Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Strona ordynacjakobiet.pl

Rozmowy o wydarzeniach z życia codziennego Kościoła

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez Maksymilian » So maja 28, 2016 13:01

Racja. Po parafiach, które są przeciwko trzeba usilnie wybierać ludzi nieugiętych i stojących na straży Słowa Bożego. Otwartym tekstem należy pytać czy są za czy przeciw i dlaczego, bo takich co ze wzgląd na kulturę, politykę czy coś takiego trzeba uważać.
Maksymilian
 
  

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez Iwona » So maja 28, 2016 23:36

Z góry przepraszam za gorycz mojej wypowiedzi. Owszem, rady obu panów sa bardzo cenne, zwłaszcza w teorii, ale jak to wykonać w praktyce? Zwłaszcza w Warszawie. Przytoczę kilka konkretów. W obu warszawskich parafiach proboszczami są zagorzali zwolennicy Ordynacji kobiet (żona proboszcza Gasia jest diakonką, z kolei w mojej parafii Wniebowstąpienia diakonką jest siostra proboszcza Chwastka, nb. była referentką na Konferencji w/s Ordynacji na ChAT w maju ub. roku).Naukowcy z CHATu to już nawet nie zwolennicy, lecz wręcz entuzjaści kobiet przy ołtarzach (wymienię tu chociażby takich teologów jak: prof. Milerski, prof. Kalinowska, prof.,Slawik, dr Sojka, dr Chwastek, mgr Tarnogórska itd.itd.) W mojej parafii cała Rada Parafialna (ja jestem w Komitecie) to zwolennicy Ordynacji Kobiet. Jako ciekawostkę podam, że dopiero niedawno dowiedziałam się od samego prezesa Rady, że wszyscy oni byli przepytywani- przed zaprzysiężeniem - o swoje nastawienie do Ordynacji Kobiet......Bez komentarza.
I panowie chcecie, żeby w tej sytuacji wybrać na synodałów przeciwników Ordynacji.....?
Od wielu lat pisuję w naszym Biuletynie parafialnym, przede wszystkim na temat zdarzeń i wydarzeń z niwy ekumenii. Ostatnio pisałam dwukrotnie na temat Ordynacji, dwa artykuliki przeszły, trzeci już został wstrzymany przez proboszcza, a ja poproszona o wyjaśnienia pewnych moich sformułowań. Wiem, że w mojej parafii jest zaledwie kilka (no może kilkanaście...) osób zdecydowanie przeciwnych Ordynacji, to wszystko, cała reszta jest bierna, nie wypowiada się na ten temat i chyba mało tym zainteresowana.
Następna sprawa, którą już sygnalizowałam. Bardzo obawiam się, że jakieś sprytne zmiany w
KEA mogą nastąpić jeszcze w tej kadencji. Po przegranej w Synodzie odbyło się kilka zebrań w tej kwestii na CHAT pod auspicjami prof. Milerskiego (informacja od p.rzecznik).
A ja dobrze zapamiętałam słowa prof. Milerskiego wygłoszone gromkim glosem pod sam koniec tamtej Konferencji w maju ub. roku : "Ordynacja kobiet jest podstawowym elementem tożsamości ewangelickiej!" Tak, tak, ewangelickiej, bo luteranizm to już w Warszawie się kończy ...W comiesięcznym programie nabożeństw w naszej parafii pojawila się rubryka: "Osoby zainteresowane ewangelicyzmem...." a jeszcze nie tak dawno mogliśmy w tym miejscu przeczytać: "Osoby zainteresowane wstąpieniem do Koscioła ewang-augsburskiego (luterańskiego)".
Zastanawiający jest też napis (był w kościele Św. Trójcy w Noc Muzeów, a jeszcze chyba widnieje na portalu parafii Sw.Trójcy: "Jesteśmy ewangelikami tradycji luterańskiej". Aha,a zatem luteranizm staje się na naszych oczach jedynie tradycją historyczną.......
[oczywiście to tylko moje osobiste refleksje].
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez Maksymilian » N maja 29, 2016 06:44

Jak słusznie powiedział Janusz Korwin-Mikke, czerwony potwór tylko wydaje się straszny i czyni pozory groźnego, a wystarczy tupnąć nogą, a skończą się jego szaleństwa. Apeluję o gorliwe sprzeciwianie się wszelkim atakom szatańskim, może nas być nawet mało, ale mamy być najaktywniejszymi parafianami, kandydować do wszystkiego w miarę możliwości i umiejętności, głosić czystą naukę i do niej przekonywać na podstawie Biblii, a jak trzeba to i ksiąg wyznaniowych (stąd apel: czytać księgi wyznaniowe i inne dzieła ojców reformatorów), wskazywać na efekty takich nauk w Szwecji i w Niemczech. To jest wojna, nie możemy być bierni, nie możemy ustąpić na krok.
Maksymilian
 
  

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez Maksymilian » N maja 29, 2016 06:49

W sferze werbalnej nie dawać im pola. Nie używać terminów pastorka, biskupka, pani pastor, pani biskup, małżeństwo jednopłciowe etc. Upominać i tłumaczyć tym co tak mówią o nie możności istnienia takich pojęć. Używać sformuowań tzw. biskupka albo Pani co udaje/przebiera się za biskupa. Prawda jest ponad wszystko!
Maksymilian
 
  

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez Grzegorz » N maja 29, 2016 07:39

Iwona napisał(a):I panowie chcecie, żeby w tej sytuacji wybrać na synodałów przeciwników Ordynacji.....? .


Ale przecież z ramienia naszej parafii działa jeden synodał, który sprzeciwia się ordynacji kobiet. Nazwiska może nie będę publicznie podawał, tylko podpowiem, że ma dwie córki.


W comiesięcznym programie nabożeństw w naszej parafii pojawila się rubryka: "Osoby zainteresowane ewangelicyzmem...." a jeszcze nie tak dawno mogliśmy w tym miejscu przeczytać: "Osoby zainteresowane wstąpieniem do Koscioła ewang-augsburskiego (luterańskiego)".


A tutaj akurat muszę wystąpić w obronie inicjatywy ks. Chwastka i jej nazwy. Po pierwsze, na spotkaniach większość uczestników to osoby już należące do naszego Kościoła, więc nazywanie ich spotkaniami dla „zainteresowanych wstąpieniem” byłoby dość dziwne. Po drugie, choć nie ma spotkań grupowych dla przyszłych konwertytów, to proboszcz każdego prowadzi indywidualnie i regularnie przychodzą nowe osoby. Przez ostatnie 18 miesięcy było 9 konwersji + 1 chrzest osoby dorosłej. Po trzecie, „luteranie”, „luterański” to nazwy nadane przez papistów, w Księgach Wyznaniowych takich określeń nie uraczymy. Nazywajmy się ewangelikami, mówmy „ewangelicko-augsburski” itp.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez Herbert » N maja 29, 2016 07:54

pochodna napisał(a):choć nie ma spotkań grupowych dla przyszłych konwertytów, to proboszcz każdego prowadzi indywidualnie i regularnie przychodzą nowe osoby. Przez ostatnie 18 miesięcy było 9 konwersji + 1 chrzest osoby dorosłej.

Czy te liczne konwersje sa trwale? U nas roznie z tym bywalo. Czy konwertyta musi potwierdzic podstawowe "dogmaty" luteranskie i zobowiazywac sie do wiernosci wobec nich, czy wystarczy byc moze tylko mgliste przekonanie o wierze i chec nalezenia do "bardziej liberalnego" Kosciola?
"Łaska tania to śmiertelny wróg naszego Kościoła. Nasza walka toczy się dziś o łaskę, która miałaby swoją cenę" (D. Bonhoeffer).
Herbert
 
  

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez Herbert » N maja 29, 2016 07:58

W swojej ksiąźce „Naśladowanie” Bonhoeffer jakże proroczo pisze: „Tania łaska to śmiertelny wróg Kościoła. Tania laska jest jak towar oddany za bezcen, przebaczenie z przeceny, to jakby niewyczerpany skarbiec Kościoła opróżniany lekką ręką, to łaska za darmo, bez kosztów. Istotą taniej łaski jest przeświadczenie, że rachunek uregulowano z góry po wsze czasy wszystkim, niezależnie od ich życia. Tania łaska to odpuszczenie grzechów bez żalu za grzechy i postanowienia poprawy, to zredukowanie miłości Bożej do chrześcijańskiej idei Boga, wystarczy ją tylko zaakceptować a już odpuszczone są człowiekowi grzechy. Jest też łaska droga. Droga łaska to skarb ukryty w roli, dla którego człowiek wyzbywa się wszystkiego, co posiadał, to wołanie Chrystusa, na głos którego uczeń porzuca swe sieci i rusza Jego śladem, droga łaska to ewangelia, której wciąż od nowa trzeba szukać, dar, o który trzeba zabiegać, drzwi, w które trzeba kołatać. Droga za Chrystusem ma swoją cenę, bo Bóg zapłacił za nią życiem swego syna.”
Herbert
 
  

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez Elżbieta » N maja 29, 2016 09:32

Rzeczywiście prorocze to słowa i tego jakże często doświadczam w rozmowach z Katolikami. - Jakże nam dobrze, bo nie musimy swoich grzechów wymieniać przed księdzem.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez Iwona » N maja 29, 2016 10:02

Pochodny, jako osoba otwarta, przytoczę Ci fragment listu skierowanego do mnie (pastor dr Chwastek był uprzejmy, za co jestem wdzieczna, skierować do mnie list z wyjaśnieniami, dlaczego wstrzymał publikację mojego artykuliku):

[...] Owszem, od ubiegłego roku prowadzę autorskie spotkania przeznaczone dla „osób zainteresowanych ewangelicyzmem…”. Łatwo się domyślić, że ich formuła jest szersza niż spotkania przeznaczone wyłącznie dla osób chcących wstąpić do naszego Kościoła. Formuła tych ostatnich jest mi obca, przede wszystkim nie za bardzo umożliwia integrację tych osób z członkami Parafii (a to jest poważny problem osób, które po przyjęciu konwersji znają się jako tako w zasadzie tylko z innymi osobami konwertującymi). A dzięki szerszej formule przeznaczonej dla „osób zainteresowanych ewangelicyzmem…” mają szansę spotkać się członkowie Parafii z osobami, które przygotowują się do konwersji. [...]

Ps. To co mnie niepokoi, jest wytłuszczonym drukiem. Druga część eksplikacji proboszcza jest dla mnie, przyznam, nie bardzo zrozumiała (Ta kwestia integracji. Jestem ponad 20 lat w tej parafii i do tej pory żadnych problemów z "integracją" nie było. Osobiscie "świadkowałam" wielu konwertytom; a teraz "świadków" konwersji, już przy ołtarzu, podczas tego aktu, nie zauważam).
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Strona ordynacjakobiet.pl

Postprzez Herbert » N maja 29, 2016 10:48

Iwona napisał(a):a teraz "świadków" konwersji, już przy ołtarzu, podczas tego aktu, nie zauważam).

"Świadkami konwersji powinny być co najmniej dwie osoby wyznania ewangelicko-augsburskiego, które po dokonanym obrzędzie wraz z wstępującym do Kościoła oraz księdzem podpisują odpowiedni protokół. Podczas konwersji osoba pragnąca wstąpić do Kościoła wyznaje wiarę w Jezusa Chrystusa, a także przysięga wierność aż do śmierci Chrystusowi oraz nauczaniu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, składa obietnicę uczestniczenia w życiu Kościoła, poprzez udział w nabożeństwach i przystępowanie do Sakramentu Ciała i Krwi Pańskiej, a także dbanie o dobro wspólnoty."
Herbert
 
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości

cron