowej konwersji mogą dokonać osoby dopiero po skończeniu 18 lat. W przypadku niepełnoletnich możliwa jest konwersja połączona z konfirmacją - znam taki przypadek z Warszawy. Aby zostać dopuszczoną do konwersji powinnaś uczestniczyć w ewangelickich lekcjach religii. Porozmawiaj o tym z księdzem w najbliższej parafii.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: konwersja nieletniego za zgodą rodziców

Postprzez Stokrotka » Pn sie 28, 2017 16:11

Dziękuję za poważne potraktowanie mojej sprawy i cenne rady. Mam nadzieję,że rzeczywiście nie będę pierwszą osobą w moim wieku,która zgłosi się do kościoła z taką sprawą. Nie chcę po prostu zostać wyśmianą lub potraktowaną lekceważąco,bo będzie to z pewnością rzutować później na moich dalszych kontaktach ze zborem.
Stokrotka
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 00:37
wyznanie: ?
  

Re: konwersja nieletniego za zgodą rodziców

Postprzez Grzegorz » Pn sie 28, 2017 17:07

Konwersja to dość częste zjawisko w naszym Kościele (sam jestem konwertytą od kilku lat ;) ), więc nikt nie będzie Cię wyśmiewał, spokojnie. Nawiasem mówiąc, czy zapoznałaś się już z Wyznaniem Augsburskim?
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: konwersja nieletniego za zgodą rodziców

Postprzez Stokrotka » Pn sie 28, 2017 18:22

Niestety miałam okazję przeczytać jedynie jego dość obszerne streszczenie.
Stokrotka
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 00:37
wyznanie: ?
  

Re: konwersja nieletniego za zgodą rodziców

Postprzez Grzegorz » Pn sie 28, 2017 19:30

Myślę, że zanim pójdziesz porozmawiać o konwersji to dobrze byłoby przeczytać pełny tekst Wyznania Augsburskiego (inaczej zwanego Konfesją Augsburską) i Małego Katechizmu Lutra. Treść jest dostępna np. tutaj:
http://www.luteranie.konfesyjni.pl/inde ... ymboliczne

Jakbyś w trakcie lektury nabrała jakiś wątpliwości to śmiało pisz na tym forum, postaramy się rozjaśnić co i jak :)
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: konwersja nieletniego za zgodą rodziców

Postprzez Elżbieta » Pn sie 28, 2017 19:41

Witaj Stokrotko. Jeżeli chodzi o Twoje obawy, możesz być spokojna, nikt Cię nie wyśmieje. Jeżeli przystępowałaś już w swoim dotychczasowym Kościele do Pierwszej Komunii, to z całą pewnością nie będziesz u nas przystępowała do konfirmacji. W Twoim przypadku w grę wchodzi jedynie konwersja. Jeżeli bardzo pragniesz przystąpić już do Sakramentu Ołtarza, to powinnaś to zgłosić księdzu. W sprawie swojej konwersji zwróć się do księdza, on Cię pokieruje, da odpowiednią literaturę. Oczywiście będzie Ciebie przygotowywał do tego aktu.
Na resztę Twoich pytań odpowiem później.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: konwersja nieletniego za zgodą rodziców

Postprzez Stokrotka » Pn sie 28, 2017 21:38

To właśnie na Sakramencie Ołtarza najbardziej mi zależy i cieszę,że będę mogła do niego przystąpić jeszcze przed konwersją,bo dotychczas wydało mi się,że jest to w moim przypadku niewskazane.
Stokrotka
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 00:37
wyznanie: ?
  

Re: konwersja nieletniego za zgodą rodziców

Postprzez Elżbieta » Wt sie 29, 2017 23:39

Jednak pamiętaj że przed Nabożeństwem powinnaś zwrócić się do księdza
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Konwersja i co dalej ...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron