Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Instytut pastoralny

Rozmowy o wydarzeniach z życia codziennego Kościoła

Instytut pastoralny

Postprzez Witold » Pn lut 16, 2015 17:36

http://luteranie.pl/nowosci/instytut_pa ... ,2581.html

W dniach 9-14 lutego odbyła się w Krakowie sesja dokształcająca w ramach Instytutu Pastoralnego.

Instytut Pastoralny w Krakowie

Młodzi duchowni ewangeliccy przyjechali z całej Polski, by podczas pięciu dni wykładów i warsztatów nabywać umiejętności przydatne na różnych płaszczyznach działalności Kościoła.

Uczestnicy zajęć poznali proces prowadzenia mediacji w parafii, pracę w ramach systemowej terapii rodzin, a także procedury przeciwdziałania przemocy i sposób zakładania tzw. niebieskiej karty, która ma chronić osoby dotknięte przemocą.

Nie zabrakło też teologii ksiąg wyznaniowych, a konkretnie wykładów na temat historycznego tła powstania Wyznania Augsburskiego. Duchowni analizowali także zagadnienie usprawiedliwienia z perspektywy tej księgi wyznaniowej.

Wykładowcami podczas zimowej sesji instytutu byli Iwona Parzniewska, dr Joanna Koleff-Pracka, ks. dr Roman Pracki, Agnieszka Ziółkowska, Dominika Chylińska, dr Jerzy Sojka, Agnieszka Godtfrejow-Tarnogórska i diakon Ewa Below. Aktualną sytuację Kościoła przedstawił natomiast biskup Jerzy Samiec.

Instytut Pastoralny jest powołany przez Kościół do prowadzenia szkolenia oraz tworzenia płaszczyzny rozwoju pastoralnego ewangelickich duchownych oraz osób przygotowujących się do służby w Kościele w urzędzie duchownego. Kolejną sesję zaplanowano na lipiec, a odbędzie się ona w Mrągowie.


Ciekawe że na 8 wykładowców aż 6 "teolożek" w tym Agnieszka Godtfrejow. Dziwna ta nadprezentacja kobiet wobec mężczyzn.
Ciekaw jestem czy nie pojawiły się jakieś dodatkowe tematy...
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Instytut pastoralny

Postprzez Majkel » Pn lut 16, 2015 22:53

No i co z tego, że tyle kobiet ? Jeśli są to osoby jak najbardziej kompetentne w dziedzinach, którymi się zajmują, w co nie wątpię i czego nie podważam, to dajmy im pole do działania w naszym Kościele. Z tego co mi wiadomo tematy na IP są ustalane i zgodnie z harmonogramem realizowane, być może były inne tematy, jak ktoś jest ciekawy niech zapyta odpowiednie osoby. Cieszy fakt, że omawiane są Księgi Wyznaniowe naszego Kościoła, bo słuchając kazań niektórych duchownych naszego Kościoła, mam wrażenie że o w/w księgach nie mówi się nic, no może przy okazji święta Reformacji tylko coś się wspomni o Lutrze i o jego super młotku i gwoździach, a opinie biblistów i różnej maści teologów ewangelikalnych są dużo ważniejsze niż wspomniane wcześniej przeze mnie Księgi Wyznaniowe :D
Majkel
 
Posty: 103
Dołączył(a): Pt wrz 28, 2012 17:30
wyznanie: luterańskie
  

Re: Instytut pastoralny

Postprzez Witold » Wt lut 17, 2015 19:52

dla mnie jest to po prostu dziwne że nagle pojawia się taka liczba żeńskich autorytetów w KEA, w tym kilka osób znanych z nowoczesnego a niekiedy wypaczonego podejścia do wielu spraw które przez wieki wydawały się oczywiste. Paweł ukazywał inne miejsce kobiety w Kościele, teraz się okazuje że kobieta musi przeprowadzić młodemu kapłanowi kurs. Dlaczego dziwi Cię moje niezadowolenie skoro piszę na forum o charakterze ortodoksyjnym a nie lewacko-progresywnym?
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  


Powrót do Wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości