Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

LICZBA KONWERSJI NA LUTERANIZM

LICZBA KONWERSJI NA LUTERANIZM

Postprzez Jacek » Wt lut 28, 2012 19:39

Tomaszu- Masz mozliwość dojscia na parafiach KEA do pozyskania informacji ile osob dokonuje aktu konwersji, i z jakich kosciolow ? Bo zauwazylem ze ani strona oficjalna KEA tego nie publikuje , ani zadna ze stron. Warto na tej stronie opublikowac takie dane. W koncu dana parafia ma mozliwosc sie pochwalic.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: LICZBA KONWERSJI NA LUTERANIZM

Postprzez Tomasz » Wt lut 28, 2012 21:04

Podawanie takich informacji na stronach internetowych jest bardzo dobrym pomysłem. Spróbujemy coś pomyśleć w tej sprawie.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: LICZBA KONWERSJI NA LUTERANIZM

Postprzez Miłek » Wt lut 28, 2012 23:00

Słyszałem, że jest to średnio 280 osób rocznie. Wydaje mi się też, że nikt nie prowadzi statystyk z jakich kościołów są wstąpienia do KEA. Logicznie jest przyjąć, że najwięcej z tego największego :)
Miłek
 
Posty: 23
Dołączył(a): Śr sie 18, 2010 14:48
wyznanie: ewang.
  

Re: LICZBA KONWERSJI NA LUTERANIZM

Postprzez Tomasz » Wt lut 28, 2012 23:38

Wydaje mi się też, że nikt nie prowadzi statystyk z jakich kościołów są wstąpienia do KEA. Logicznie jest przyjąć, że najwięcej z tego największego


Bez wątpienia :)

Liczba konwersji będzie na pewno bardzo zróżnicowana w zależności od uwarunkowań miejsca położenia danej parafii. Np. w mojej Parafii wstąpień jest może 2 rocznie.
Zestawienie takich danych w skali całego KEA w Polsce byłoby bardzo ciekawe.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: LICZBA KONWERSJI NA LUTERANIZM

Postprzez Miłek » Śr lut 29, 2012 08:21

Wydaje mi się, że najwięcej konwersji jest w dobrze funkcjonujących parafiach w dużych miastach diaspory. Mam na myśli np. Warszawę, Łódź, Kraków, Lublin, Szczecin itp. Tam nasze parafie są widoczne dla ludzi poszukujących. Tam też jest największe zeświecczenie ale też są ludzie poszukujący.

Na logikę :) najmniej konwersji będzie na Śląsku Cieszyńskim. Tam wszyscy się znają i wiedzą od zawsze o sobie. Więc inne wyznania nie robią takiego wrażenia. Pewnie tam konwersje są dokonywane głównie przy ślubach.

Mam też propozycję. Ten temat nie ma za wiele wspólnego z "wydarzeniami" Może przenieść go gdzieś indziej?

Słuszna uwaga. Zastanawiałem się gdzie przenieść wątek i uznałem, że chyba najlepszy będzie dział dot. właśnie konwersji.
Tomasz
Miłek
 
Posty: 23
Dołączył(a): Śr sie 18, 2010 14:48
wyznanie: ewang.
  

Re: LICZBA KONWERSJI NA LUTERANIZM

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Śr lut 29, 2012 12:12

280 osób rocznie?
To mało....
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: LICZBA KONWERSJI NA LUTERANIZM

Postprzez Tomasz » Śr lut 29, 2012 21:50

Na logikę najmniej konwersji będzie na Śląsku Cieszyńskim. Tam wszyscy się znają i wiedzą od zawsze o sobie. Więc inne wyznania nie robią takiego wrażenia. Pewnie tam konwersje są dokonywane głównie przy ślubach.


Nie wiem, czy na Śląsku Cieszyńskim będzie akurat najmniej konwersji. Jak sam zauważyłeś, tam może być więcej ślubów mieszanych i właśnie przy tej "okazji" mogą mieć miejsce konwersje.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: LICZBA KONWERSJI NA LUTERANIZM

Postprzez Jacek » Śr lut 29, 2012 23:33

Czy są to dane prawdziwe czy z kapelusza ? Bo ponoc oficjalna informacja mowi, o większym ubytku niz przyroscie. Wzrostową dynamiką moze w Polsce pochwalic się kosciol Zielonoswiątkowy
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: LICZBA KONWERSJI NA LUTERANIZM

Postprzez Jakub » Cz mar 01, 2012 08:39

Potwierdzam - konwersje na cieszyńskim jak już to są z okazji ślubów. Poza tym 60-80% Ślubów na Cieszyńskim to śluby mieszane wyznaniowo. Nawet w największej parafii w Cieszynie.

Być może jedynie Wisła się tu odróżnia.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: LICZBA KONWERSJI NA LUTERANIZM

Postprzez Miłek » Cz mar 01, 2012 08:52

Pamiętam, że na jakimś spotkaniu na parafii było mówione o tych sprawach. Generalnie od kilku lat KEA jest w fazie liczebnego wzrostu. Skończyły się gremialne wyjazdy z kraju.

Nie wiem czy to duży czy mały wzrost. Nie wiem też czy 280 konwersji to mało. Może tak może nie. W naszych realiach, to co roku przybywa jedna parafia i to nie najmniejsza.

A jeśli chodzi o konwersje przy ślubach, to osobiście podchodzę do nich z dużą rezerwą. Może tak być, że te konwersje nie są podyktowane głębszymi motywami natury religijnej. Po prostu ludzie chcą być w jednym kościele bo tak wygodniej i nic więcej.
Miłek
 
Posty: 23
Dołączył(a): Śr sie 18, 2010 14:48
wyznanie: ewang.
  

Następna strona

Powrót do Konwersja i co dalej ...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości