Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Znak krzyża

Re: Znak krzyża

Postprzez Elżbieta » Wt mar 26, 2013 11:49

Dredzie, przecież, Bronisław wcale nie umniejsza rodzajowi śmierci naszego Pana i wcale nie przekreśla krzyża jako znaku chrześcijaństwa i wcale nie uważa, że Jezus został umęczony i umarł za nasze grzechy na krzyżu.
Uważam, że rzeczywiście należy bardziej zastanowić się nad tokiem myślenia Bronisława. Ja osobiście nie czynię znaku krzyża, ale widok krzyża wzbudza we mnie wspomnienie męki Chrystusa i żal za grzechy, że mimo tego, że bardzo chcę, nie jestem jednak taką jaką nasz Pan chciałby mnie widzieć. Sądzę, że Bronisław myśli podobnie do mnie i do wielu innych chrześcijan. Uważam również, że sprawy naszego Kościoła nie są mu obojętne, bo w przeciwnym razie nie pisałby na naszym forum.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Jacek » Wt mar 26, 2013 12:00

Elżbieto- Dredd to bardzo dobrze ujął. Nic tu juz nie mozna dodać ani ująć
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Dredd » Wt mar 26, 2013 12:05

Chyba Elżbieto nie czytasz uważnie postów, zatem pozwól, że Ci zacytuję:

Bronisław Sztuchlik napisał(a):Czy dla nas Ewangelików ważnym jest, jak umarł Jezus? Czy na krzyżu, czy ukamionowany, czy zrzucony ze skały? Jakie to ma znaczenie dla naszego zbawienia? Żadne.


Bronisław Sztuchlik napisał(a):W dzisiejszym świecie wiele jest wykonywanych egzekucji, bardzo często na niewinnych skazańcach.Pytanie. Czy w każdym z tych przypadków na pierwszym miejscu eksponowane było: Jak zginął? /powieszony, zastrzelony,czy podano mu truciznę/ Otóż Nie! Zawsze na pierwszym planie jest Osoba, a następnie jak została uśmiercona. Czyż nie jest to prosty przykład, aby zastanowić się nad swoimi, "chrześcijańskimi" przyzwyczajeniami
Dredd
 
Posty: 176
Dołączył(a): Pn lut 27, 2012 11:58
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Elżbieta » Wt mar 26, 2013 12:10

Przykro mi, że przekreślacie człowieka, bo trochę inaczej myśli od Was.
Chciałam zauważyć, tylko, ze znakiem pierwszych chrześcijan był nie krzyż a ryba.

Co do ostatniego postu - jednak nie zrozumiałeś Bronisława, czytaj to co dalej napisał.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Jacek » Wt mar 26, 2013 12:41

Elżbieto- To jest strona ORTODOKSJI STAROLUTERANSKIEJ. Nie mogą byc publikowane poglądy tego typu cyt. Ze nieważne jak Jezus umarł ???? !!!!!! Dredd, Tomek, Agnieszka niestety mają rację, tak my cztery osoby tak to odebralismy. Dlatego napisałem ze Bronisław chciał dobrze, ale wyszło żle. Co powiedzą inowiercy odwiedzający ta stronę ?
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Jonah » Wt mar 26, 2013 12:59

Wtrącę swoje trzy grosze. W świetle Biblii nie jest obojętne, jak umarł Jezus. Śmierć na krzyżu wiązała się bowiem z wypełnieniem proroctw i zapowiedzi.
1. Kara „zawieszenia na drzewie” była przewidziana dla „przeklętych przez Boga” (Pwt 21: 22-23). Do tego odwołuje się Paweł Apostoł wyjaśniając sens śmierci Jezusa: „Chrystus wykupił nas od przekleństwa Zakonu, stawszy się za nas przekleństwem, gdyż napisano: Przeklęty każdy, który zawisł na drzewie” (Ga3: 13).
2. Proroctwo z Iz 53, które jest uznawane za mesjańskie, mówi o „słudze”, który będzie cierpiał nasze grzechy, iż będzie nie tylko umęczony, ale i wzgardzony, opuszczony. Śmierć zaś na krzyżu była uważana za hańbiącą.
3. W Za 12: 10 czytamy: „Wtedy spojrzą na mnie, na tego, którego przebodli”. Trudno przebić kogoś kamieniem.
4. W Ewangelii Janowej Jezus zapowiada, że będzie „wywyższony” (J 3: 14; ), co jest aluzją do śmierci krzyżowej.

Nie znaczy to oczywiście, że krzyż ma być dla nas przedmiotem kultu. Sam nie czczę krzyża, podobnie jak nie kłaniam się przez obrazami, choć się go nie wstydzę. Myślę też, że określenie „wstydzić się krzyża” ma głębsze znaczenie, niż odniesione do symbolu, ale wiąże się z tym, że świat wzdraga się przyjąć zbawienie, które dokonało się na Krzyżu, odwraca się od Ukrzyżowanego, nie może znieść Jego widoku, za czym kryje się nieczyste sumienie. Wypierają się go na różne sposoby liberalni teologowie, sugerując że nie ma żadnego grzechu, więc Chrystus wcale nie musiał umierać za nasze grzechu itp. W obliczu krzyża Chrystusa chcą oczyszczać się przy pomocy filozoficznych sofizmatów i zbawiać własnymi siłami. Ale nieczyste sumienie pozostaje. Dlatego biblijni chrześcijanie powinni wciąż przypominać o centralnej pozycji tego Krzyża w historii zbawienia i chrześcijańskiej duchowości. Zwłaszcza ewangelicy, dla których przecież bardzo duże znaczenie ma Wielki Piątek. Trzeba więc mieć odwagę do tego, byśmy mogli przyznawać się, iż jesteśmy grzeszni i naszym jedynym Panem i Zbawicielem jest Jezus Chrystus.
Jeśli gest jest wyrazem takiej wiary, to nie powinno chyba być z tym problemu. Jeśli jednak ktoś czyni z tego jakiś parasakrament, zaczyna sądzić, że przy pomocy tego gestu jakoś się uświęca, wygania demony itp., to już może popadać w zabobon i bałwochwalstwo.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Jacek » Wt mar 26, 2013 13:15

To co przedstawił Jonah, nazywa się ; Teologią Krzyża. Tak jak pisze Jonah byłem uczony za dzieciaka na katechezie w KrK, i tak samo wykładał sp. ks. prob. Tadeusz Raszyk z parafii KEA w Poznaniu, przed moją konwersją. A więc nikt nie czci kawałka drewna czy metalu z ktorego krzyż jest zrobiony, ale oddajemy duchową czesc Jezusowi straconemu wlasnie na tym krzyzu. i Krzyż nieodłącznie jest związany z osobą Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Mowienie ze nie wazne jak Jezus umarł, ale grunt ze umarł trochę nie przystoi chrzesciajaninowi. Sprowadza się to do lakonicznego stwierdzenia, ze nie ważne jak to załatwił ale grunt ze załatwił.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Elżbieta » Wt mar 26, 2013 13:18

Jonah napisał(a):Nie znaczy to oczywiście, że krzyż ma być dla nas przedmiotem kultu. Sam nie czczę krzyża, podobnie jak nie kłaniam się przez obrazami, choć się go nie wstydzę. Myślę też, że określenie „wstydzić się krzyża” ma głębsze znaczenie, niż odniesione do symbolu, ale wiąże się z tym, że świat wzdraga się przyjąć zbawienie, które dokonało się na Krzyżu, odwraca się od Ukrzyżowanego, nie może znieść Jego widoku, za czym kryje się nieczyste sumienie. Wypierają się go na różne sposoby liberalni teologowie, sugerując że nie ma żadnego grzechu, więc Chrystus wcale nie musiał umierać za nasze grzechu itp. W obliczu krzyża Chrystusa chcą oczyszczać się przy pomocy filozoficznych sofizmatów i zbawiać własnymi siłami. Ale nieczyste sumienie pozostaje. Dlatego biblijni chrześcijanie powinni wciąż przypominać o centralnej pozycji tego Krzyża w historii zbawienia i chrześcijańskiej duchowości. Zwłaszcza ewangelicy, dla których przecież bardzo duże znaczenie ma Wielki Piątek. Trzeba więc mieć odwagę do tego, byśmy mogli przyznawać się, iż jesteśmy grzeszni i naszym jedynym Panem i Zbawicielem jest Jezus Chrystus.
Jeśli gest jest wyrazem takiej wiary, to nie powinno chyba być z tym problemu. Jeśli jednak ktoś czyni z tego jakiś parasakrament, zaczyna sądzić, że przy pomocy tego gestu jakoś się uświęca, wygania demony itp., to już może popadać w zabobon i bałwochwalstwo.


No i właśnie Bronisławowi o to chodziło - tak sądzę.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Dredd » Wt mar 26, 2013 13:34

Elżbieta napisał(a):Przykro mi, że przekreślacie człowieka, bo trochę inaczej myśli od Was.
Chciałam zauważyć, tylko, ze znakiem pierwszych chrześcijan był nie krzyż a ryba.

Co do ostatniego postu - jednak nie zrozumiałeś Bronisława, czytaj to co dalej napisał.


Przede wszystkim proszę nie stosować nadinterpretacji.
Nikt tu nikogo nie przekreśla.
Natomiast co do rozumienia Bronisława, to chyba wiem o co mu chodzi. Bo przeczytałem jego posty kilkakrotnie i uważnie.
Nie można jednak pozwolić na głoszenie bluźnierczych hipotez. Pierwszy raz słyszę z ust Chrześcijanina, że nie jest ważne w jaki sposób umarł Chrystus!
Dredd
 
Posty: 176
Dołączył(a): Pn lut 27, 2012 11:58
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Elżbieta » Wt mar 26, 2013 13:57

Wszyscy, również i Bronisław, zgodzimy się, z tym, że śmierć krzyżowa była najbardziej haniebną śmiercią i nadal jest najgorszym jej rodzajem. Tu powstało nieporozumienie, Bronisław temu nie neguje, ale podkreśla jednak sam fakt poświęcenia Jezusa, a nie rodzaj śmierci.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron