Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Łotwa zniosła ordynację kobiet

Co słychać u naszych braci z innych krajów

Re: Łotwa zniosła ordynację kobiet

Postprzez Iwona » Wt cze 07, 2016 15:57

Maksy...,mam do Ciebie poważne pytanie. Chodzi mi o tę Pragmatykę Służbową. Czy tam jest zapisane, że praktykantka może samodzielnie prowadzić wszystkie nabożeństwa Słowa? Do tej pory nie mogę się z tym pogodzić, że w II Dzien Swiat Wielkiejnocy prowadziła samodzielnie nabożeństwo osoba, która jest przecież osobą świecką.... Do tej pory w tym Dniu prowadziła u nas nabożeństwo zazwyczaj pani dk. Radacz. No, ale ona jest jednak ordynowaną diakonką.... To trochę zmienia sytuację.


Elżbieto miła, zapewniam Ciebie, że w naszym warszawskim zborze nikt by nie zaprotestował, żeby diakonka celebrowała liturgię komunijną. No, może ja i jeszcze kilka osób;))) Obserwuję widoczną zmianę pokoleniową: większość w naszym zborze zaczynają tworzyć ludzie w wieku młodym i średnim, przeważnie konwertyci (w warszawskich zborach 45% wyznawców to konwertyci, przytaczał te wskaźniki ks.dr Nast.).
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Łotwa zniosła ordynację kobiet

Postprzez Elżbieta » Wt cze 07, 2016 20:32

No to chyba wystarczy, przecież nie muszą wszyscy protestować.

A co do zmian pokoleniowych, to przypominam sobie jak moja babcia opowiadała, że litewscy chłopi chcieli by ona zastępowała księdza. Zna łacinę, więc dlaczego by nie miała go zastąpić, a to, że była Luteranką, też nikomu nie przeszkadzało :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Łotwa zniosła ordynację kobiet

Postprzez Maksymilian » Wt cze 07, 2016 22:02

http://www.chorzow.luteranie.pl/wp-cont ... uzbowa.pdf

Tutaj podaję pragmatykę służbową. W punkcie VIII w podpunkcie 2 paragrafach 3 i 4 jest zapis, który umożliwia prowadzenie przez studentów nabożeństw.
Maksymilian
 
  

Re: Łotwa zniosła ordynację kobiet

Postprzez Iwona » Śr cze 08, 2016 17:00

Maksy, dziękuję bardzo, bardzo za ten tekst. Zapisałam sobie w Dokumentach i wieczorem postudiuję te "paragrafy". I inne też ....;)
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Łotwa zniosła ordynację kobiet

Postprzez Iwona » Pt cze 10, 2016 12:17

Na stronie Luter2017 rozmowa z panią arcy-arcy Antosią Jackelen ze Szwecji.
A oto fragmencik:

Sekularyzacja jest produktem ubocznym Reformacji i to bardzo wyraźnie widać. Zawsze byłam przeciwko ukazywaniu sekularyzacji jako wroga Kościoła. Jest ona w zasadzie rachunkiem za sukces. To, co w Szwecji traktujemy czasem jako szwedzkie wartości jest w rzeczywistości zsekularyzowanym luteranizmem – np. szkolnictwo, opieka nad chorymi i w ogóle opieka, jest również jedną z najważniejszych wartości luterańskiej tradycji. Reformacja była również ruchem edukacyjnym i w mniejszym lub większym stopniu przyczyniła się do procesów demokratyzacji. Dobrze się stało, że państwo przejęło te struktury i uczyniło z nich dobro wspólne, że nie pozostało ono jedynie dobrem Kościoła. Dlatego sprzeciwiam się postrzeganiu sekularyzacji jedynie jako wroga. Wyświadcza nam ona również przysługę, bo jesteśmy zmuszeni do stawiania pytań, czym jest dla nas wiara w Chrystusa i jego łaskę.[...]

No tak, zsekularyzowany luteranizm ...... jako wyznanie ?
**********

Przy okazji dodam, że w księgarni dostrzegłam książkę pod dziwnym tytułem "BOZIE czyli jak wygląda Bóg" wyd.Agora, 2016. Książka jest przeznaczona dla ok.10 - latków. Ponieważ na okładce przedstawieni byli -w dosyć karykaturalny sposób- duchowni różnych religii (w tym rabin, imam, lama),więc zajrzałam głębiej. Luteranizm prezentuje pani dk. Małgorzata Gaś. Jedno z pierwszych zdań: "W kościele luterańskim kobieta jest kimś w rodzaju księdza". Dalej kilka odniesień na ten sam temat i wreszcie westchnienie: "A w Szwecji kobieta jest nawet arcybiskupem." I to są treści dla dziesięciolatków...
Odłożyłam książkę na półkę.
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Łotwa zniosła ordynację kobiet

Postprzez Jonah » Pt cze 10, 2016 16:59

Kiedy czytam takie rzeczy, odnoszę wrażenie, że wierchuszka liberalnych Kościołów protestanckich właściwie pogodziła się ze stopniowym wygaszaniem chrześcijaństwa. Trudno nie uznawać w takiej sytuacji za "proroka" F. Nietzschego, który przewidywał, że po uwiądzie wiary chrześcijańskiej jeszcze jakiś czas, siłą inercji i bez żadnego uzasadnienia, będzie trwała moralność chrześcijańska. Póki ostatecznie chrześcijaństwo nie przeminie. W tym kontekście tacy, jak owa "biskup", zdają się być już strażnikami pustego naczynia. Wiedzą, że tam już nic nie ma, ale pragmatycznie nie mówią tego wprost, bo lękają się moralnych konsekwencji. W głębi serca mają religię za iluzję, ale iluzję społecznie przydatną, więc pozwalają jej jeszcze trwać. To nowa wersja "pobielanych grobów".
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Łotwa zniosła ordynację kobiet

Postprzez Maksymilian » Pt cze 10, 2016 21:31

Jonahu, oni nawet chrześcijańską moralność sprzedali.
Maksymilian
 
  

Re: Łotwa zniosła ordynację kobiet

Postprzez Jonah » So cze 11, 2016 00:23

Coś tam jeszcze z tej moralności zostało. Właśnie owa "opieka nad chorymi". Troska o chorych i ubogich zawsze znamionowała chrześcijan, bo wynika z z Ewangelii. Można, oczywiście, zastanawiać się jaka po temu dziś jest motywacja. Czy bez wiary nie pozostaje czysta uczynkowość, z której tylko diabeł się cieszy. Żyjemy w dziwnych, postchrześcijańskich czasach, gdzie nawet eutanazja motywowana jest względami "miłosierdzia". Strach pomyśleć, kiedy względy miłosierdzia odejdą w społecznej świadomości, wraz z kulturowym chrześcijaństwem, do lamusa. Pozostanie wówczas naga eutanazja. Np. będzie się uśmiercać starców z racji ekonomicznych czy społecznych.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Łotwa zniosła ordynację kobiet

Postprzez Iwona » Pn cze 13, 2016 11:27

A oto jeszcze jeden fragment narracji p. "arcy-" Antje Jacelyn ze Szwecji. Tym razem to fragment jej kazania wygłoszonego na sławetnym nabożeństwie w kościele luterańskim w Łodzi w dniu 31 maja br., gdzie dwaj polscy biskupi, Zwierzchnik i Diecezji Warszawskiej, celebrowali (wbrew Prawu polskiego KEA) Sakrament Ołtarza ze szwedzką duchowną :

"[...] Wiara może wzrastać wraz z każdym krokiem, na jaki się odważysz.
Nie należy zwlekać ze zmawianiem Modlitwy Pańskiej czy Wyznania Wiary do momentu, kiedy zrozumiemy każde słowo, gdyż uczestniczenie w modlitwie, wspólne jej mówienie, pozwala na stopniowe zrozumienie słów, którymi się modlimy. A zatem spokojnie się módlmy i śpiewajmy, nawet jeśli pewność wiary Lutra nie jest dla nas tak oczywista. Kto wie, być może więcej ludzi znalazło się w niebie poprzez muzykę i śpiew niż poprzez kazania. [...]"


???
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Łotwa zniosła ordynację kobiet

Postprzez Grzegorz » Pn cze 13, 2016 14:38

A tutaj akurat uważam, że słowa prymaski Jacelyn mieszczą się w granicach dopuszczalności. W końcu dzieci najpierw uczą się treści Modlitwy Pańskiej, a dopiero później nabierają zrozumienia każdego słowa. Podobnie dorośli, którzy dopiero się nawracają albo odkrywają na nowo wiarę. Uważam też, że ma rację zachęcając do modlitwy i śpiewu osoby wątpiące i słabej wiary - to jest zasadniczym przesłaniem jej słów, a nie to, że przez śpiew więcej osób idzie do Nieba niż przez kazania (co zresztą zostało wyrażone jako przypuszczenie, a nie zdecydowane twierdzenie).
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luteranizm na świecie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron