Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

UPADEK LUTERANIZMU- CIAG DALASZY

UPADEK LUTERANIZMU- CIAG DALASZY

Postprzez Jacek » Wt gru 02, 2014 19:08

Jak podaje portal Ekumenizm, Panstwowy Koscioł Luteranski Finlandii zaakceptował malżenstwa homosexualne w Finlandii, wielkim oredownikiem jest Arcybiskup Kosciola Luteranskeigo Finlandii, ktorego nazwiska nie wymienie ze względu na obrzydzenie do tego czlowieka. Nastepne dziesiec tysiecy Finow na znak protestu wytapila z kosciola. Niechce mi sie poprostu tego komnetowac, szkoda moich nerwow, zwazywszy na zachwyt piewcy zgorszenia i grzechu na stronie Ekumenizm; Dariusza Bruncza. Mysle ze chyba lepiej przejsc z pozycji konserwatywnego Luteranizmu na pozycje Fundamentalistow czyli zero tolerancji dla wszystkiego na okolo i tej zarazy ekumenicznej.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: UPADEK LUTERANIZMU- CIAG DALASZY

Postprzez Elżbieta » Wt gru 02, 2014 19:19

Jacku, nie czytasz co się dzieje na forum. Ten temat był poruszony tutaj : viewtopic.php?f=22&t=1465&start=10
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: UPADEK LUTERANIZMU- CIAG DALASZY

Postprzez Grzegorz » Pn sty 05, 2015 15:10

To niestety nie żart. Wyłącznie ze względu na regulamin powstrzymam się od wulgarnego komentarza.

http://wiadomosci.onet.pl/religia/probo ... -maz/tvf7v
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: UPADEK LUTERANIZMU- CIAG DALASZY

Postprzez Jonah » Wt sty 06, 2015 13:05

Warto zwrócić uwagę, w jaki sposób jest to wprowadzane. Niby w Kościele jest "demokracja", ale jak przyjdzie co do czego, to wszelkie formy protestu wiernych są ignorowane. Ani akcje zbierania podpisów, ani dymisja rady parafialnej, ani wystąpienie nie są w stanie powstrzymać promotorów lewicowej ideologii.
I nas to czeka. Na razie ankiet w sprawie ordynacji kobiet nie widzę. Zamiast tego zaczyna się agitacja za.
A ta większość "zadowolonych" to chyba ta garstka słuchających kazania o tym, że Biblia nie daje żadnych wskazówek, co do tego, czym jest dobro i zło. Ta herezja nazywa się antynomianizmem i odrzucona jest w Formule Zgody.
Tym gościom nadto eros homoseksualny pomylił się z agape chrześcijańską. To agape jest wypełnieniem prawa, nie zaś eros :D

Warto przeczytać tekst ks. Samuela Waldorna, teologa baptystycznego (więc trochę tutaj kalwinizmu :wink: ):

https://proteologia.wordpress.com/2009/ ... /#more-904
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: UPADEK LUTERANIZMU- CIAG DALASZY

Postprzez Aleksander » Wt sty 06, 2015 14:50

Wydaje się, że takie wyzwania dotkną każdego luteranina w Polsce. Polacy nie lubią skrajności wiec nie sądzę, że nastąpi odpływ wiernych, chyba że jakieś grono duchownych będzie chciało wziąć na siebie odpowiedzialność. Jednak nie ma takich wskazówek w czasie obecnym, dlaczego ma pojawić się jutro? Do powstania odlamu potrzebne są powiązania z innymi kościołami luterańskimi, ale takich chyba nie ma oprócz liberałów. Wydaję mi się, że nic wielkiego się nie wydarzy. Większość zostanie tam gdzie jest. Nieposlusznych będzie się "uspokajać", aż po cichu odejdą pewnie do ewangelikalnych kościołów i tyle. Szwedzki Kościół był inny mieli większe grono konserwatywnych księży, którzy bez problemu utworzyli alternatywę "MP".

Sent from my C5303 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: UPADEK LUTERANIZMU- CIAG DALASZY

Postprzez Jonah » Wt sty 06, 2015 15:21

Możliwe, że większość podwinie ogon. Sam zastanawiam się, co w takiej sytuacji zrobić. Czy ograniczyć swój protest do nieuczestniczenia w nabożeństwach celebrowanych przez kobiety? Czy wiać do SELK (ale co wówczas z uczestnictwem w nabożeństwach)?
Nie pierwszy to raz, kiedy w Kościele luterańskim doszło do zawirowań. I jednak alternatywa powstała. Kościół ten nie przetrwał jednak na terenie Polski II wojny światowej.
Tutaj ciekawostka dla zainteresowanych: 'Statut Stowarzyszenia Zwolenników Wolnego Kościoła Ewangelicko-Luterskiego Nieodmiennej Konfesji Augsburskiej', który sfotografowałem w bibliotece.
http://junocloud.me/jtb1lauonych/Statut ... L.pdf.html

W Szwecji alternatywą jest nie tylko MP, ale i Wyznający Kościół Ewangelicko-Luterański.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: UPADEK LUTERANIZMU- CIAG DALASZY

Postprzez Aleksander » Wt sty 06, 2015 17:57

Zwracam uwagę na MP jako na pewien schemat, który moim zdaniem w kategoriach przyszłości może być lepszy? Osobiście mam dosyć podziałów W Kościele. Nowe "ciało " musi poświęcić wiele czasu i energię na udowodnienie legalności swojego istnienia, albo stają się ignorontami twierdzącymi ze tylko oni posiadają prawdę. Liberalizm jest we wszystkich kościołach i założenie nowego "ciała " nie uratuje na wieki. Na początku może wyglądać jako ratunek, lecz przyniesie nowe problemy.

Sent from my C5303 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: UPADEK LUTERANIZMU- CIAG DALASZY

Postprzez Jonah » Wt sty 06, 2015 22:20

Słusznie. Właściwie żaden "nowy" Kościół nie jest potrzebny. Evangelisch-Lutherische Freikirche in Polen powstał w związku z synodami Wisconsin i Missouri. W latach 70-tych połączył się z SELK. I jeśli miałaby powstać znów alternatywna struktura to właśnie w powiązaniu z SELK, MP czy LCMS. Zwłaszcza ten ostatni prowadzi ożywioną działalność misyjną.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: UPADEK LUTERANIZMU- CIAG DALASZY

Postprzez Aleksander » Śr sty 07, 2015 00:12

A propos kontaktów. Kiedyś wspominałem na forum o Ewangelicznym Kościele Luerańskim Anglii. Wiele razy odwiedzaliśmy parafię w Cambridge. W samym mieście jest kilka luterańskich parafii/społeczności, ale one związane z różnymi krajami. Zanim udaliśmy się w odwiedziny próbowaliśmy dowiedzieć jak najwięcej z internetu. Ten pierwszy wyglądał jako jedyny konserwatywny. Zarazem jacyś znajomi wspominali o amerykanach w tej parafii. Poznaliśmy jeszcze proboszcza anglika zanim się przeprowadził do Oxford. Teraz księdem na parafii jest amerykanin dr Johnatan. Zanim przyjechał do Anglii do zrobienia doktoratu już w USA został ordynowany w Synodzie Missouri . Oni utrzymują bliskie relacje z Synodem. W Cambridge mają własny budynk kościelny oraz własne seminarium. Kilka razy opowiadałem o forum i ludziach z Polski. Ksiądz jest zainteresowany kontaktami, ale muszą z nim kontaktować się bezpośrednio sami luteranie. Sądzę, że pojawiłaby się w możliwość studiowania u nich wseminrium dla zainteresowanego. Ciekawe, że proboszcz prowadził św. liturgię raczej w formie pietystycznej, podobnie się ubierał w czarną togę oraz komżę. Nowy pastor zdecydowanie wprowadził formę wysokokościelną: śpiewa wszystko co jest możliwe w liturgii (oprócz czytania Pisma), zakłada albę i ornat, samą liturgię odprawia za pomocą większej ilości rytuałów. Dosyć często przyjeżdżają do nich goście z USA, zarazem profesorowie do seminarium. Miałem okazję poznać jednego z profesorów. Są bardzo mili i uczynni. Gdyby z Polski zdecydował się udać się do nich, myślę że czułby się dobrze. Jonah co myślisz?
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: UPADEK LUTERANIZMU- CIAG DALASZY

Postprzez Jonah » So sty 10, 2015 13:25

Miło czytać, że ksiądz pamięta o nas w rozmowach z angielskimi luteranami. Jako że, jak niemal każdy mieszkaniec Polski, jestem zagrożony ekonomiczną deportacją do Londynu :D , już rozglądałem się za odpowiednim tam Kościołem. I trafiłem na stronę ELCE. Jest tam informacja, że to Kościół członkowski Międzynarodowej Rady Luterańskiej, więc o profilu konfesyjnym. Na jednej z podstron figuruje (jeszcze?) jako „vice chairman” Revd George Samiec. Czy to ten sam, który uczestniczył we wprowadzeniu na urząd „biskupki” Antje Jackelen? A dziś podnosi kwestię pełnej ordynacji kobiet w KEA, by pchnąć go na drogę, jaką podążają mainstreamowe Kościoły Skandynawii i Niemiec? :?

http://www.lutheran.co.uk/directory.html

Tak czy owak, gdybym znalazł się w UK, pewnie właśnie z tym Kościołem szukałbym kontaktu.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości