Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Tydzień ekumeniczny

Rozmowy o wydarzeniach z życia codziennego Kościoła

Re: Tydzień ekumeniczny

Postprzez Tomasz » Cz lut 10, 2011 09:19

Najważniejszy ma być Pan Kościoła Jezus Chrystus i Jego Słowo


Oczywiście - to jest fundament.

Musimy również pamiętać, że często współpraca ekumeniczna na lokalnych szczeblach jest o wiele lepsza niż ta "na górze". Jest oparta na życzliwych, dobrosąsiedzkich stosunkach. O tym mówił też Viing podając przykład bodajże holenderski.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Tydzień ekumeniczny

Postprzez Elżbieta » Cz lut 10, 2011 09:43

Pisałam to gdzieś w innym temacie, ja też mam bardzo dobre wspomnienia ze współpracy ekumenicznej i z KRK i z Kościołem Prawosławnym. Nikt z niczego nie rezygnował, każdy stł twardo przy swoim, ale w ramach tych różnic bardzo dobrze dogadywaliśmy się. Często strona katolicka była inicjatorem działań po naszej stronie. Pamiętam jedno wydarzenie: w Koszalinie (bo o nim mówię)jest ogromny park. Mało kto wiedział, że przed wojną na tym miejscu by cmentarz ewangelicki. Właśnie strona katolicka wyszukała informacje na ten temat i zorganizowała wieczorem rozstawianie zniczy w różnych częściach tego parku, oczywiście przy naszym współdziałaniu. Również zdarzało się że strona katolicka miała kazanie u nas. Również z Kościołem Prawosławnym prowadziliśmy ożywione stosunki i odwiedzaliśmy się nawzajem. To było naprawdę budujące. Żeby tak było w całej Polsce - ale może i tego doczekamy. Trzeba się o to modlić.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Tydzień ekumeniczny

Postprzez Jacek » Cz lut 10, 2011 17:05

Sami wiecie ze nie jestem zbytnim zwolennikiem ekumenizmu, ale jako ciekawostke moge Wam powiedziec, ze otrzymalem dzisiaj w E-mailu informacje od Ksiedza z Rzymsko-Katolickiego Zakonu Benedyktynow w Lubiniu woj. Wielkopolskie ktory pisze cyt. Zawsze uwazalem Ksiedza Marcina Luthra za wielka postac i daze go szacunkiem, Gdyby w tych czasach zyli inni Papieze, zapewne nie doszloby do podzialu kosciola. A Ks. Marcin Luther bylby ogloszony dzis Swietym Kosciola Katolickiego. To jest bardzo modra i rzeczowa odpowiedz, przed ktora chyle glowe. Tak mozna rozmawiac
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Tydzień ekumeniczny

Postprzez Wędrowiec » Cz lut 10, 2011 20:16

Viking napisał(a): otrzymalem dzisiaj w E-mailu informacje od Ksiedza z Rzymsko-Katolickiego Zakonu Benedyktynow w Lubiniu woj. Wielkopolskie ktory pisze cyt. Zawsze uwazalem Ksiedza Marcina Luthra za wielka postac i daze go szacunkiem, Gdyby w tych czasach zyli inni Papieze, zapewne nie doszloby do podzialu kosciola. A Ks. Marcin Luther bylby ogloszony dzis Swietym Kosciola Katolickiego


Coś w tym jest!

Brawo! To jest zdrowe podejście do tematu. Co prawda, może nie zostałby świętym, ale z pewnością nie byłby osobą uważaną za zwykłego heretyka, co to chciał "jedynemu słusznemu Kościołowi" odebrać trzódkę.

Czasy były takie jakie były. Wszechciemnota, cwaniactwo, zabobony i różne inne dziwota. Gdyby rzeczywiście postawa Marcina Lutra byłaby przyjęta z aprobatą ówczesnych włodarzy KRK, to kto wie? Może dzisiaj nie byłoby wielu wątpliwych dogmatów...Aż sobie film jeszcze raz obejrzę :D
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: Tydzień ekumeniczny

Postprzez Jacek » Cz lut 10, 2011 20:34

No przeciez Ks.Dr. Luther nie chcial zrywac z KrK, tylko widzac zepsucie w kosciele chcial to naprawic. W Watykanie jest nazwany Swiadek Wiary, ba nawet u Sedekwantystow, w jednym momencie pisza ze byl czlowiekiem wielkiej wiary, Ale najwiekszy grzech w oczach KrK popelnil ze zostala powaznie rozbita jednosc KrK a przy tym swieckie wplywy i tego nie moga Mu darowac
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Poprzednia strona

Powrót do Wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości