Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Kościelna Rewia Mody

Kościelna Rewia Mody

Postprzez Jacek » N lip 06, 2014 13:04

Wiem, wiem, że niektórzy z nas tu piszących, stwierdzi ze piszę o sprawach mało istotnych zwanych popularnie -adiofora. Ale chodzi o coś istotnego. Ostanio miałem możnośc oglądania foto na FB z konferencji księzy KEA w Polsce, i wszystko by było Ok, gdyby nie jeden szcegół, albowiem na foto widzę grupe księzy KEA, z biskupem koscioła, ktorzy biorą udział w słuzbowej konferencji kościelnej, będąc ubrani w garniturki i kolorowe krawaty, poza jedynym księdzem o ile się nie mylę Janem Byrtem, ktory zastosował się do pragmatyki słuzbowej, i jako jedyny, załozył koloratkę. Przecież konferencja księzy KEA , to nie spotkanie towarzyskie, imieniny u cioci Jadzi. Powyższa fotka przypominała raczej zjazd pastorów z amerykanskich mega-koścołow, lub Swiadko Jehowy. Uwazam ze pragmatyka sluzbowa KEA powinna zobowiązywac duchownych do przynajmniej zakładania koloratki i czarnego garnituru, a nie urządzać, rewię mody od Armaniego. Przywdzianie koloratki i czarnego garnituru, jets oznaką skromności duchownych i charakterystyką ich służby. Dając za przykład odnowę religijną w kosciele Szwecji- Missionsprovinsen- zobowiązano duchownych luteranskich w czasie uczestniczenia konferencji, do zakladania minimum koloratki, a i tak wiekszosc korzysta z tzw. Luterokow, czy sutanny, chociaż w liberalnym Svenska Kyrkan, duchowni podąrzający do kościoła korzystaja z luterokow z koloratka.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Kościelna Rewia Mody

Postprzez Tomasz » N lip 06, 2014 13:14

Owszem - są to adiafora, ale zgadzam się tutaj z Jackiem. Również uważam, że duchowni biorący udział w oficjalnych spotkaniach powinni ubierać się jak duchowni, a nie jak świeccy. Nie ma wprawdzie żadnego przepisu, który regulowałby te sprawy, ale winna to być norma obyczajowa.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kościelna Rewia Mody

Postprzez Kitka » Pn lip 07, 2014 11:20

Witam po następnej dłuuuugiej - jak by nie patrzeć, przerwie! Ja jednak, mimo wszystko, gdzieś jestem i nie uciekam z forum - stety/niestety :)
Też zgadzam się z Jackiem. Ta sprawa też mnie czasem zastanawiała. Po pierwsze konkretny strój duchownego pokazuje jakąś skromność i jest jak swego rodzaju "mundur/ubranie służbowe". Jeżeli mamy do czynienia z takim oficjalnym spotkaniem, to na pewno, choćby pod względem estetycznym, taka koloratka lepiej by wyglądała.
Kitka
 
Posty: 106
Dołączył(a): Wt sty 24, 2012 13:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Kościelna Rewia Mody

Postprzez Jakub1234 » Pn lip 07, 2014 18:14

Miałem nawet coś o tym napisac,ale Jacek mnie ubiegł.Przy okazji na tej konferencji znowu coś przebąkiwali,nie zgadniecie, o ordynacji kobiet.
Jakub1234
 
Posty: 59
Dołączył(a): Pn sty 13, 2014 18:46
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: de facto KEA,de iure KRK
  

Re: Kościelna Rewia Mody

Postprzez Witold » Pn lip 07, 2014 22:52

no a co mogło kryć się pod słowami "będziemy debatować o przyszłości naszego Kościoła"?

o tym żeby ratować mniejsze parafie? o ewangelizacji?

nieeee! o tym jak zaspokoić niezdrowe marzenia niektórych pań
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Kościelna Rewia Mody

Postprzez Jacek » Wt lip 08, 2014 04:45

Dlatego KEA w Polsce potrzebuje zwierzchnika na miarę i wielkośc Arcybiskupa Luteranskiego Kościoła Łotwy- Vanagsa. Ktory miedzyinnymi dopilnuje aby Dzięgielów służył KEA, a nie jakimś nowochrzeńcom i sekciarzom, ktorzy opanowali tzw. Tydzien Ewangelizacyjny, i starją się za wszelką cenę uprawiać prozelityzm. Bo o tym dochodzą głosy już zagranice.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Kościelna Rewia Mody

Postprzez Jakub1234 » Wt lip 08, 2014 10:06

Jacku tak chwalisz abpa Rygi.Doceniam to co zrobił ,ale z tego co wiem,to na łotwie katolicy chrzczą 5 razy tyle ludzi rocznie co luteranie,szczególnie na terenach,które kiedyś Luteranizm utracil dla ateizmu/
Jakub1234
 
Posty: 59
Dołączył(a): Pn sty 13, 2014 18:46
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: de facto KEA,de iure KRK
  

Re: Kościelna Rewia Mody

Postprzez Jacek » Wt lip 08, 2014 19:04

To Abp Vanags ma sie sam rozmnozyc zeby bylo wiecej chrztow u Luteran ? :mrgreen: - Nierozumiem, co to ma wspolnego z odnową kosciola luteranskiego na łotwie ????
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Kościelna Rewia Mody

Postprzez Jakub1234 » Wt lip 08, 2014 19:43

Ja zaś nie rozumiem twojej odpowiedzi.Po prostu dziwi mnie,ze pomimo tak pieknej odnowy tak malo osob przystepuje do chrztu w Kościele Luterańskim.Przy okazji fajny wywiad: http://www.touchstonemag.com/archives/a ... 4-04-031-i
Jakub1234
 
Posty: 59
Dołączył(a): Pn sty 13, 2014 18:46
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: de facto KEA,de iure KRK
  

Re: Kościelna Rewia Mody

Postprzez Jacek » Śr lip 09, 2014 19:47

W odpowiedzi na Twoje pytanie Jakubie 1234 , nalezy pewne rzeczy zrozumiec a mianowicie; Lotwa jako panstwo wyznaniowo w wiekszosci luteranskie, wchodzila w sklad dawnego ZSRR, gdzie wyznawanie kazdej wiary konczylo sie więzieniem, obowiazkowy ateizm. Tego czego dokonał Abp Vanags cieszacy sie olbrzymim uznanien i szacunkiem mozna nazwac swoistym cudem. Niczym Fenikx z popiolow odbudowal w duchu ortodoxji luteranskiej-kosciól. Po upadku ZSRR luteranie lotewscy wspomagani przez skandynawskich luteran-liberalow, ktorzy wykorzystali nienawisc Lotyszy do dykatatury sowieckich komunistow, a przypominam ze łotwa to w wiekszosci kraj luteranski, wprowadzili kierunek liberalny w kosciele luteranskim- ktory raczej skutkował luznym powiązaniem z kosciołem. Abp Vanags- konserwatysta- oczyscil kosciól z liberalnej zarazy- wychodzac z zalozenia ze lepiej postawic na jakosc niz na ilość, co skutkowalo odejsciem duzej czesci liberalnej czesci kosciola. To troche historii. Abp Vanags po czesci wzorowal sie na Synodach Missourii i fundamentalistycznego WELS, gdzie uznal zasade przynaleznosci do kosciola luteran jako obowiazek wobec wspolnoty, odrzucajac jednoczesnie zasade tzw, Adiofora, i na tym poniekad wygral tracąc jednoczesnie liberalna czesc wiernych. Co do katolikow na Lotwie bedacych mniejszoscia. Stosunek rzymskich-katolikow wobec swojego kosciola i jego zasad, powinien byc wzorem dla luteran, chodzi o przywiazanie do wspolnoty. Wymagany obowiazek z racji przynaleznosci dop wspolnoty, jest o wiele wiekszy niz wsrod nas Luteran. Przyklad z wlasnego podworka; stosunek polskich luteran do komuni !!!. U tak zwanych katoli, jest to obowiazek, natomiast przez luteran traktowany swobodnie, i tu tkwi sedno sprawy, podobnie jak piszesz z chrzetem. Wybujala indiwidualnosc wsrod niektorych luteran, niszczy zasady wspolnoty. Abp Vanags buduje w tym malym panstwie kosciol luteranski praktycznie od podstaw, i nie wymagajmy aby przez te kilka lat po komunizmie i obowiazkowej ateizacji osiagnał imponujące wyniki. Ten czlowiek na swiecie jest wysoce doceniany, takze jest wzorem dla strony Konfesyjni.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron