Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

komunia

Re: komunia

Postprzez gelo441 » Cz kwi 19, 2012 08:17

Jacek napisał(a):I znow co dla niektorych - Luteranizm jawi się jako łatwy i przyjemny , brak zobowiązań wobec koscioła?, może nie potrzeba się spowiadać ? A komunia wg własnego widzimisie, czyli co niektorzy myslą o luteraniżmie ; Róbta co chceta. Należy się zastanowić czy czasami sami luteranie nie zapracowali sobie na taki obraz u innych. Naprawdę godne pożałowania.



Wcale luteraznizm nie jest dla mnie łatwy. Proszę mnie nie ciągnąć za słówkaCo ma do tego brak celibatu u księży?A jeśli chodzi o spowiedź, to co to za pójście na łatwizne, kiedy spowiadać się i tak będziesz przed Bogiem. I tak żal za grzechy jest priorytetem a nie ksiądz. Podstawowa rzecz, jaką cenię w luteranizmie jast fakt, że Wy kierujecie się tylko i wyłącznie Pismem Świętym. A wytyczone przeze mnie przykazania kościelne , żeby się troszczyć o potrzeby kościoła, nie chodziło o to, że ja muszę dawać pieniądze na kościół, BO LUTERANIE TEŻ DAJĄ 1 % PODAtKU CZY DOCHODU , tylko o to że to robią podstępem i dodają swoje widzimisie. Czy tak nie zachowuje się sekta? czy sekta nie tworzy religii na swoje potrzeby? żeby brać od ludzi pieniądze i ich bałamucić?
gelo441
 
Posty: 54
Dołączył(a): Cz cze 03, 2010 12:05
  

Re: komunia

Postprzez gelo441 » Cz kwi 19, 2012 08:21

Dredd napisał(a):
gelo441 napisał(a):Druga sprawa, to ludzie. Ja nie chcę się chwalić, w cudzysłowie pisząc, że przechodzę na luteranizm, więc ludzie nie będą o tym wiedzieć. A jak nie będą o tym wiedzieć, a ja nie będę mógł wziąć komunii, to sobie pomyślą, że nawet na pogrzebie dziadków/rodziców nie poszedłem do spowiedzi, a ja nie będę pzecież tłumaczył każdemu, że nie mogę, kiedy ja nie chcę mówić nawet o tym, że w ogóle jestem luteraninem.

Nie chcę być katolikiem, bo to obłudna religia.


Nie chcę Cię urazić, sam jestem na drodze do konwersji, ale narzekasz na KRK, że jest obłudny, a z tego co tu piszesz wynika, że sam chcesz postępować podobnie.



Chyba Ci chodzi o to, że ja patrzę na ludzi? TAk?

Po pierwsze, to ze względu na rodziców, bo to oni nie będą chcieli się tym chwalić, a po drugie mam schizofrenie paranoidalną (czuję się prześladowany, obserwowany, że łazi za mną i mnie śledzi psycholog, ludzie mnie obgadują itp itd. chociaż teraz jest w miarę w porządku, bo biorę leki)

I sory, że napisałem to w 3 różnych postach - nie wiem, jak zacytować 3 różne posty.
gelo441
 
Posty: 54
Dołączył(a): Cz cze 03, 2010 12:05
  

Re: komunia

Postprzez Wildente » Cz kwi 19, 2012 08:44

Tomasz napisał(a):
Nie ma zakazu, a i są odłamy luterańskie, które ponoć się modlą.


Ten temat był już wielokrotnie tutaj przerabiany. Luteranizm nie zakazuje modlitw za zmarłych, ale nie ma to nic wspólnego z czyśćcem.



To znaczy jak? Modlimy się za zbawionych zmarłych w niebie? W jakim celu?

gelo441 napisał(a):Pozostaje mała kwestia. Nasz proboszcz, to taki jest zadziorny, "gębę ma większą niż koń". Jak ja do niego pójdę po świadectwo chrztu i co tam jeszcze trzeba będzie?! Po pierwsze, nie wiem, czy mi da i, czy mnie z kościoła nie wyrzuci, a po drugie, zaraz cała wieś będzie wiedziała. jak to zrobić? pozdrawiam!


No od problemu ,,cała wieś'' nie ma ucieczki, ale Jezus mówi, że ,,kto się mnie zaprze przed ludźmi, tego ja się zaprę przed Ojcem''. Skoro uważasz, że wybór KEA jest pójściem za Jezusem, to nie ma się co zapierać.

Wyrzucić nie wyrzuci, nie ma takiego prawa. Poza tym, i tak zmieniając wyznanie, zostaniesz wykreślony z listy członków KRK.

gelo441 napisał(a):I sory, że napisałem to w 3 różnych postach - nie wiem, jak zacytować 3 różne posty.



Kopiuj-wklej. Dajesz cytuj, odpowiadasz, kopiujesz sobie i wklejasz na boku, a za ostatnim cytowaniem wklejasz całość.
Wildente
 
  

Re: komunia

Postprzez Wojtek » Cz kwi 19, 2012 09:03

Modlitwy za zmarłych nie sposób zakazać, bowiem nie jest ona bałwochwalstwem (jak modlitwa DO zmarłych) czy innym złym uczynkiem. Jest ona zasadniczo bezowocna.

Równie dobrze możemy się modlić za demony czy aniołów. Nic to nie da, ale zakazu w Piśmie nie ma.
Wojtek
 
Posty: 264
Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:25
wyznanie: KE-A
dyplomy: 1
  

Re: komunia

Postprzez skomplik » Cz kwi 19, 2012 09:59

KRK to Kościół do którego powinieneś mieć szacunek przez wzgląd choćby na to że w nim przyjąłeś chrzest. Nie możesz przekreślać całej społeczności tylko dlatego że Ty miałeś złe doświadczenia, jest mnóstwo porządnych katolików na których na pewno byś się nie zawiódł - mam tu namyśli również księży.

Pan Jezus nie mówi "nienawidźcie grzechu" ale mówi "kochaj grzeszników". Wytykać błędy można komuś w twarz a nie za plecami, jeśli coś Ci się nie podoba w proboszczu to mu to powiedz, ale w duchu Miłości bo inaczej niczego nie osiągniesz.
Już dawno minęły te wieki w których luteranie i katolicy się "żarli", dzisiaj już wiadomo że więcej łączy niż dzieli.

pozdrawiam
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: komunia

Postprzez Maksymilian » Pt maja 11, 2012 06:10

O padłych tutaj poglądach na temat modlitw do zmarłych nie będę się wypowiadać, ale apostazja wg Kościoła Rzymskokatolickiego wygląda tak:
"Kościół katolicki[edytuj]

Forma[edytuj]
Współcześnie apostazja rozumiana jest jako świadome, dobrowolne i publiczne wyrzeczenie się kontaktu z Kościołem.
Skutki apostazji mogą również zostać wywołane niekoniecznie z inicjatywy zainteresowanego, lecz na podstawie świadectwa świadków, którzy potwierdzają taką decyzję i wolę apostaty.
Konsekwencje[edytuj]
Apostazja sama w sobie jest zerwaniem komunii (łączności) z Kościołem i ekskomunika następuje automatycznie na mocy samego prawa kanonicznego. Apostazję można więc traktować jak ekskomunikę na własne życzenie. Apostata nie może oczekiwać życia sakramentalnego, kościelnych urzędów, godności, przywilejów itp. Poza ekskomuniką na apostatę, dopóki trwa on nadal w apostazji, nie nakłada się innych kar kościelnych.
Apostazja nie powoduje formalnego opuszczenia Kościoła. Apostata zgodnie z doktryną Kościoła Katolickiego wciąż pozostaje jego członkiem oraz katolikiem, gdyż decydujący o tym chrzest jest nieusuwalny w myśl zasady „Semel catholicus, semper catholicus” („Raz katolik, zawsze katolik”). Apostazja odnotowywana jest w księgach parafialnych, jednak informacja o chrzcie nie jest z nich usuwana.[1]
Powrót do Kościoła[edytuj]
Ponieważ apostazja ma formę publiczną i dotyczy wyłącznie ochrzczonych, przywrócenie stanu poprzedniego leży w gestii ordynariusza diecezji, który określa ewentualne kary i formy pokutne. W wyjątkowych sytuacjach prawo to przysługuje każdemu biskupowi w akcie spowiedzi.
Omnium in mentem[edytuj]
9 kwietnia 2010 roku[2] weszło w życie motu proprio papieża Benedykta XVI Omnium in mentem[3], które m.in. usunęło z Kodeksu prawa kanonicznego wzmianki o formalnym akcie wystąpienia z Kościoła. W rezultacie nie można już dłużej formalnie wystąpić z Kościoła katolickiego[4] - Kościół całkowicie wycofał się z przywiązywania prawnego znaczenia do pojęcia "formalny akt wystąpienia z Kościoła"[5]. Oznacza to także - z punktu widzenia prawa kanonicznego - odzyskanie pełnej mocy kanonu 11[6][7], mówiącego o tym, że ustawom kościelnym podlegają wszyscy ochrzczeni w Kościele katolickim.
Przebieg apostazji w Polsce[edytuj]
Konferencja Episkopatu Polski 29 września 2008 ustaliła procedurę wobec osób chcących dokonać apostazji. Zgodnie z tą procedurą apostazja dokonywana na terenie diecezji polskich ma być złożona w formie własnoręcznego oświadczenia przekazanego proboszczowi miejsca zamieszkania w obecności dwóch pełnoletnich świadków. Do wniosku należy także dołączyć akt chrztu. Odstępca musi być osobą pełnoletnią (w innych krajach nie ma takiego wymogu – np. w Niemczech i Austrii samodzielna apostazja jest możliwa od 14. roku życia; wcześniej mogą ją przeprowadzić rodzice lub opiekunowie prawni, co nie jest w ogóle możliwe w Polsce[8][9]). Proboszcz jest zobowiązany do poświadczenia przyjęcia aktu apostazji własnoręcznym podpisem i pieczęcią parafialną oraz przesłania aktu do swojej kurii diecezjalnej. Kuria poleca proboszczowi dokonanie stosownego wpisu do parafialnej księgi ochrzczonych. Jeżeli odstępca przyjął chrzest w parafii, która należy do innej diecezji, wówczas kuria diecezjalna przesyła informację o wystąpieniu z Kościoła do kurii diecezji chrztu odstępcy.
Procedura ta nie ma wpływu na procedury lub oświadczenia cywilne wobec władz państwowych lub pozakościelnych.
Informacja o wystąpieniu z Kościoła powinna zostać trwale umieszczona w księdze ochrzczonych, zwykle na marginesie aktu chrztu odstępcy. Zgodnie z prawem kościelnym nie jest możliwe usunięcie informacji z księgi chrztu[10]. Kościelna administracja utrzymuje również tzw. księgi apostatów[11]. Dokumentem dla apostaty potwierdzającym apostazję jest wypis aktu chrztu z odpowiednią adnotacją, poświadczającą apostazję.
Krytyka polskiej procedury[edytuj]
Wprowadzenie powyższej procedury przez biskupów KEP spowodowało niezadowolenie i krytykę ze strony polskich środowisk wolnomyślicielskich[12], m.in. ze względu na fakt, że wskazówki Kurii Rzymskiej nie przewidują aż tylu proceduralnych formalności[13]. Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów uznało, że wymóg obecności dwóch świadków mocno utrudnia procedurę apostazji. Stowarzyszenie wystosowało pismo do rzecznika praw obywatelskich, w którym zwraca uwagę, że w wymaganym przez Episkopat kształcie procedura wystąpienia z Kościoła narusza konstytucyjne prawo obywatela Rzeczypospolitej Polskiej do wolności religijnej[14][15]:
Angażowanie w sprawy światopoglądowe osób trzecich czy uzasadnianie innej osobie swoich przekonań religijnych jest w naszym mniemaniu niedopuszczalne w państwie prawa. Jest również niewymagane w innych krajach.
W odpowiedzi na postawione zarzuty, w liście z 14 listopada 2008[16] Biuro RPO przypomniało Polskiemu Stowarzyszeniu Racjonalistów o swoich celach konstytucyjnych, a także, że:
(...) żaden organ państwowy nie ma podstaw prawnych do ingerowania w wewnętrzne sprawy kościołów i związków wyznaniowych.
Niemożność wglądu do ksiąg parafialnych i usuwania o sobie informacji przez apostatów spotkała się z krytyką ze strony europosłanki Joanny Senyszyn, która wystosowała interpelację do Komisji Europejskiej w tej sprawie.
W odpowiedzi Komisja przyznała, że stowarzyszenia lub instytucje o charakterze religijnym mają prawo do przetwarzania danych o swoich członkach, ale tylko "pod warunkiem, że odnosi się ono wyłącznie do członków tej instytucji lub osób mających z nią regularny kontakt". Unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding dodała, że osoby, których dane są zbierane przez kościoły, zachowują wszystkie prawa zapisane w dyrektywie o ochronie danych i że unijne prawo jest w tym przypadku ponad prawem krajowym i jego własnymi umowami z kościołami. Reding podkreśliła, że jednym z tych praw jest "prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych"[17].
Niemniej Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych w odpowiedziach na pytania dotyczące ochrony danych osobowych w działalności Kościoła katolickiego w Polsce, potwierdzając zgodność tej działalności z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych stwierdził, że w oparciu o przepisy Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 535) osobie, która zamierza wystąpić z Kościoła, nie przysługuje prawo żądania usunięcia danych osobowych z ksiąg kościelnych. GIODO stwierdził także, że zgoda nie jest jedyną przesłanką uprawniającą do przetwarzania danych osobowych, mianowicie nie jest konieczna, jeśli zachodzi inna przesłanka ustawowa, np. gdy jest to niezbędne do wykonania statutowych zadań Kościoła pod warunkiem, że przetwarzanie danych dotyczy wyłącznie jego członków (także byłych) lub instytucji albo osób utrzymujących z nim stałe kontakty w związku z ich działalnością i zapewnione są gwarancje ochrony przetwarzanych danych, albo wynika z innych zasad ustawy takich jak prawo do aktualizacji danych[18][19]. Podobna wykładnia dla ochrony danych osobowych została podana przez GIODO w stosunku dla innych kościołów i związków wyznaniowych[18].
W 2011 roku w pierwszym w Polsce wyroku dotyczącym zaniedbań GIODO sędzia stwierdził, że miały one miejsce w przypadku Roberta Biniasa, któremu odmówiono usunięcia danych o nim z ksiąg parafialnych[20]." (http://pl.wikipedia.org/wiki/Apostazja)
Maksymilian
 
  

Re: komunia

Postprzez Elżbieta » Pt maja 11, 2012 07:26

Nie jestem pewna, ale czy to znaczy, że apostata do końca świata będzie członkiem KRK ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: komunia

Postprzez Maksymilian » Pt maja 11, 2012 16:49

Chyba tak, ale też znalazłem informacje o tym, że ekskomunika jest za apostazję:
"Ekskomunika grozi między innymi za:
znieważenie postaci eucharystycznych, poprzez: porzucenie albo w celu świętokradczym zabieranie i przechowywanie (Kan. 1367),
użycie siły fizycznej wobec papieża (Kan. 1370 § 1),
rozgrzeszenie przez kapłana wspólnika grzechu nieczystości (Kan. 1378 § 1),
udzielenie i przyjęcie sakry biskupiej bez zgody papieża (Kan. 1382),
naruszenie tajemnicy konklawe przez personel pomocniczy (Universi Dominici Gregis art. 58),
symonię przy wyborze papieża (Universi Dominici Gregis art. 78) jak również za inne wykroczenia naruszające konklawe: uleganie wpływom zewnętrznym (ibidem art. 80), zmowy między elektorami (ibidem art. 81),
bezpośrednie naruszenie tajemnicy spowiedzi (Kan. 1388 § 1),
przeprowadzenie lub dobrowolne poddanie się aborcji (Kan. 1398),
apostazję (Kan. 1364 § 1),
herezję formalną (Kan. 1364 § 1),
schizmę (Kan. 1364 § 1)."(http://pl.wikipedia.org/wiki/Ekskomunik ... _katolicki)

Ekskomunika to "wywalenie" z kościoła ?
Maksymilian
 
  

Re: komunia

Postprzez Elżbieta » Pt maja 11, 2012 19:54

Czy z tego by wynikało, że jeżeli podatek kościelny będzie ściągany odgórnie przez US, to składki od wszystkich konwertytów i tak będą trafiały do KRK ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: komunia

Postprzez blaisee » Cz maja 07, 2015 14:03

Oho, widze ze reklamy dotarly juz na to forum. To chyba jakas plaga na forach religijnych, tak samo bylo na forum baptystycznym
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości

cron