Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Budowa nowych kościołów

Przedstawiamy nasze parafie i ich historie

Budowa nowych kościołów

Postprzez Kubala95 » So maja 18, 2013 22:58

Witam, w KRK cały czas obserwuje się tworzenie nowych miejsc kultu, mimo, że to i tak w Polsce największa wspólnota. Interesuje mnie czy w KEA również buduje się nowe obiekty sakralne, bo odnoszę wrażenie, że pod tym względem wszystko stoi w miejscu. Luterańskie świątynie znajdują się głównie w wojewódzkich miastach i może paru mniejszych. Dla przykładu najbliższy względem mojej miejscowości kościół znajduje się ~30 km dalej (w Węgrowie), a to i tak nie jest źle, bo wiele osób musi jeździć 3 razy dalej. Ja i wielu innych chrześcijan chciałoby dokonać konwersji, ale dotarcie do najbliższej świątyni zajmuje dużo czasu i pochłania sporo pieniędzy. Może warto by było zainwestować trochę i zacząć zwiększać liczbę takich budowli, aby chętni do wstąpienia zasilili szeregi luteran, a obecni wierni mogli lepiej praktykować wiarę. KEA nie osiągnęło by raczej milionów wiernych, ale chociaż w znacznym stopniu zwiększyło by swoją liczebność i utrzymało egzystencję wspólnoty i wiary w naszym kraju.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Budowa nowych kościołów

Postprzez Elżbieta » N maja 19, 2013 04:51

Zapytaj księdza o filiały, bo często, tam gdzie nie ma kościoła a są wierni, tworzy się tzw filiał, gdzie Nabożeństwa są prowadzone przez księdza z najbliższej parafii.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Budowa nowych kościołów

Postprzez Jacek » N maja 19, 2013 07:46

Najnowszy wybudowany obiekt skralny w postaci : kosciola, z centrum dydaktycznym, czescia hotelowa znajduje sie w Poznaniu pomiedzy ul. Grunwaldzka, a Obozowa. Nowy kosciol powstal wraz z zapleczem powstal dzieki S.P. Ks.Prob. Tadeuszowi Raszykowi.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Budowa nowych kościołów

Postprzez Elżbieta » N maja 19, 2013 13:30

Filiały często nie mają swojej siedziby i korzystają z gościnności innych Kościołów, tak więc trzeba pytać w najbliższej parafii
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Budowa nowych kościołów

Postprzez Tomasz » N maja 19, 2013 14:52

Nowe świątynie luterańskie w Polsce powstają raczej rzadko. Wynika to z faktu, iż jesteśmy kościołem mniejszościowym i nie posiadamy takiego zaplecza (przede wszystkim finansowego) jak KRK. Nie mniej Kubala ma z pewnością rację, że większa liczba "placówek" przyczyniłaby się z pewnością do rozwoju Kościoła.
Jest to jednak o wiele szerszy problem, który nawiązuje bezpośrednio do działalności misyjnej, która u nas niestety kuleje.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Budowa nowych kościołów

Postprzez Witold » Śr maja 22, 2013 16:13

zgodzę się że kuleje.

Tacy "Zieloni" których jest około trzy razy mniej mają w wielu województwach więcej zborów niż ewangelicy.

Podobnie w moim mieście, stolicy województwa zborów Świadków Jehowy jest kilka, parafia KEA jest jedna. Fakt że Świadków Jehowy jest w Polsce dwa razy więcej niż ewangelików ale "sal królestwa" mają kilkakrotnie więcej niż KEA kościołów i kaplic.

I kolejna sprawa, dlaczego KEA pozwolił się wyścignąć Świadkom Jehowy? Przecież te 30, 40 lat temu zapewne proporcje były odwrócone.

W sumie znam odpowiedź mimo iż zadałem pytanie. Niestety KEA nie walczy o wiernych, tak jakby uznawał słuszność nauczania KRK :?
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Budowa nowych kościołów

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Śr maja 22, 2013 16:24

Witold napisał(a):zgodzę się że kuleje.

W sumie znam odpowiedź mimo iż zadałem pytanie. Niestety KEA nie walczy o wiernych, tak jakby uznawał słuszność nauczania KRK :?


Niestety muszę się częściowo zgodzić z tym zdaniem kolegi Witolda - misyjność naszego Kościoła naprawdę pozostawia wiele do życzenia, ale też wiele zależy od nas, samych wiernych, czy będziemy dążyć do dzielenia się Ewangelią z innymi ludźmi. Nam konfesyjnym luteranom misyjność powinna bardzo leżeć na sercu i nie powinniśmy poprzestawać na uczestnictwie w nabożeństwach, ale być widoczni na przykład na terenie naszych miast.
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Budowa nowych kościołów

Postprzez Jacek » Śr maja 22, 2013 17:20

Ja mysle, ze powinna byc w internecie dostepna lista parafii luteranskich/czynnych/ w Polsce z aktualnymi adresami kontaktowymi ksiezy. Kto jest zainteresowany luteranizmem, to napewno sam uda sie do najblizszej parafii KEA. Nalezy rozronic misje wewnetrzna i zewnetrzna. Misja zewnetrzna to misja poza granicami kraju. jesli chodzi o Polske, to musimy pamietac, ze KEA jest kosciolem malym, i prowadzenie prozelityzmu w szeregach KRK, moze spowodowac konflikt z tzw. Wielkim Bratem, dlatego nalezy troche dyplomatycznie podchodzic do sprawy.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Budowa nowych kościołów

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Śr maja 22, 2013 17:35

Jacek napisał(a):Ja mysle, ze powinna byc w internecie dostepna lista parafii luteranskich/czynnych/ w Polsce z aktualnymi adresami kontaktowymi ksiezy. Kto jest zainteresowany luteranizmem, to napewno sam uda sie do najblizszej parafii KEA. Nalezy rozronic misje wewnetrzna i zewnetrzna. Misja zewnetrzna to misja poza granicami kraju. jesli chodzi o Polske, to musimy pamietac, ze KEA jest kosciolem malym, i prowadzenie prozelityzmu w szeregach KRK, moze spowodowac konflikt z tzw. Wielkim Bratem, dlatego nalezy troche dyplomatycznie podchodzic do sprawy.


Nikt tu nie mówi o zabieraniu wiernych z KRK raczej o przekonanie tych poszukujących, ze mogą u nas
znaleźć to, czego szukają.
W internecie większość polskich parafii luterańskich na swoich stronach internetowych podaje dane kontaktowe , tylko jak wiadomo w naszym kraju wyznaniem dominującym jest katolicyzm, a poza tym świadomość społeczeństwa o istnieniu innych wyznań niz rzymskokatolickie najczęściej ogranicza się do tego, ze wymienia sie prawosławie i ...świadków Jehowy.
Nie jestem zwolenniczką metod ewangelizacji które wcielaja w zycie świadkowie Jehowy, ale tu nalezy zadać pytanie na ile my jesteśmy gotowi wyjść poza przysłowiowe mury świątyni by dać znac o swoim istnieniu. Podam Wam teraz autentyczny przykład misyjności jednego z wyznań protestanckich. Otóż w kwietniu wybrałam się na targ w swoim mieście, akurat to była sobota, na targu pełny ruch, pełno ludzi itp. W pewnej chwili zauwazyłam takie małe stoisko przy którym sprzedawało kilka osób. Podeszłam bliżej i okazało się, ze są to przedstawiciele jednego z wyznań protestanckich, którzy sprzedawali publikacje i książki swojego wyznania oraz rozdawali broszurki informujace w co wierza itp. Zaskoczyło mnie to, że to wyznanie, którego wyznawców jest niewiele ponad 2 tys tak aktywnie stara się działać w celu przyciągnięcia nowych członków. Z kolei jeszcze inne wyznanie protestanckie rozsyła swoje broszurki wrzucając je do skrzynek pocztowych. I tu mnie martwi, ze my siedzimy tak cicho, jesteśmy w Polsce już tak długo, a przegrywamy aktywnością z wyznaniami powstałymi w XIX w :(
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Budowa nowych kościołów

Postprzez Jacek » Śr maja 22, 2013 18:45

Tu chodzi o informacje w mediach, ktore doslownie sa szczatkowe. Gdyby KEA miala w TVP swoj program chociaz raz na tydzien, juz by wystarczylo. Polska Rada Ekumeniczna/ czyt. Towarzystwo Towarzystwo Wzajemnej Adoracji/- organizacja ktora doslownie nie robi nic zeby taki program powstal, dla wielu kosciolow. Zastanawiam sie czy gdzyby KEA w Polsce wystapila z taka inicjatywa o dofinansowanie ze srodkow SFL, na potzreby misji wewnetrznych ?
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Nasze parafie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości