Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Kielce

Przedstawiamy nasze parafie i ich historie

Re: Kielce

Postprzez Elżbieta » Wt gru 25, 2012 17:23

Tomku, Wielka Msza o której pisze Jacek, to jest to jednak trochę co innego niż to o czym Ty myślisz. Jednak rzeczywiście czuję awersję do takiego nazewnictwa.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kielce

Postprzez skomplik » Śr gru 26, 2012 12:13

Witold napisał(a):Ciekawi mnie też jak wygląda współpraca z innymi związkami wyznaniowymi gdyż niestety od kilku przynajmniej lat budynek kościoła jest również użytkowany przez parafię polskokatolicką i Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej. Nabożeństwa KEA odbywają się niestety tylko 2 razy w miesiącu :(
Szkoda że w 200tysięcznym mieście, w dodatku wojewódzkim rzesza ewangelików topnieje. Zmniejszanie częstotliwości nabożeństw na pewno sytuacji nie poprawi.


Z Kosciołów ewangelickich jest jeszcze parafia metodystyczna, ale nie wiem jak wyglądają relacje. Mysle że pozytywnie.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Kielce

Postprzez Witold » Śr gru 26, 2012 23:24

Dzisiaj byłem na nabożeństwie w Kielcach i zrozumiałem dlaczego msze są tak rzadko. Razem ze mną i moją żoną było obecnych 16 osób! :cry:

W dodatku połowa mocno po 70tce. Kielce to chyba już teren przegrany a szkoda bo ksiądz wspaniale prowadził nabożeństwo, był organista i dziewczyna śpiewająca pieśni. To wszystko dla 16 owieczek :) Co mnie zaskoczyło to że ksiądz był odwrócony cały czas przodem do nas, nie tak jak w mojej parafii. Piękny dzień i msza a zarazem smutek że tak mało osób może to docenić...
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Kielce

Postprzez Tomasz » Śr gru 26, 2012 23:34

Kielce to chyba już teren przegrany


Nic nie jest przegrane ... Trzeba działać !
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kielce

Postprzez Elżbieta » Cz gru 27, 2012 00:01

Oczywiście, ze nie można mówić, ze teren jest przegrany. Jeszcze 2 lata temu moja parafia miała opinię wymierającej, liczono się również poważnie z likwidacją parafii i sprzedażą budynku kościoła. Dzisiaj już nikt nie myśli o czymś takim, mamy wielu sympatyków i parę konwersji za sobą. Dzisiaj nawet zastanawialiśmy się nad utworzeniem chóru dziecięcego. Wszystko idzie ku dobremu.
Trochę dobrych chęci i parafia wzrośnie liczebnie. Tylko nie trzeba tak "czarno" myśleć
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kielce

Postprzez Witold » Cz gru 27, 2012 08:16

Ja chciałbym żeby się tam sytuacja poprawiła. Samo się nie zrobi. Ksiądz jest naprawdę dobrym mówcą. Sam budynek kościoła jest piękny. Wnętrze surowe ale równie piękne jak fasada. Mogliby pomyśleć o działaniach promujących ten filiał.
Przy okazji, ilu parafian liczyła Twoja że myślano o jej rozwiązaniu?
Ja się pytałem jednego parafianina ile osób należy do kieleckiego filiału. Był dobrze po osiemdziesiątce i nie jestem pewien czy dobrze słyszał i rozumiał moje pytanie bo musiałem powtórzyć pytanie dwa razy (za każdym razem z jego ust padała odpowiedź na inne pytania). W końcu powiedział że 15. Ciekawe czy to możliwe
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Kielce

Postprzez Elżbieta » Cz gru 27, 2012 09:14

Czemu nie, całkiem możliwe. Jeżeli chodzi o liczebność parafii - nie ma znaczenia ile dusz sobie liczy, ważne jest ile przychodzi. bywało już aż tak źle, że na Nabożeństwo przychodziło niecałe 5 osób. W obecnej chwili mamy za każdym razem około 20 osób. Pojawiły się również dzieci, co jest bardzo dobrym znakiem.
Co można zrobić ? Nie można liczyć tylko i wyłącznie na księdza, sami musicie wziąć sprawy w swoje ręce. Rozmawiać ze znajomymi, gdzie się tylko da opowiadać o naszym Kościele, kto potrafi - pomóc w redagowaniu strony internetowej parafii, pomyśleć o organizacji koncertów-można zaprosić chóry ewangelickie, spotkań informacyjnych o naszym Kościele. Może by było warto spotkać się z księdzem w tej sprawie. Pamiętaj, że wszyscy jesteśmy powołani do powszechnego kapłaństwa, więc powinniśmy zacząć działać, a nie czekać, aż samo się zrobi.

Pamiętajcie, że macie to co w tym wypadku najważniejsze - budynek kościoła - a to jest podstawa. Tablica informacyjna na budynku również powinna być duża, czytelna i rzucająca się w oczy.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kielce

Postprzez skomplik » Cz gru 27, 2012 14:49

16 osób to wcale nie tak mało jak na filiał :) Trzeba działać !
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Kielce

Postprzez Witold » Cz gru 27, 2012 15:27

łał, nie podejrzewałem że najmniejsze filiały i parafie są aż tak małe. Myślałem że 20-30 wiernych na mszy to już jest za mało. Ale to w sumie dobrze że władze kościoła zwlekają do czasu wykruszenia się niemal wszystkich parafian.

Ja w Kielcach pojawiam się raz na kwartał a moja obecna sytuacja finansowa nie pozwala mi na zdalną pomoc choć bym chciał.

Tak z innej beczki, w pierwszy dzień świąt byłem na mszy w mojej parafii, otrzymałem wydawany pod koniec każdego roku informator parafialny w którym jest mowa o różnych wydarzeniach a także statystyka. Wyobraźcie sobie że w 2012 miało miejsce 20 konwersji! :)
14 parafian umarło, było 7 chrztów. Czyli za ten rok 13 parafian na plusie!!! :)
Myślę że to całkiem ładny wynik. Co Wy na to?
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Kielce

Postprzez Elżbieta » Cz gru 27, 2012 15:45

Nie musisz dysponować jakimikolwiek finansami, żeby skutecznie pomagać. nawiąż kontakt z księdzem, a on z pewnością Ci doradzi w jaki sposób możesz działać. Najważniejsza jest chęć działania i konsekwencja w realizacji postanowień.

Rzeczywiście, 13 osób na plusie w ciągu roku, to bardzo dużo :P

Również bardzo dobrym sposobem na pozyskanie wiernych jest otworzenie kościoła dla zwiedzających. Oczywiście muszą być ludzie, którzy będą dyżurować i nauczą się historii danego kościoła i ciekawostek z nim związanych. Takie osoby muszą również potrafić opowiadać o naszej wierze, bo z pewnością będą padać takie pytania
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze parafie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości