Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Najbliższe obrady Synodu KEA

Rozmowy o wydarzeniach z życia codziennego Kościoła

Re: Najbliższe obrady Synodu KEA

Postprzez Aleksander » Pt paź 13, 2017 18:04

Herbert, aby nie zapychać wątek sprawami nie związanymi z tematem odpiszę dziś wieczorem na priv.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Najbliższe obrady Synodu KEA

Postprzez Zofia » Pt paź 13, 2017 21:34

W nawiązaniu do aktualnego Sprawozdania biskupa Koscioła , którego końcowy fragment opublikowałam wyżej w tym wątku - pozwolę sobie przytoczyć na ten temat opinię (=reakcję) mojej bliskiej znajomej, również warszawskiej luteranki, oczywiście "konfesyjnej" (bo chyba liberalnych luteran raczej na tym portalu nie gościmy ....). Znajoma ma jednak poczucie humoru ;))

"[...]Czytałam jeden z wpisów naszego Wielebnego na 'Wirtualnej'. Ubolewał,że budynek Sejmu otoczony barierkami . Nie wiedział biedaczek z jakiego powodu.! Taka gapcia .....

Wielki z Wielebnego dobrodziej. Nie niepokoi go ani aborcja, ani eutanazja, ani gender ani homoseksualizm i "małżeństwa " homoseksualne . Wyraża natomiast ogromne zatroskanie "sytuacją w kraju ", to jest nietolerancją i konfliktami. Jakimi ?- za bardzo nie wiem. Przecież nasza policja demonstrantów nosi na rękach. Nie to co w tolerancyjnej i demokratycznej Hiszpanii... Wielebny okazuje tez serce uchodżcom .Taki z niego postępak ....."

Zofia
 
  

Re: Najbliższe obrady Synodu KEA

Postprzez Aleksander » Pt paź 13, 2017 21:50

Ten ironiczny sposób pisania i naśmiewanie się z biskupa KEA, nawet jeśli sobie takiego się nie życzy, bardziej przypomina mi komentarze z brukowców. Raczej powinno się pisać wprost z czym się nie zgadza i czym powinien się zająć.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Najbliższe obrady Synodu KEA

Postprzez Zofia » Pt paź 13, 2017 22:50

Niestety Pastorze, Pańskie rady są mocno nierealne.
1/ W ubiegłym roku pisałam do Wielebnego biskupa dwa listy jako przeciwniczka Ordynacji kobiet. Wysłałam listy jako polecone .... (nie żaden mail) , niestety, żadnej odpowiedzi nie było, nawet takiej, ze Kancelariia biskupa otrzymała taki list.

2/ Nie bardzo tez wyobrażam sobie, nawiązując do odpowiedzi Pastora, jak mogłabym sugerować Biskupowi czym powinien sia zająć....

3/ Najmocniej przepraszam, ale porównanie z 'brukowcami' raczej nietrafione i raczej niegrzeczne! Podejrzewam, ze Pastor niezupełnie rozumie słowo "brukowiec", a przynajmniej jego zawartość leksykalną. Moja znajoma nie użyła ani jednego wulgarnego słowa, a wszystko co napisała jest wyłącznie nieco humorystycznym ujęciem "niepokojów" biskupa.
Zofia
 
  

Re: Najbliższe obrady Synodu KEA

Postprzez Aleksander » So paź 14, 2017 06:37

Być może nie rozumiem. Być może nieprecyzyjnie się wyraziłem. Przykład z innego wątku, w którym p. Bruncz "humorystyczne" krytykuje redaktora Gzymsa. Taka krytyka została uznana przez konserwatywnych luteran za "poniżej pasa". Mnie nie przekonuje ani pierwsze ani drugie.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Najbliższe obrady Synodu KEA

Postprzez Grzegorz » So paź 14, 2017 08:18

Zofia napisał(a):Wyraża natomiast ogromne zatroskanie "sytuacją w kraju ", to jest nietolerancją i konfliktami. Jakimi ?- za bardzo nie wiem. Przecież nasza policja demonstrantów nosi na rękach. Nie to co w tolerancyjnej i demokratycznej Hiszpanii...


Jak już na politykę schodzimy to akurat w tym punkcie popieram Biskupa Samca. "Sytuacja w kraju" jest taka, że PiS postanowiło napisaną na kolanie ustawą podporządkować Sąd Najwyższy władzy wykonawczej, był więc ważny powód aby protestować. Sam brałem udział w demonstracjach. Argument, że skoro w Hiszpanii biją to u nas jest wszystko w porządku, jest niemądry.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Najbliższe obrady Synodu KEA

Postprzez Grzegorz » So paź 14, 2017 08:20

Aleksander napisał(a):Ten ironiczny sposób pisania i naśmiewanie się z biskupa KEA, nawet jeśli sobie takiego się nie życzy, bardziej przypomina mi komentarze z brukowców. Raczej powinno się pisać wprost z czym się nie zgadza i czym powinien się zająć.


Dokładnie.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Najbliższe obrady Synodu KEA

Postprzez Aleksander » So paź 14, 2017 08:44

Nie pamiętam szczegółów listu bp Samca. Wrażenie pozostało takie, że wszystko o co chciał przekazać, to że wyraża zaniepokojenie. Bardzo mi zabrakło szczegółów, analizy prawnej, być może. W grze politycznej takie "zaniepokojenie" jest zagrywką na jedną bramkę, przeciwko PiS. Tak przynajmniej to odebrałem.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Najbliższe obrady Synodu KEA

Postprzez Zofia » So paź 14, 2017 12:56

Szanowny Pastorze Aleksandrze,
ja z red. Darkiem Brunczem dyskutuję już od paru lat na ekumenizm.pl, bo to jednak b.inteligentny, choć lewicowo-liberalny Redaktor. Obecnie on pisze doktorat z Benedykta XVI, co też jest interesujące, przynajmniej dla mnie. Oczywiście stoimy po innych stronach barykady, ostro się czasami przerzucamy argumentami, ostro klócimy w imię Prawdy Najwyższej,,,, Włąsnie przed chwilą napisałam do D.Bruncza komentarz, dlaczego na tę dyskusję nad ksiazka P. Lisieckiego nie udał się on sam lub np. dr Jerzy Sojka "luteranolog" (jakiś czas temu pisałam recenzję książki Sojki "Czytanie Reformatora" dla naszego Biuletynu Parafialnego).Osobiscie, b.lubię pana red. GMYZA, cenię jako dziennikarza, jest moim wspólparafianinem, ale przecież wiadomo , że p. red. Gmyz nie jest z wykształcenia teologiem (lecz teatrologiem), wiec zawsze będzie oskarżany o brak teologicznej fachowości. Dlaczego więc na taką ważną dyskusję nie pofatygował się profesjonalny teolog ewangelicki...... ? A ta dyskusja była ważnym momentem w okresie tego Jubileuszu Reformacji, bo tę ksiazkę kupi wielu katolików .... a książek o Lutrze wydawanych przez wydawnictwa protestanckie - raczej nie kupią.

I jeszcze jedno, przecież na głównej, tej kolorowej stronie portalu "Konfesyjni" jest wyrażnie napisane: PORTAL 'KONFESYJNI' NIE JEST STRONĄ KOSCIOŁA EWANGELICKO-AUGSBURSKIEGO W POLSCE ....Więc skąd na tym portalu tyle lęku przed Biskupem, przed red. Brunczem? Przeciez wszyscy widzimy, że nasz Biskup hołduje liberalnej ideologii tzw.Nowej Europejskiej Lewicy, która jest drogowskazem Światowej Federacji Luterańskiej, ale my, konfesyjni mamy właśnie obowiązek przeciwstawiać się tej ideologii chcąc zachować czystość luteranizmu (jak głosi dalej ta winieta na stronie głównej !!!!!!!!
Obawiam się, Szanowny Pastorze, że z perspektywy W. Brytanii, gdzie pastor przebywa, te kwestie są inaczej postrzegane i nijak nie pasują do rzeczywistości polskiego protestantyzmu. A my, luteranie konfesyjni, jesteśmy tu i teraz .....
Z Bogiem
Zofia
 
  

Poprzednia strona

Powrót do Wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości