Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Najmniej i najbardziej liczne parafie

Przedstawiamy nasze parafie i ich historie

Re: Najmniej i najbardziej liczne parafie

Postprzez Witold » Pn cze 17, 2013 14:01

W ostatnią niedzielę byłem na nabożeństwie w Łasku pod Łodzią. Wszedłem do kaplicy i .... byłem dość zdziwiony widząc trzy osoby: organistę, księdza i jednego wiernego. Tak więc moje przybycie podwoiło ilość parafian na tym nabożeństwie. Muszę przyznać że bardzo podobało mi się to że ksiądz był bardzo dobrze przygotowany, miał bardzo dobre kazanie, szkoda tylko że tak mało osób go mogło słuchać. Po nabożeństwie z chęcią opowiedział mi o losach parafii która w najlepszych czasach miała 2 lub 3 tysiące wiernych i piękny budynek kościelny, obecnie zaledwie 30 osób z czego kilka w bardzo podeszłym wieku zaś kolejnych kilkanaście osób rozjechało się za pracą.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Najmniej i najbardziej liczne parafie

Postprzez septemberlicht » Pn cze 17, 2013 18:15

To było pewnie i bardzo piękne i bardzo smutne nabożeństwo.

Ciekawą stronę ma ta parafia. Praktycznie w całości łaciną...
http://lask.luteranie.pl/index.php?D=1
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Najmniej i najbardziej liczne parafie

Postprzez Kubala95 » Pn cze 17, 2013 18:52

"Lorem ipsum..." to specjalny tekst kontrolny wstawiany w miejsce, w którym ma znaleźć się później właściwa treść. Chodzi o to, żeby sprawdzić jak strona będzie wyglądała z tekstem. To taki manewr stosowany przez webmasterów, po prostu ta strona jest cały czas w budowie.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Najmniej i najbardziej liczne parafie

Postprzez Witold » Pn cze 17, 2013 19:03

:lol:

wspomniałem mu o tym. był zdziwiony faktem że na stronie nie ma informacji o godzinach nabożeństw.

znalazłem info na stronce diecezji warszawskiej:
http://www.diec.warszawska.luteranie.pl/

niestety nie było łatwo bo ta z kolei jest... słabo wypozycjonowana
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Najmniej i najbardziej liczne parafie

Postprzez septemberlicht » Wt cze 18, 2013 07:55

Kubala95 napisał(a):"Lorem ipsum..." to specjalny tekst kontrolny

:oops: Człowiek uczy się całe życie. Swoją drogą lepiej niech administrator poprawi byk ortograficzny na głównej stronie. Nie "o luteraniŹmie", ale "luteraniZmie".
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Najmniej i najbardziej liczne parafie

Postprzez Witold » N paź 06, 2013 03:12

Najmniejsza parafia woj. lodzkiego jest parafia w Poddebicach. W calym powiecie jest 7 ewangelikow. Szanse na renesans tej spolecznosci sa tym mniejsze ze najmlodsza osoba w zborze ma okolo 50 lat, w dodatku nabozenstwa odprawiane sa raz w miesiacu. Parafia opiekuje sie biskup diecezji lodzkiej. Niedlugo nabozenstwa ponownie beda odbywac sie w zabytkowym kosciele ewangelickim polozonym w starym parku. Parafia przekazala miastu budynek kosciola, miasto wykonalo generalny remont kosciola ktory w przyszlosci ma pelnic funkcje budynku miejskiej galerii sztuki. Parafia bedzie miala prawo do korzystania z budynku kosciola raz w miesiacu. Obecnie, w trakcie remontu kosciola nabozenstwa odbywaja sie w budynku parafialnym ktory jest w stanie krytycznym (szyby w oknach znajduja sie jedynie w jednym pokoju, tynk sypiacy sie z sufitu, schodami prowadzacymi niegdys na pietro juz sie nigdzie nie dojdzie.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Najmniej i najbardziej liczne parafie

Postprzez Elżbieta » N paź 06, 2013 06:16

No tak, bardzo smutną wieść napisałeś, tylko pytanie, czy tym ludziom wystarczy jedno Nabożeństwo w miesiącu ?
może gdyby było częściej, to więcej ochotników by się znalazło, i oczywiście gdyby były odpowiednie ogłoszenia.Inna sprawa, że gdyby na władzach miasta ksiądz wymógł bardziej częste udostępnianie budynku, to może i parafia by odżyła
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Najmniej i najbardziej liczne parafie

Postprzez Witold » N paź 06, 2013 08:34

Zgadzam sie. Trudno bedzie walczyc o nowe dusze, no chyba ze o parafian typu pewnej pani z KERu o ktorej pisalismy niedawno :) na szczescie jest to najmniejsza parafia nie tylko w woj. lodzkim jak napisalem wczesniej ale i w calej diecezji warszawskiej ktora obejmuje rowniez woj. mazowieckie i lubelskie. Szkoda mi tej parafii bo szykuje sie na kolejna do odstrzalu na ziemi lodzkiej bogatej niegdys w koscioly, cmentarze i parafie ewangelickie. Trzeba pochwalic frekwencje bo na nabozenstwie bylo szescioro z siedmiorga parafian. Niestety nikt nie mysli tam o przyszlosci. Mam zamiar stworzyc im bloga lub strone na facebooku aby potencjalni zainteresowani mieli dowod na to ze parafia jeszcze istnieje. Jesli chodzi o budynek kosciola, mam mieszane uczucia. Niedawno w bylym kosciele ewangelickim w Aleksandrowie Lodzkim mial miejsce koncert rockowy.Nie wyznaje kultu swietych miejsc ale mimo wszystko budynek kosciola nie powinien sluzyc w takich cwlach
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Najmniej i najbardziej liczne parafie

Postprzez Kubala95 » Pn paź 07, 2013 22:46

Mógłbyś wyjaśnić co wg ciebie koncert rockowy ma wspólnego z kultem świętych ? Tak tylko z czystej ciekawości się pytam, bo nie bardzo rozumiem to stwierdzenie. Chciałeś może powiedzieć w ten ironiczny sposób, że wbrew pozorom nie utożsamiasz się z katolicyzmem, który - podobnie jak ty - mocno sprzeciwia się wspomnianym praktykom w swoich kościołach ?
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Najmniej i najbardziej liczne parafie

Postprzez Witold » Pn gru 23, 2013 22:53

Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze parafie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron