Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Wywiady

Re: Wywiady

Postprzez Zofia » Śr paź 11, 2017 11:59

Winie32,
dzięki za ten materiał - wywiad z Lisickiem, z udziałem Czarka Gmyza. Dzielny chłopak ... Dlatego red.Bruncz mu dokłada nieźle w swoim artykule nt. tej dyskusji w IPN w dn.4.10. A swoja drogą, niedobrze się dzieje w KEA, kiedy jeden redaktor, luteranin, przeprowadza tak ostrą krytykę drugiego redaktora, też luteranina ....Ani solidarności zawodowej, ani wyznaniowej.To zresztą dobrze odzwierciedla stan naszego Koscioła. Biskup zwierzchnik nie stara się nawiązać kontaktu z wyznawcami konserwatywnymi ....
Nie jestem taka pewna czy decyzje posynodalne zostaną w całości upublicznione ....
Pozdrawiam
ps. Zauwaz, że podobnie jak w okresie wzmożonej działalnośco ks.prof.Guza, i na tej dyskusji w IPN nie pojawia się żaden teolog ewangelicki... Cały ciężar obrony Lutra pozostawiono redaktorowi Czarkowi Gmyzowi ...?
Zofia
 
  

Re: Wywiady

Postprzez Zofia » Śr paź 11, 2017 12:27

Dodam jeszcze: a oto fragmencik z w/w przeze mnie artykułu red.Bruncza:

W roli pluszowego apologety niepokornego protestantyzmu wystąpił Cezary Gmyz .....
Zofia
 
  

Re: Wywiady

Postprzez Aleksander » Śr paź 11, 2017 13:26

Tak, chyba, to działa, że jak brakuje argumentów to łatwo przychodzi obrazić osobę. A tak swoją drogą, czy liberalizm jest formą pokornego protestantyzmu?

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Wywiady

Postprzez Grzegorz » Cz paź 12, 2017 03:25

Po co te insynuacje? Proszę nie stosować tanich argumentów personalnych.

Edycja: Ucinam cytat, żeby już nie wisiał w przestrzeni publicznej.
Ostatnio edytowano Cz paź 12, 2017 08:00 przez Grzegorz, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Wywiady

Postprzez Aleksander » Cz paź 12, 2017 07:31

Win32, Grzegorz ma rację. Forum jest publiczną przestrzenią dyskusyjną. Nie ma potrzeby omawiać ludzi w osobisty sposób. To może być bardzo przykre w skutkach.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Wywiady

Postprzez Elżbieta » Cz paź 12, 2017 08:09

Win, przestań "pluć jadem" bo my nie po to tu jesteśmy, by kogokolwiek linczować. - No chyba, że Ci bardzo zależy by nasze forum zostało zamknięte.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wywiady

Postprzez Aleksander » Cz paź 12, 2017 08:12

Win32 napisał(a):Grzesiu, to nie są insynuacje, wiesz bardzo mało na ten temat.
Win32, być może tak jest, ale forum nie jest miejscem na szerzenie i dzielenie się prywatną informacją na temat poszczególnych osób. Uczestnicy forum nie muszą znać wszystkich "tajemnic" KEA!

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Wywiady

Postprzez Jonah » Wt paź 17, 2017 10:36

Wysłuchałem ostatnio rzeczonej "debaty". I nasunęło mi się w związku z nią kilka refleksji.
Dla P. Lisickiego (i Cenckiewicza) Kościół to przede wszystkim władza (papieska) i tradycja (nic nowego). Bez władzy papieskiej nie da się ustanowić żadnego "obiektywnego" autorytetu. Tak więc największym "złem" Reformacji byłoby odrzucenie papiestwa w jego średniowiecznym kształcie jako ciała w istocie politycznego. W tej perspektywie władzy Reformacja musi być postrzegana jako "rewolucja" (to narracja wspólna "politycznych" papistów i marksistów).
W wymiarze religijnym papiestwo jawi się prelegentowi jako gwarant obiektywizacji doktryny. Stąd odrzucenie papiestwa będzie tożsame z jej "subiektywizacją". Ten motyw "subiektywizacji" wiary (bo "wiara" to tutaj przede wszystkim potwierdzenie doktryny), stary wytrych rzymskich interpretatorów protestantyzmu, przewija się w wypowiedziach Lisickiego. I prowadzi go do bzdurnych formuł, jak nie tylko to, że M. Luter odrzucał "obiektywne" działanie sakramentu jako środka łaski (tymczasem odrzucał jedynie quasi-magiczny rytualizm), ale to, że człowiek zdobywa usprawiedliwienie sam z siebie mocą własnej wiary ( :shock: ).
Tutaj widać wyraźnie jak problem władzy (papieskiej) przesłania tym radykalnym papistom Biblię i Chrystusa.
U M. Lutra to Słowo Boże przecież jest tym obiektywnym autorytetem w miejsce ludzkiego autorytetu papieża czy innego biskupa. Usprawiedliwienie zaś jest dziełem nie człowieka, ale Boga. Wiara (rozumiana biblijnie, jako zawierzenie Bożym obietnicom) jest jedynie środkiem. Usprawiedliwienie jest "przez wiarę", ale "z łaski".A łaska jest łaską Bożą, a nie jakimś ludzkim tworem, którego sam sobie człowiek może udzielić. To Bóg decyduje o tym, kto będzie usprawiedliwiony.
Nic nie jest M. Lutrowi bardziej obce niż imputowany mu chyba antropocentryzm i koncepcja samozbawienia.

Można odnieść wrażenie, że dla P. Lisickiego przed sekularyzacją mogłaby nas uratować, o zgrozo, tylko autorytarna, dzierżąca miecz duchowy i świecki, władza papieża.
Jeśli więc gdzieś szukać antropocentryzmu i samozbawienia, to kryje się on dość przewrotnie za papocentryzmem: to papież-człowiek, dzięki swojej absolutnej władzy, mógłby nas uratować :lol: .
Dla mnie jest to tylko jedno z wcieleń, jakie przybiera nowoczesność z jej wiarą w samozbawczą moc człowieka. Bo przypomina mi się F. Dostojewskiego Legenda o Wielkim Inkwizytorze z "Braci Karamazow" :wink: .
Ostatnio edytowano Wt paź 17, 2017 11:06 przez Jonah, łącznie edytowano 1 raz
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Wywiady

Postprzez Aleksander » Wt paź 17, 2017 11:06

Cenne refleksje.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Wywiady

Postprzez Zofia » Wt paź 17, 2017 22:56

Jonahu,
z zainteresowaniem przeczytałam, ale mam takie wrażenie, że spisując swoje refleksje byłeś uprzejmy chyba zapomnieć, że Kościół Rzymskokatolicki zaakceptował już 18 lat temu reformacyjną Naukę o Usprawiedliwieniu z Łaski przez Wiarę (Wspólna Deklaracja z 1999r. podpis kard. Ratzingera). I uważam to za wielki ukłon tego "okropnego papiestwa" ;)) w stronę M. Lutra i Reformatorów.
Zofia
 
  

Następna strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości