Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Nie było jednej reformacji

Re: Nie było jednej reformacji

Postprzez Maksymilian » Wt lip 31, 2018 16:51

Karneolu, z tego co przeglądałem fragment II Listu Piotra, który cytujesz, to raczej chodzi o to, że mamy jako chrześcijanie ustrzec zwodniczych nauk ludzi nieprawych. Nie zgodzę się z tym, że nauka o usprawiedliwieniu była poddawana wątpliwość i tego ślady mamy w Biblii, w mojej opinii takie podejście może być rysą, wzdłuż, której zniszczy się autorytet Biblii, bo uzna się, że na kształtowanie się Biblii mieli wpływ ludzie, którzy nauczali sprzecznie, a uważam, że to głęboko godzi w autorytet Pisma.

Aleksandrze, ja Ciebie nie atakowałem, a jedynie chciałem pociągnąć, ten temat, bo jest pewne wycofanie się wśród protestantów przed argumentem "wy podzieliliście Kościół".
Maksymilian
 
  

Re: Nie było jednej reformacji

Postprzez Aleksander » Wt lip 31, 2018 17:12

Maksymilian napisał(a):Karneolu, z tego co przeglądałem fragment II Listu Piotra, który cytujesz, to raczej chodzi o to, że mamy jako chrześcijanie ustrzec zwodniczych nauk ludzi nieprawych. Nie zgodzę się z tym, że nauka o usprawiedliwieniu była poddawana wątpliwość i tego ślady mamy w Biblii, w mojej opinii takie podejście może być rysą, wzdłuż, której zniszczy się autorytet Biblii, bo uzna się, że na kształtowanie się Biblii mieli wpływ ludzie, którzy nauczali sprzecznie, a uważam, że to głęboko godzi w autorytet Pisma.

Aleksandrze, ja Ciebie nie atakowałem, a jedynie chciałem pociągnąć, ten temat, bo jest pewne wycofanie się wśród protestantów przed argumentem "wy podzieliliście Kościół".
Maksymilian, wcale nie odebrałem twoich słów jako ataku. Wiem, że argument wzbudzania winy jest używany przez apologetów KrK. Jednak można bez odwoływania się do niego spojrzeć krytycznie na skutki Reformacji.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Nie było jednej reformacji

Postprzez Grzegorz » Śr sie 01, 2018 09:56

Aleksander napisał(a):Grzegorz, czy Kościół starożytny był jednym/zjednoczonym obozem?


Gdy mówimy o "starożytnym Kościele" to z reguły chodzi o ogół starożytnego chrześcijaństwa. Można powiedzieć, że chrześcijaństwo było jedno, ale w praktyce nie było zjednoczone. W zależności od okresu można mówić o daleko idącym pluralizmie lub o jawnej schizmie i obrzucaniu się ekskomunikami. Już w II wieku spór o datę Wielkanocy był na tyle gorący, że rzymski biskup Wiktor groził ekskomuniką wszystkim inaczej świętującym. Ciężko tu mówić o zjednoczeniu.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Nie było jednej reformacji

Postprzez Aleksander » Śr sie 01, 2018 10:02

Grzegorz napisał(a):
Aleksander napisał(a):Grzegorz, czy Kościół starożytny był jednym/zjednoczonym obozem?


Gdy mówimy o "starożytnym Kościele" to z reguły chodzi o ogół starożytnego chrześcijaństwa. Można powiedzieć, że chrześcijaństwo było jedno, ale w praktyce nie było zjednoczone. W zależności od okresu można mówić o daleko idącym pluralizmie lub o jawnej schizmie i obrzucaniu się ekskomunikami. Już w II wieku spór o datę Wielkanocy był na tyle gorący, że rzymski biskup Wiktor groził ekskomuniką wszystkim inaczej świętującym. Ciężko tu mówić o zjednoczeniu.
A jednak mamy Sobory, Porządek Kościoła, wyznania wiary, kanon Pisma Świętego. Innymi słowy, wiara była przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Nie było jednej reformacji

Postprzez Aleksander » Śr sie 01, 2018 10:21

W Starym Przymierzu Bóg objawił Mojżeszowi nowy, scentralizowany porządek, ale to Mojżesz miał wszystko zorganizować. Ludzie się sprzeciwiali, motywując tym, że jest to niezgodne z wiarą Abrahamową. Kontynuowali budowanie ołtarzy na wzgórzach, podobnie do Abrahama. Mojżesz aby ogarnąć wszystko sięgnął po radę u mądrzejszych od siebie - treścią. Chrystus nas odkupił i pouczył, jednak zostawił Kościołowi odpowiedzialność zorganizowania się. Jednoczenie się wynika z natury Ciała Chrystusa.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Nie było jednej reformacji

Postprzez Grzegorz » Śr sie 01, 2018 15:22

Aleksander napisał(a):A jednak mamy Sobory, Porządek Kościoła, wyznania wiary, kanon Pisma Świętego. Innymi słowy, wiara była przekazywana z pokolenia na pokolenie.


Nie przeczę, że są pewne spoiwa. Jednak różnice były poważne. Kanon Pisma - chrześcijanie na wschodzie korzystali z większej liczby ksiąg Starego Testamentu. W przypadku poszczególnych ksiąg Nowego Testamentu różni teologowie uznawali je za natchnione lub nie.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Nie było jednej reformacji

Postprzez Aleksander » Śr sie 01, 2018 15:55

Grzegorz napisał(a):
Aleksander napisał(a):A jednak mamy Sobory, Porządek Kościoła, wyznania wiary, kanon Pisma Świętego. Innymi słowy, wiara była przekazywana z pokolenia na pokolenie.


Nie przeczę, że są pewne spoiwa. Jednak różnice były poważne. Kanon Pisma - chrześcijanie na wschodzie korzystali z większej liczby ksiąg Starego Testamentu. W przypadku poszczególnych ksiąg Nowego Testamentu różni teologowie uznawali je za natchnione lub nie.
Niektórzy z Izraela jeszcze za czasów królów gromadzili się na wzgórzach wokół swoich ołtarzy, "naśladując/kontynując" wiarę Abrahama. A jeszcze król Dawid rozbudował kult w Świątyni dodając do niego muzykę i śpiew. Mojżesz tego nie nakazywał. Dopiero po powrocie z niewoli Babilońskiej udało się zjednoczyć lud wokół centralnego kultu.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Poprzednia strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości