Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Diakonki mogą odprawiać komunię

Rozmowy o wydarzeniach z życia codziennego Kościoła

Diakonki mogą odprawiać komunię

Postprzez Maksymilian » N paź 16, 2016 14:12

http://www.ekumenizm.pl/koscioly/protes ... omunijnej/

Po cichutku, po malutku, bez rozgłosu.
Maksymilian
 
  

Re: Diakonki mogą odprawiać komunię

Postprzez Iwona » N paź 16, 2016 14:37

Przecież ja 'trąbiłam' na tym portalu, w kwietniu, że zrobią to "tylnymi drzwiami" (podobnie wprowadzono kiedyś religię katolicka do szkoł). A Anolis i inni opowiadali, że musimy wybrać odpowiednich synodałów do nowego Synodu, etc. i wtedy będzie wszystko OK ...... Ha, ha, ha, wydano specustawę i po krzyku. A wybory synodałów - to już bez znaczenia.
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Diakonki mogą odprawiać komunię

Postprzez Grzegorz » N paź 16, 2016 15:07

Do licha. To co teraz robimy?
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Diakonki mogą odprawiać komunię

Postprzez Herbert » N paź 16, 2016 16:09

Czy ktos wiedzial wczesniej, ze wlasnie taki bedzie program obrad synodu? Czy synodalni byli na to przygotowani? Czy rady parafialne, z ktorych oni pochodza, wiedzieli? Czy ich pastorzy wiedzieli?
Jesli tak, to jest to po prostu pucz. Nalezaloby bojkotowac i te diakonki i tez 32 synodalow. Ostracyzm towarzyski to minimum.
Herbert
 
  

Re: Diakonki mogą odprawiać komunię

Postprzez anolis » N paź 16, 2016 18:42

Wprawdzie Win do mnie oczywiście się nie zwraca, zresztą niedawno kazał mi być cicho, bo najwyraźniej nie dość po jego myśli pisałem, ale... póki jeszcze mego konta nie usunięto, wypowiem się.
Dziwisz mnie, Iwono, że widzisz moją winę w tym co uchwalił Synod. Synod zrobił co chciał, na odchodne, nieładnie, bo przepchnięto to co w innej postaci nie przeszło na wiosnę. Można sobie było krzyczeć, tupać, protesty pisać... Twoje zdanie nikogo nie obchodzi, jak sama widzisz.
Ale skoro coś uchwalono, to można będzie to zmienić.
Dlatego wybory do nowych synodów diecezjalnych są w tej sytuacji jeszcze bardziej ważne niż były miesiąc czy dwa temu.
Zastanawia mnie tak duża większość i że jest to swego rodzaju powrót do rozwiązania sprzed 1999 r. Nie wierzę, żeby w pół roku powstała taka większość, skoro nie było jej na wiosnę. Przed podjęciem jakichkolwiek kroków trzeba by przeczytać dokładnie, co uchwalono. Diabeł tkwi w szczegółach.
Niezależnie od tego naprawdę trzeba skupić się na wyborach do synodów, inaczej pozostaje tylko rozłam, a to byłoby źle widziane, jednostronnie nagłośnione itd. Trzeba mieć możliwość co najmniej zablokowania kolejnych zmian, jeśli nie cofnięcia tych które już wprowadzono.
Nie od rzeczy byłoby też stworzenie diaspory w Kościele, coś na kształt tych od mszy łacińskiej w KRK. Ale koniecznie musiałaby być zapewniona opieka duszpasterska, a więc pojawia się kwestia znalezienia duchownego czy duchownych. Czy tacy się znajdą? Mam obawy.
Herbercie, zapewniam Cię, że ani wierni z danej parafii, ani rada parafialna, ani duchowny, nie mają wpływu na danego synodała. Mogą mieć, ale nie muszą. Mogą mieć pośrednio, wybierając kogo trzeba do synodu diecezjalnego. Ostracyzm towarzyski nic nie zmieni, nie tędy droga. Z przykrością zauważam, że ostracyzm z Twej strony nikogo nie ruszy. Dużej części wiernych jest albo wszystko jedno, albo uważają, że "tak ma być". Dokładnie jak w życiu.
Tyle z mej strony.
anolis
 
  

Re: Diakonki mogą odprawiać komunię

Postprzez Herbert » N paź 16, 2016 19:10

Nie od rzeczy byłoby też stworzenie diaspory w Kościele, coś na kształt tych od mszy łacińskiej w KRK.
CIEKAWY POMYSL, JESTEM ZA!
"Bądź czujny i utwierdź, co jeszcze pozostało a co bliskie jest śmierci; nie stwierdziłem bowiem, że uczynki twoje są doskonałe przed moim Bogiem. Pamiętaj więc, czego się nauczyłeś i co usłyszałeś, i strzeż tego, i upamiętaj się. " (Obj 3, 2-3a)
Herbert
 
  

Re: Diakonki mogą odprawiać komunię

Postprzez Maksymilian » N paź 16, 2016 19:45

Trzeba przede wszystkim dalej robić swoje, tłumaczyć, wskazywać na Słowo, modlić się i stanowczo stać na straży Słowa. Herezja ma być nazwana herezją, kłamstwo kłamstwem, odszczepieństwo odszczepieństwem. Kolejna sprawa to wybory do Synodów nie być aktywnym, być wręcz radioaktywnym. Musimy promieniować prawdą. Co do radykalniejszych działań trzeba zorganizować rekolekcje na staroluterańską modłę. Trzeba zacząć wykazywać inicjatywę w ortodoksyjnej tożsamości. Trzeba działać w macierzystych parafiach na każdym możliwym polu, mamy świecić nie tylko teorią, ale także czynną miłością. Akcje charytatywne, studia biblijne, godziny biblijne, chóry, młodzieżówki, zespoły muzyczne, szkółki niedzielne, etc. Większość konserwatywnie myślących ewangelików jest pasywna, musimy pobudzić do działania. Przy okazji, wspólnota św. Pawła działa?
Maksymilian
 
  

Re: Diakonki mogą odprawiać komunię

Postprzez arti » N paź 16, 2016 20:12

Wieloletnie lekceważenie sobie faktu rozbierania gmachu Objawienia Bożego wraz z jego poprawnym wykładem .Legitymizowanie grzechu , jawnej herezji , podważanie autorytetu Słowa Bożego , reformatorów . Dopuszczanie do urzędu osób nie spełniających wymogów ustalonych przez Apostołów , wspólne sciskanie się , uwiarygadnianie , tłumaczenie się tym ze to nie moja sprawa , oddawanie przestrzeni kościelnej kolejnym zwodzicielom , ludziom którzy nigdy Wiary nie mieli lub ją w wyniku grzechu stracili , tak to się kończy .......Dzisiaj jest bardzo smutny dzień w którym to przedstawiciele KEA ksonsekwetnie i całkowicie postanowili zerwać z urzędem kościelnym wg ustanowienia apostolskiego .Sprawa Ordynacji jest na jakiś czas przegrana do momentu znalezienia 75 % synodałow .W przewidywalnej przyszłości nie wydaje się to możliwe .Na marginesie prawie 20 synodałów nie przyjechali którzy mogli i powinni to zatrzymać
arti
 
Posty: 17
Dołączył(a): Śr maja 19, 2010 14:41
wyznanie: KEA
  

Re: Diakonki mogą odprawiać komunię

Postprzez Iwona » N paź 16, 2016 20:22

" ......trzeba zorganizować rekolekcje na staroluterańską modłę, etc, etc."

Maksymilianie, przepraszam, ale do kogo kierujesz te wszystkie swoje pobożne zalecenia? Przecież osoby najbardziej aktywne na tym Forum, przeciwne Ordynacji, to osoby świeckie !!!! A duchowne osoby, w parafiach, skoro nie podejmowały do tej pory żadnych inicjatyw, wiec skąd przekonanie, ze teraz podejmą....? Już po balu ......
--------------------------------------------------------------------------------

Ps1. przy okazji podzielę się taka sprawą. 12 pazdziernika br. było w mojej parafii posiedzenie wspólne Rady i Komitetu. Byłam na tym posiedzeniu. Ostatnim punktem obrad były: wybory delegatów do Synodu. Pastor ogłosił, że można już zgłaszać kandydatury. Następnie zaproponował zebranym, by zechcieli kandydować. Ponieważ chętnych nie było, pastor i prezes Rady zaczęli zgłaszać się osobiście do co niektórych osób z zachętą do kandydowania. Zaniemówiłam z wrażenia, kiedy zarówno pastor jaki prezes zaproponowali mi, żebym kandydowała ...... a przecież znali moje niechętne nastawienie do obecnego, liberalnego trendu KEA.
Teraz zrozumiałam, że obaj znali już program obrad Synodu i w zasadzie wybory do nowego Synodu są już - moim zdaniem - mało znaczace. Musztarda po obiedzie.
A ja myslę, że należało by to całe towarzystwo z Miodowej postraszyć, że będziemy starać się o misjonarzy z np. SELKu z Berlina. Można by zorganizować chociaż jedno nabożeństwo z takim misjonarzem na miesiąc.

Ps2. Obawiam się, ze synodała z naszej parafii nie było na obradach Synodu, bo przecież Cezary Gmyz podjał pracę w Telewizji niemieckiej.
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Diakonki mogą odprawiać komunię

Postprzez arti » N paź 16, 2016 20:25

Wydaje mi się ze sytuacja jest bardzo trudna ponieważ skrzydło prawdziwie wierne tradycji reformacyjnej jest bardzo słabe .Nie ma co się oszukiwać pare osób nie powstrzyma olbrzymiej fali . Złudzenia prysły na ostanim synodzie gdzie cudem nie przeglosowano ordynacji .Kiedy wzywałem aktywności od ponad roku , ze pasywność się zemści ..... odpowiedzi były ze przesadzam , mamy czas, nie jest tak zle itp. Jedynym wyjściem może być nowa denominacja ewangelicka , to smutne ale taka jest prawda .Tamtych ,obojętnych i letnich się nie zmusi do posłuszeństwa Słowu .
arti
 
Posty: 17
Dołączył(a): Śr maja 19, 2010 14:41
wyznanie: KEA
  

Następna strona

Powrót do Wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron