Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

SEKULARYZACJA I ATEIZM TO WYNIK BLEDOW KOSCIOLOW.

SEKULARYZACJA I ATEIZM TO WYNIK BLEDOW KOSCIOLOW.

Postprzez Jacek » So kwi 02, 2011 18:56

Czesto sie slyszy tu i owdzie ze spoleczenstwo europejskie sie szybko sekularyzuje i ateizuje takze w Polsce, i wiekszosc duchownych na to narzeka, ale o dziwo nie podaje przyczyn. Sprawa wbrew pozorom nie jest skomplikowana, albowiem nic nie dzieje sie bez przyczyny. Wg najnowszych badan naukowych najszybciej sekularyzacja postepuje w krajach protestanckich jak i katolickich. Naukowcy twierdza ze to co nie udalo sie systemom totalitarnym nazizmowi i komunizmowi w zakresie zwalczania religii udalo sie kosciolom. Bledy dogmatyczne, ktore czasami staly sie wytworem ludzkiej wyobrazni, czy negowanie w duchu liberalnym prawdziwosci Pisma Swietego, i traktowaniem go jak zwyklej ksiazki historycznej, musialo predzej czy pozniej doprowadzic do kryzysu wiary.Kraje ktore najbardziej ulegly sekularyzacji: a/ kraje katolickie: Hiszpania, Francja,Austria Wlochy. b/ protestanckie: Anglia. Niemcy,kraje skandynawskie,/Czechy/? Zajmijmy sie druga grupa. Po zwyciestwie w tych krajach sil liberalnych, i wprowadzeniu liberalnego systemu politycznego, zabrano sie na koncu za bastion konserwatyzmu jakim byly koscioly protestanckie. Przedewszystkim wykorzystano umiejetnie haslo liberalow o nieograniczonej wolnosci czlowieka.dodatkowo radykalny feminizm, i pseudo-rownosc wszystkich ludzi.Najlatwiej poszlo w krajach skandynawskich gdzie koscioly luteranskie maja charakter panstwowy, czyli zalezny od kasy panstwowej. I pieniazki liberalow doprowadzily do tego, ze koscioly utracily swa tozsamosc nie tylko chrzescijanska ale lutheranska. Czlonkowie kosciola widzac ze koscioly na zawolanie politykow, zmieniaja swe dogmaty i zasady, zaczely tracic wiarygodnosc na wzor partii politycznych. Kto byl glebokiej wiary przechodzil do wolnych niezaleznych i konserwatywnych kosciolow luteranskich, kto byl slabej wiary ulegal sekularyzacji, czy wrecz czasami ateizacji. Slabosc tych kosciolow powodowala tez ich autonomia panstwowa,gdzie przeciwnicy zmian nie mieli znikad pomocy aby przeciwdzialac upadkowi kosciola. Wyniki okazaly sie straszne. W takiej Szwecji gdyby nie pomoc panstwa, to Svenska Kyrkan przeszla by do historii. Ale na szczescie zycie religijne zaczelo sie odradzac, dzieki czesci konserwatywnej duchowienstwa i parafian,ktorzy zaczeli tworzyc alternatywne koscioly i organizacje.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: SEKULARYZACJA I ATEIZM TO WYNIK BLEDOW KOSCIOLOW.

Postprzez Bronisław Sztuchlik » So kwi 02, 2011 22:06

I tutaj wita nas nasz KEA w Polsce.Tylko jedno muszę zaznaczyć: tylko w części. Jak czytamy i słuchamy z różnych żródeł Kościół nasz traci rzekomo wiarygodność.Jeżeli uważnie śledzimy rozwój sytuacji w Kościele od kilku lat i mając zdolności ogrodnicze w rozróżnianiu chwastów od pszenicy to nietrudno nam połapać się -o co chodzi.Ktoś nie został wybrany na kolejną kadencję Biskupią. Kto w tym maczał palce? Oczywiście, stara Nomenklatura kościelna. Dlaczego?Bo szanowny Kandydat, chcąc być "reformatorem" KEA w Polsce, jako zakulisowy,predysponowany w swoim mniemaniu rzucił hasło: "TW Janusz musi odejść" .Dlaczego? Bo działał na szkodę Kościoła. Pytanie: W którym to momencie Jego służby KEA w Polsce poniósł namacalne szkody?
I w takich momentach rozpoczyna się rozbiór Kościoła, bez udziału "mocarstw" zewnętrznych.
Gdyby Szanowni nowo-reformatorzy spojrzeli na swoje błędy życiowe, w swym powołaniu duszpasterskim/nie chodzi tutaj tylko o jedną osobę/, nie było by problemu w Kościele. Ale po co?Lepiej atakować teczkami IP-nu, nie znająć realii tamtych czasów zmieszać z bagnem ludzi, którzy KEA w Polsce po II wojnie światowej wyrwali ze szpon KRk i nie tylko- posiłkując się niechlubną współpracą z komunistami.
TW Janusz odszedł. Pozostały jednak inne intrantne stanowiska w Kościele, choćby na przykład Konsystorz.Znowu kolejni TW.Czyż nie lepszy powód do "przewrotu" w Kościele.Ileż to nowych stanowisk się szykuje.Czas zacząć działać, kadencja Synodu się kończy.Oto jest "sekularyzacja" w naszym Kościele,w wydaniu wewnątrz-kościelnych Liberałów.
Bronisław Sztuchlik
 
Posty: 155
Dołączył(a): Cz lut 03, 2011 22:06
Lokalizacja: Studzionka
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: SEKULARYZACJA I ATEIZM TO WYNIK BLEDOW KOSCIOLOW.

Postprzez varpho » So kwi 02, 2011 22:32

pewnie jest w tym, co pisze Viking, sporo racji.
tylko zastawia mnie, jak to jest, że opcji liberalnej w Kościołach zarzuca się, że chce się przypodobać wiernym, a z drugiej strony taka liberalizacja odnosi przeciwny od zamierzonego skutek?
to może jednak działania opcji liberalnej w różnych Kościołach wynikają z innych pobudek niż chęć przypodobania się wiernym i "ułatwienia im wiary"?
może są po prostu szczerą odpowiedzią na sytuację, w jakiej ludzkość się obecnie znajduje?
varpho
 
Posty: 126
Dołączył(a): So sty 29, 2011 15:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: SEKULARYZACJA I ATEIZM TO WYNIK BLEDOW KOSCIOLOW.

Postprzez Tomasz » So kwi 02, 2011 23:25

może jednak działania opcji liberalnej w różnych Kościołach wynikają z innych pobudek niż chęć przypodobania się wiernym i "ułatwienia im wiary"? może są po prostu szczerą odpowiedzią na sytuację, w jakiej ludzkość się obecnie znajduje?


Czy przypadkiem jedno i drugie nie jest ze sobą ściśle związane ? Obecnie ludzkość w każdej dziedzinie chce ułatwiać sobie życie i tą drogą poszły również pewne kościoły - zapominając jednak, że droga do zbawienia nie jest łatwa i szeroka.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: SEKULARYZACJA I ATEIZM TO WYNIK BLEDOW KOSCIOLOW.

Postprzez Jacek » Pn kwi 04, 2011 15:25

Wszyscy macie racje,liberalizm kroczy na latwizne.Kiedy rozmawialem w Szwecji z ksiedzem Synodu Wisconsin, na temat KEA w Polsce, jak go ocenia,to wierzcie mi maja tak dokladne rozeznanie na temat sytuacji, ze powstydzili by sie niejedni rodzimi ewangelicy. A mianowicie,staralem sie troche udowodnic ze KEA w Polsce jest troche konserwatywny, na to ksiadz wybuchnal smiechem i zadal mi pytanie: Dlaczego KEA nadal tkwi w liberalnej SFL?, Dlaczego sprzeciw przeciwko ordynacji kobiet tlumaczy czynnikiem kulturowo-organizacyjnym? Dlaczego kobiety-diakoni celebruja w Polsce nabozenstwa/chociaz bez spowiedzi,i komuni/ gdzie mowiac krotko ta granica sie zaciera pomiedzy diakonem i ksiedzem ? W Synodzie Wisconsin zadna ale to zadna kobieta nie wystapi przy olatarzu, takze w Missionsprovinsen. Na szczescie nie mialem okazji uczestniczyc w celebracji nabozenstwa w Polsce przez kobiete diakona.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: SEKULARYZACJA I ATEIZM TO WYNIK BLEDOW KOSCIOLOW.

Postprzez Aleksander » Wt kwi 05, 2011 01:45

3475 napisał(a):...TW Janusz odszedł. Pozostały jednak inne intrantne stanowiska w Kościele, choćby na przykład Konsystorz.Znowu kolejni TW.Czyż nie lepszy powód do "przewrotu" w Kościele.Ileż to nowych stanowisk się szykuje.Czas zacząć działać, kadencja Synodu się kończy.Oto jest "sekularyzacja" w naszym Kościele,w wydaniu wewnątrz-kościelnych Liberałów.

Nie znam osobiście TW Janusza, jednak nie mogę się zgodzić z twierdzeniem,że ludzie którzy chcą ujawnienia teczek i rozliczenia byłych agentów są liberałami. Wychowywałem w komunie i wiem jak było, chociaż jestem młody i pewnie starsi ludzie mogli by powiedzieć, ze nic nie wiem :))) Komunizm niszczył ludzi i zewnątrz i wewnątrz i wielu tą walkę przegrało, to nie oznacza, ze Bóg ich odrzucił, jednak konsekwencje powinni ponieść, czyli odejść z urzędu. Osobiście jestem dumny z luteran polskich, bowiem jako jedyni podjęli się tego zagadnienia, reszta po prostu stchórzyła, moim zdaniem. Opowiem wam historię jak byli agenci wciąż działają w kościołach. Historia nie dotyczy Polski więc będzie wszystkim lżej. Dotyczy mego przyjaciela pastora z Bułgarii. Był młodzieżowym pastorem w kościele zielonoświątkowym. Zainteresował się teologią reformowaną. Wokół niego zgromadziła się grupa ludzi, którzy też tym się zafascynowali. Mieli poparcie pastora "głównego", aż do momentu jak przyjechał biskup. Mój przyjaciel z dnia na dzień bez wyjaśnień stracił urząd w zborze. Jakiś czas później tamten pastor (główny) startował w wyborach do władz lokalnych i wyszło na jaw, że był agentem służb specjalnych. Wyszło jeszcze coś ciekawego, biskup również był agentem, na dodatek zwierzchnikiem w tych służbach dla pastora lokalnego zboru. Zatem przyjechał agent naczelnik i wydał rozkaz, który został wykonany. Co to ma wspólnego ze służbą głoszenia Ewangelii? Moim zdaniem proces oczyszczenia Kościoła w Polsce jest bolesny, ale powinniśmy go przejść.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: SEKULARYZACJA I ATEIZM TO WYNIK BLEDOW KOSCIOLOW.

Postprzez Tomasz » Wt kwi 05, 2011 07:03

Kwestia rozliczenia z przeszłością jest odrębnym tematem, którym zajmować powinny się właściwe organy - zatem nie będę rozwijał tutaj tego wątku.
Wracając do poruszonej przez Vikinga kwestii sekularyzacji - zastanawiam się, czy jest ona faktycznie przyczyną błędów kościołów - może to tylko jeden z wielu powodów.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: SEKULARYZACJA I ATEIZM TO WYNIK BLEDOW KOSCIOLOW.

Postprzez Aleksander » Wt kwi 05, 2011 09:32

Tomasz napisał(a):Kwestia rozliczenia z przeszłością jest odrębnym tematem, którym zajmować powinny się właściwe organy - zatem nie będę rozwijał tutaj tego wątku.
Wracając do poruszonej przez Vikinga kwestii sekularyzacji - zastanawiam się, czy jest ona faktycznie przyczyną błędów kościołów - może to tylko jeden z wielu powodów.

Tomaszu odpowiedziałem na wątek rozliczenia bowiem mój poprzednik utożsamił ten proces z "niszczeniem kościoła", z czym zgodzić się nie mogę.
Zgodzę się z Vikingiem, że problemów w sekularyzacji trzeba szukać najpierw w kosciele, a potem w innych zagadnieniach. Społeczeństwo zawsze się psuje od głowy. Tylko, że nie oznacza to, teraz trzeba głosić w kosciołach pokutne kazania i obciążać ludzkie sumienia poczuciem winy za to, co się dzieje w społeczeńśtwach. Ludzie przychodzą ze swoimi trudnościami i chcą pocieszenia, a w zamian dostaną "po głowie". Nie to mam na myśli. Odnowę i nawrócenie powinny przeżyć ośrodki uczące księży i sami duchowni. Ewangelia jest odpowiedzią na wszystkie problemy. A z drugiej strony odpowiedzią na sekularyzacje nie może być postmodernistyczne schemty postępowania w kosciele. Zaraz powiem co mam na myśli. Mieszkam teraz w UK i zacząłem chodzić do Kościoła Anglikańskiego. Wytrzymałem tylko 2 razy. Mają ogólnie przyjętą i chyba najważniejszą zasadę, która zaczęła określać wszystkie metody i zmiany, brzmi: nie chcemy nikogo obrazić, chcemy abyś się czuł u nas przyjaźnie. Zatem zmienili liturgię do bardzo przystępnej formy. Słownictwo jest tak "słodkie", że masz wrażenie, ze jesteś dzieckiem, a wszyscy, którzy cię otaczają to też dzieci. Wyznanie grzechów na siedząco, absolucja na siedząco, a potem ksiądz przeprosił, ze w pewnym momencie przeciągnął moment, w którym ludzie stali :) Księża przestali mówić językiem "męskim", wszędzie odczuwa się zniewieściałość Kościoła. Proszę mnie dobrze zrozumieć to nie jest atak na kobiety :) W zasadzie nie omal nie mam gdzie tu chodzić :( do kościoła.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: SEKULARYZACJA I ATEIZM TO WYNIK BLEDOW KOSCIOLOW.

Postprzez Tomasz » Wt kwi 05, 2011 09:37

Zgadzam się z Pastorem w 100%. Jednakże zastanawiam się, czy jednak to wpływy zewnętrzne nie są tutaj czynnikiem decydującym.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: SEKULARYZACJA I ATEIZM TO WYNIK BLEDOW KOSCIOLOW.

Postprzez Aleksander » Wt kwi 05, 2011 12:50

A powiedz Tomaszu w jaki sposób świat jest w stanie być czynnikiem decydującym?
Kiedyś już poruszaliśmy podobne wątki, ale to nie szkodzi :) Widząc trudności w kościele i wierząc w Pismo, nie sądzę, że konserwatyzm w ścisłym sensie tego znaczenia jest odpowiedzią. Moim zdaniem, pojęcie konserwatyzm zakłada pewną stagnację, a wiara chrześcijańska nastawiona jest na przyszłość i rozwój. Jestem konserwatystą, ale nie fundamentalistą. Rozwój technologiczny, rozwój nauk ścisłych i społecznych postrzegam jako właściwy kierunek rozwoju Kościoła. Wierzę, że przed nami są jeszcze tyśiąclecia, aż Chrystus powróci, bowiem polecił nam zadanie, które nie jesteśmy wykonać w krótkim czasie (jestem pozytywnym amilianistą :), wtajemniczeni wiedzą o co chodzi :D ). Myślę, że czeka nas podbój kosmosu i itd. Więc czasami konserwatyzm w Kościele przybiera pewne formy staroświeckości i to może odstraszać ludzi nowoczesnych. Myślę, że powinniśmy być odważni w zmianach, ale nie odrzucać dziedzictwa Kościoła. Tak może trochę za ogólnie, za tym przepraszam.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Następna strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

cron