Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Legnicy

Przedstawiamy nasze parafie i ich historie

Re: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Legnicy

Postprzez Elżbieta » N sie 01, 2010 22:50

kiepska sprawa, jeszcze nic nie wiadomo, może się dowiemy w połowie sierpnia. Na razie, będziemy mieć praktykanta
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Legnicy

Postprzez Elżbieta » N wrz 30, 2012 11:45

15 października 2012 r. w Kościele Mariackim w Legnicy przy ulicy N.Marii Panny odbędzie się spotkanie na którym zostanie omówiona historia reformacji i zaprezentowane parę naszych pieśni.
Serdecznie zapraszam wszystkich chętnych .

Obrazek
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Legnicy

Postprzez Elżbieta » Śr paź 31, 2012 22:41

Chciałam powiadomić, że dzisiaj w czasie Nabożeństwa z okazji rocznicy Reformacji do naszego Kościoła przystąpiły dwie osoby.
:P Rozwija się parafia :P
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Legnicy

Postprzez Jacek » Cz lis 01, 2012 10:26

Szkoda ze Twoja parafia, jak i inne parafie, nie informuja o tym na stronie oficjalnej kosciola, z jakiego wyznania przeszli. Pamietajmy ze takie czyny, dawaja odwagi przyszlym konwertytom. Spojrzmy- Na zachodzie w gazetach zwiazanych z KrK, az sie chelpia, ze oto Anglikanin, czy Luteranin, powrocil na lono KrK. Z kolei w Polsce jest to przemilczane ze zrozumialych wzgledow, zeby nie draznic niedziedzia :mrgreen: KrK. Niestety obecnie odwaga jest w cenie.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Legnicy

Postprzez Jacek » N maja 26, 2013 21:32

Uwazam- ze najpiekniejszy kosciol KEA jest w Legnicy, przebija pozostale koscioly nawet Sw.Trojcy w Warszawie szkoda ze Poznan niema tak pieknego kosciola
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Legnicy

Postprzez Elżbieta » N maja 26, 2013 22:56

Miło mi, że tak uważasz, ale fakt, jest niepowtarzalny :) i jak dla mnie najpiękniejszy :)

Jacku, z miejsca zyskałeś moją sympatię :P
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Legnicy

Postprzez septemberlicht » Pn maja 27, 2013 09:21

Tak się zastanawiam, czy wybór Święta Reformacji na swoją konwersję nie jest przejawem malutkiej, maluteńkiej automegalomanii? Czy tego praktyki nie powinny się odbywać w jakąś "szeregową", zwyczajną niedzielę?

Myślę o swojej przyszłej, chyba już nieodległej konwersji, i wydaje mi się, że nie chciałbym swoją osobą odrywać uwagi współparafian od takiego ważnego święta jak Święto Reformacji.

Co do kościoła w Legnicy - jeśli ktoś lubi gotyk i neogotyk, to faktycznie bardzo ładny obiekt. A ten przejazd pod prezbiterium to chyba ewenement na światową skalę.
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Legnicy

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Pn maja 27, 2013 11:23

septemberlicht napisał(a):Tak się zastanawiam, czy wybór Święta Reformacji na swoją konwersję nie jest przejawem malutkiej, maluteńkiej automegalomanii? Czy tego praktyki nie powinny się odbywać w jakąś "szeregową", zwyczajną niedzielę?
Myślę o swojej przyszłej, chyba już nieodległej konwersji, i wydaje mi się, że nie chciałbym swoją osobą odrywać uwagi współparafian od takiego ważnego święta jak Święto Reformacji.
Co do kościoła w Legnicy - jeśli ktoś lubi gotyk i neogotyk, to faktycznie bardzo ładny obiekt. A ten przejazd pod prezbiterium to chyba ewenement na światową skalę.



Dlaczego uważasz, że nie powinieneś konwertować do KEA w Święto Reformacji? Wg mnie to bez znaczenia w jakim dniu wstępuje się w szeregi Kościoła.
Co masz na myśli pisząc "przejazd pod prezbiterium"?
Wybacz, ale jakoś brzydko to zabrzmiało.
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Legnicy

Postprzez septemberlicht » Pn maja 27, 2013 15:17

Agnieszka Ostrowska-Fetera napisał(a):Dlaczego uważasz, że nie powinieneś konwertować do KEA w Święto Reformacji? Wg mnie to bez znaczenia w jakim dniu wstępuje się w szeregi Kościoła.

No przecież napisałem dlaczego. Mam powtórzyć to co napisałem w poście wyżej?
Agnieszka Ostrowska-Fetera napisał(a):Co masz na myśli pisząc "przejazd pod prezbiterium"? Wybacz, ale jakoś brzydko to zabrzmiało.

Mam to na myśli co napisałem. :shock: Przejazd, czyli takie miejsce, które przystosowano do pokonywania za pomocą pojazdu kołowego, typu samochód, furmanka, rower, motocykl. Mamy na przykład przejazd kolejowy, czyli miejsce, gdzie auta, furmanki, motocykle itp. mogą pokonać przeszkodę, jaką jest linia kolejowa.
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Legnicy

Postprzez Elżbieta » Pn maja 27, 2013 16:28

Takie usytuowanie ołtarza zostało podyktowane potrzebą. Mianowicie, parafia była tak duża, że nie można było ludzi pomieścić w kościele, trzeba było więc go rozbudować, jednak jedyną możliwością, było wysunięcie ołtarza do przodu. Ponieważ jednak w tym miejscu za kościołem była uliczka a zaraz za nią mury obronne, więc nie można jej było zamknąć, ze względu na obronność miasta. Jedynym sposobem było przerzucenie nad uliczką mostu i na nim zrobienie właśnie prezbiterium. W ten sposób uliczka nie została zamknięta dla ruchu i jednocześnie ołtarz został wysunięty do przodu. W obecnej chwili mamy więc ołtarz położony bardzo wysoko - gdzieś tak około 3 metrów od poziomu podłogi i rzeczywiście ludzie przechodzą pod ołtarzem nawet nie zdając sobie z tego sprawy. W chwili obecnej już nie jeżdżą ani konno, ani samochodami, bo w tym miejscu obecnie jest chodnik

Co do stylu w jakim został wybudowany kościół - rzeczywiście mury są gotyckie, od północnej strony zachowały się jeszcze fragmenty murów romańskich z kamienia łamanego. Sam wystrój jest zrobiony w piaskowcu w stylu neogotyckim. Z baroku pozostał nam jedynie prospekt organowy i dwie rzeźby: Aarona i Mojżesza (w drzewie) stojące u wejścia na prezbiterium.

Wg. mnie najbardziej odpowiednim stylem dla kościoła jest gotyk, barok jest bardziej odpowiedni do pałaców - ale to oczywiście rzecz gustu. W każdym razie mi się ten kościół bardzo podoba :P
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze parafie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron