Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Papierosy w świetle Pisma Świętego

Papierosy w świetle Pisma Świętego

Postprzez Elżbieta » So sie 21, 2010 00:34

Ostatnio miałam okazję usłyszeć, że Biblia nie zakazuje papierosów i w związku z tym palenie nie jest grzechem.

Co o tym sądzicie ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Papierosy w świetle Pisma Świętego

Postprzez heillos » So sie 21, 2010 07:34

Pismo Święte mówi o niezabijaniu i o miłowaniu bliźniego. Palacz zabija nie tylko siebie, ale szkodzi również innym. Np. mój sąsiad z dołu pali na balkonie albo w oknie i smród oraz trucizna z jego papierosów wpada przez nasze okna do nas. O bardziej bezpośrednich atakach palaczy poprzez palenie w samochodzie, przed jedynym wejściem do budynku, na półpiętrze schodów etc. nie muszę chyba wspominać.

Palenie to chyba wynalazek amerykański i problem nie istniał w czasach biblijnych.
heillos
 
  

Re: Papierosy w świetle Pisma Świętego

Postprzez Krzysztof » So sie 21, 2010 13:47

Nie palę i jestem gorącym przeciwnikiem palenia, tak z powodów zdrowotnych, co do których nie trzeba przekonywać, jak i ekonomicznych - nałogowe palenie prowadzi do ubożenia rodzin, pieniądze na nie poświęcone można wydać z lepszym pożytkiem. Do tego nałóg nierozerwalnie wiąże człowieka z określonym dobrem doczesnym, czego chrześcijanin powinien się wystrzegać. Jednak względem osób, które już palą, byłbym tolerancyjny i nie uznawałbym samego palenia za grzech, choć zachęcałbym do zerwania z nałogiem. Na pewno pochwalić nie można zmuszania innych ludzi do wdychania dymu papierosowego, jak i zachęcania do palenia.
Krzysztof
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pt kwi 23, 2010 17:55
wyznanie: luteranin z przekonania
dyplomy: 2
  

Re: Papierosy w świetle Pisma Świętego

Postprzez Tomasz » So sie 21, 2010 21:59

Hmm ... Elżbieta poruszyła bardzo niewygodny dla mnie temat - chyba będę musiał ją zbanować :wink:

A tak poważnie - cóż, niestety mam z tym problem. Jestem osobą palącą od bardzo dawna. Ostatnio udało mi się "prawie" wyjść z nałogu. Nie paliłem ok. 8 miesięcy, ale niestety powróciłem.
Palenie papierosów na pewno nie jest godne pochwały, ale raczej nie rozpatrywałbym tego w kategoriach grzechu. Ogólnie zgadzam się z Krzysztofem.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Papierosy w świetle Pisma Świętego

Postprzez Elżbieta » So sie 21, 2010 22:15

Ale wydaje mi się, że w świetle Słowa Bożego nie powinniśmy palić.
Muszę się przyznać, że ja też paliłam, ale dawno to już mam za sobą, a rzuciłam w ciągu jednego dnia i już nie palę jakieś 18, 19 lat - jak nie więcej :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Papierosy w świetle Pisma Świętego

Postprzez Aleksander » Pn sie 23, 2010 18:16

Zdaje sobie sprawę z powszechnego bardzo negatywnego nastawienia do palenia. W naszych czasach jest to "grzech" dla wszystkich, nawet ateistów. Podobnie rzecz się ma z alkoholem. Wiele chrześcijan bez zmrużenia oka , czyli pochylenia się nad Pismem, mówi, ze jest nałóg i grzech. Jednak Pismo palenia grzechem nie nazywa. To jest moja teza :) chętnie podyskutuje.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Papierosy w świetle Pisma Świętego

Postprzez Elżbieta » Pn sie 23, 2010 18:45

a w jaki sposób Biblia ma mówić o paleniu, jeżeli to był wynalazek amerykańskich indian i w Starym Świecie papierosy ani cygara nie były znane, a odkrycie Ameryki było jednak dosyć spory kawałek czasu po Jezusie.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Papierosy w świetle Pisma Świętego

Postprzez heillos » Pn sie 23, 2010 19:30

pastor Aleksander napisał(a):Podobnie rzecz się ma z alkoholem. Wiele chrześcijan bez zmrużenia oka , czyli pochylenia się nad Pismem, mówi, ze jest nałóg i grzech. Jednak Pismo palenia grzechem nie nazywa. To jest moja teza :) chętnie podyskutuje.


Tylko palenie jest szkodliwe z definicji niezależnie od ilości. Alkohol już taki jednoznaczny nie jest. W pewnych sytuacjach jest zbawienny i leczniczy, w pewnych neutralny, a w pewnych i owszem, bardzo szkodliwy. Więc trzeba analizować sytuacje, a nie alkohol. Natomiast papierosy są zawsze i niezależnie od sytuacji szkodliwe. Są więc wykroczeniem przeciwko NIE ZABIJAJ.
heillos
 
  

Re: Papierosy w świetle Pisma Świętego

Postprzez Paweł » Pn sie 23, 2010 19:32

Tu macie ciekawe podejście Judaizmu do papoerosów:
http://fzp.net.pl/614_23.html
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Papierosy w świetle Pisma Świętego

Postprzez Elżbieta » Pn sie 23, 2010 19:56

W zasadzie mają rację, bo to przykazanie powinno brzmieć : nie morduj, a palenie nie oznacza mordowania, tylko rujnowanie swojego zdrowia. Z drugiej jednak strony, ponieważ, jak napisano jesteśmy Świątynią Pańską, więc o tą Świątynię powinniśmy dbać, a nie zanieczyszczać i niszczyć, bo w przeciwnym razie postępujemy wbrew Bożym nakazom, niszczymy Boże dzieło.
No i jeszcze jedna sprawa, dlaczego cuda Jezusa Chrystusa najczęściej miały związek ze zdrowiem ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron