Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Liturgia Eucharystii

Czym jest nurt wysokokościelny i jakie jest jego miejsce we współczesnym Luteranizmie

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Agnes » Cz lis 17, 2011 10:42

Agnes napisał(a):Napewno jest wszystko dobrze w kosciele - Agnes


Skomplik, nigdzie nie napisałam, że w kościele jest wszystko dobrze. Mam świadomość wielkich problemów Kościoła Ewangelickiego (dlatego m. in. jestem przeciw ordynacji kobiet i błogosławieniu par homoseksualnych oraz za częstszą Komunią Św.)
Natomiast twierdzę, że w polskim KEA obecna liturgia w warstwie rytualnej i obrzędowej jest optymalna.
Pierwsza liturgia sprzed 2000 lat była bardzo prosta - mieli stół, chleb, wino - było ich 12 osób (w tym zdrajca) i siedział z nimi Jezus.
Liturgia rozbudowująca się w kierunku ceremoniału dworskiego grozi stłamszeniem treści przez formę.
Zauważył to m. in. ks. Jan Twardowski - rzymskokatolicki -którego na podstawie jego twórczości uwazam za osobę głębokiej wiary. Przeczytajcie sobie jego dwa wiersze: "Spojrzał" oraz "Głodny". Czy są "kalwinskie" w swej wymowie?
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Tomasz » Cz lis 17, 2011 11:25

Przyjmujac zacnego goscia, starsz sie ubrac jak najlepiej, przyszykowac mieszkanie na powitanie, lacznie z poczestunkiem, i nazwiemy to przepychem?


Zgodzę się. Ale zwróć również uwagę, ze "co kraj, to obyczaj". W jednej kulturze odświętnym strojem będzie garnitur z krawatem, a w innym np. szata do kostek.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Paweł » Cz lis 17, 2011 13:13

No to my słowianie, powinniśmy raczej wystawniej :D
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Agnes » Cz lis 17, 2011 14:45

E, dlaczego? To może raczej bardziej siermiężnie, po piastowsku, niż "Francja elegancja" :P
A poważnie to: czasem "mniej" znaczy "więcej".
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Paweł » Cz lis 17, 2011 15:12

A ja myślałem raczej po sarmacku :D
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Agnes » Cz lis 17, 2011 16:13

Ano chyba że tak :wink:
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Agnes » Cz lis 17, 2011 16:24

Skomplik, przepraszam Cię bardzo, moja wypowiedź z góry strony miała być oczywiście zaadresowana do Vikinga, nie do Ciebie. :oops:
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Jacek » Cz lis 17, 2011 18:36

No róbta co chceta w tym temacie, mnie to ani parzy ani ziębi, Skomplik- moja przynaleznosc jest podana z lewej strony pod nickiem
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Agnes » Cz lis 17, 2011 19:25

Vikingu, nie denerwuj się, proszę. Jak najbardziej rozumiem Twój słuszny niepokój o przyszłość Kościoła Ewangelickiego. Chodzi mi jedynie o to, aby nie wylewać dziecka z kąpielą. No i żeby nie "dogoniło" mnie to, przed czym uciekłam z KRK.

To jest post nr 9000. Agnes otrzymuje "Dyplom Uznania" :)

Tomasz
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez fiodor » Cz lis 17, 2011 23:06

Mimo wszystko wydaje mi się, że obrządki wschodnie są obce "kulturowo" względem luteranizmu. Kulturowo, bo jednak luteranizm jest gałęzią Kościoła Zachodniego.
Jednak dla takich grup jak UKL, gdzie większość kulturową stanowią konwertyci z prawosławia, naturalnym jest dalsze stosowanie rytu wschodniego.
Pomysł na sprawowanie liturgii eucharystycznej w rycie wschodnim w KEA wydaje mi się nieco abstrakcyjnym, ale skoro poruszamy się na gruncie takiego teoretyzowania - miałoby to sens, gdyby do KEA przyłączyła się jakaś spora grupa wiernych wywodzących się z prawosławia (oczywiście po pewnych modyfikacjach owych tekstów liturgicznych).
W każdym innym przypadku będzie to sztuka dla sztuki, albo raczej liturgia dla liturgii. ;)
fiodor
 
Posty: 47
Dołączył(a): Śr lut 23, 2011 14:22
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luteranizm wysokokościelny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości