Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Znak krzyża

Re: Znak krzyża

Postprzez Iza » Wt sty 29, 2013 21:57

Hmm a mi się właśnie podoba u rzymskich katolików przed czytaniem Ewangelii robienie znaku krzyża na czole ustach i sercu. Ja to odbierałam zawsze jako prośbę o umiejętność zrozumienia, głoszenia i przyjęcie do serca Słów Pisma. Nie wiem czy to właściwe rozumienie... ale nawet logiczne ;)
Iza
 
Posty: 48
Dołączył(a): Wt gru 18, 2012 19:48
Lokalizacja: Legionowo
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Elżbieta » Wt sty 29, 2013 22:17

Dla mnie żegnanie się jest całkowicie obce, nigdy tego nie robiłam i nie potrafię. Uczono mnie, że nie należy modlić się za pomocą rąk.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Witold » Wt sty 29, 2013 23:14

nie przekonują mnie takie gesty. Najważniejsze są dla mnie głowa i serce. W Biblii nie doczytałem się by się ktoś żegnał. Ciekawa rzecz na którą zwrócił mi kiedyś uwagę mój znajomy jest to że tak naprawdę to ludzie czyniący znak krzyża najczęściej "rysują" odwrócony krzyż.

Dlatego podoba mi się to że większość ewangelików się nie żegna bo mam wrażenie że im więcej gestów tym bardziej zapominamy o tym co ważne.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Tomasz » Wt sty 29, 2013 23:22

mnie irytowało w KRK na mszy kilkukrotne żegnanie się, bicie się w pierś, robienie znaku krzyża na czole ustach i sercu. miałem wrażenie że takie właśnie elementy i ciągła aktywność fizyczna (wstawaj, siadaj, klękaj) sprawiają że człowiek odrywa się myślami od nabożeństwa.


W wszystkim należy zachować właściwy umiar i nie popadać w skrajności. Co niektórzy w źle ukierunkowanym "protestanckim zapędzie" zaczynają wyrzucać z liturgii wszystko, co tylko kojarzy im się z KRK. Zapominają jednak, że kościoły luterańskie są niczym innym, jak zreformowanymi kościołami katolickimi. Może się również okazać, że dochodzi w konsekwencji do klasycznego "wylania dziecka razem z kąpielą".

Dla mnie żegnanie się jest całkowicie obce, nigdy tego nie robiłam i nie potrafię. Uczono mnie, że nie należy modlić się za pomocą rąk.


I muszę przyznać, że to mnie przeraża. Czynienie znaku krzyża, nie jest "modlitwą za pomocą rąk". Jest to starochrześcijański zwyczaj i nie rozumiem, jak może być "obcy" dla chrześcijanina. Przecież ksiądz podczas nabożeństwa, również czyni znak krzyża i to kilkakrotnie.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Elżbieta » Śr sty 30, 2013 07:54

Oczywiście, że ksiądz robi znak krzyża i absolutnie nie mam nic przeciwko temu, tak być powinno, taka jest liturgia. Natomiast jeżeli chodzi o zwykłych wiernych - to już inna sprawa. Oczywiście każdy robi tak jak jest przyzwyczajony i nie mam zamiaru nikogo potępiać. Chciałam tylko zaznaczyć, że moi rodzice ani dziadkowie tego nie robili i w związku z tym sądzę, że dalsi przodkowie również.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Tomasz » Cz mar 21, 2013 23:49

Polecam w temacie artykuł ks. Jana Grossa, który ukazał się na naszym portalu http://www.luteranie.konfesyjni.pl/index.php/etyka-ewangelicka/kultura-i-zwyczaje/236-czynienie-znaku-krzyza
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Jacek » Pt mar 22, 2013 18:17

Jak zawsze tradycyjnie, wspaniały tekst Ks. Jana Grossa wzorcowego staroluteranina. Oby więcej takich księzy było w kosciele luteranskim.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Bronisław Sztuchlik » So mar 23, 2013 22:08

Chcąc nie chcąc, muszę wkroczyć.
Pragnę zadać proste pytanie. Czy dla nas Ewangelików ważnym jest, jak umarł Jezus? Czy na krzyżu, czy ukamionowany, czy zrzucony ze skały? Jakie to ma znaczenie dla naszego zbawienia? Żadne. Ważnym jest, czy wierzymy głęboko w sercu, że Jezus za nas zmarł. Jeżeli jest to naszą głęboką wiarą, wtedy żadne zewnętrzne, ludzkie gesty nie mają w tej kwestii znaczenia. Wiara i tylko wiara jest drogą do zbawienia, a nie praktykowanie takich obrzędów jak: adoracja krzyża, droga krzyżowa, czy wręcz skrajne poddawanie się ukrzyżowaniu. Jest to wyłącznie ludzki wymysł, nie mający żadnego,Biblijnego fundamentu.Krzyż jest symbolem chrześcijaństwa. Nie jest jednak dla nas żadnym sacrum. Sacrum jest Jezus Chrystus przybity do krzyża. Zbyt często stajemy w obronie krzyża , zapominając o tym, Kto na nim za nas umarł, abyśmy mogli być zbawieni. Głęboko w To wierzmy, a wtedy nasze, ludzkie, symboliczne praktyki będą zbędne, gdyż są niczym w oczach Pana.
Bronisław Sztuchlik
 
Posty: 155
Dołączył(a): Cz lut 03, 2011 22:06
Lokalizacja: Studzionka
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Dredd » Pn mar 25, 2013 09:33

Bronisław Sztuchlik napisał(a):Chcąc nie chcąc, muszę wkroczyć.
Pragnę zadać proste pytanie. Czy dla nas Ewangelików ważnym jest, jak umarł Jezus? Czy na krzyżu, czy ukamionowany, czy zrzucony ze skały? Jakie to ma znaczenie dla naszego zbawienia? Żadne.

No cóż, wydaje mi się, że się Bronisławie zagalopowałeś w swoich teoriach.
Albo jest to przejaw bluźnierstwa albo braku wiedzy. Chrystus umarł na krzyżu. Nie został zrzucony ze skały. Ale został ukrzyżowany. Ma to ogromne znaczenie, bo po pierwsze tak właśnie było, a po drugie (albo może po pierwsze) ukrzyżowanie było uznawane w ówczesnych czasach za najbardziej hańbiący sposób śmierci. Jezus Chrystus dał się pohańbić i zabić dla nas i przez nas. Umarł aby dać nam szansę na zbawienie.
Zgadzam się że najważniejsze jest byśmy uwierzyli w Chrystusa. Bo to jest droga do zbawienia i życia wiecznego. Ale nie możemy przesadzać z takim podejściem jak Twoje powyżej, bo jak by wyglądała dzisiaj, jutro nasza wiara?
Dredd
 
Posty: 176
Dołączył(a): Pn lut 27, 2012 11:58
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Jacek » Pn mar 25, 2013 17:51

Ręce mi opadły. :shock:
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości