Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Liturgia Eucharystii

Czym jest nurt wysokokościelny i jakie jest jego miejsce we współczesnym Luteranizmie

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez jagna » Śr lis 16, 2011 00:21

Dodam jeszcze, że trzymam Elżbieto Twoją stronę jesli chodzi o kadzidło. Jak chodziłam na katolickie msze nie cierpiałam kadzideł. One ŚMIERDZĄ. Naprawdę. Mnie się liturgia w KEA podoba - nie ma krzyków i skakania jak u niektórych ewangelicznych, nie ma przerostu formy nad treścią jak w mszy trydenckiej - kadzidła, łacina, chorały, szaty. A no Jezus. Gdzieś tu przed chwilą był...
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Tomasz » Śr lis 16, 2011 00:22

Reformacja w Skandynawii rozwiała się później nieco inaczej niż w Europie. Nie mniej musimy pamiętać, że przywiązanie do tradycji wysokokościelnej nie uchroniło kościołów skandynawskich od odejścia do fundamentalnych zasad luteranizmu i reformacji.

Natomiast Jagna oczywiście ma rację - reformacja wyszła z Niemiec i w taki sam sposób dotarła do Polski i innych krajów jak i do krajów skandynawskich.
Różnice pomiędzy luteranizmem skandynawskim a niemieckim wynikają z czasów późniejszych. Do Skandynawii nie dotarła już unia pruska z reformowanymi.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez jagna » Śr lis 16, 2011 00:31

Nie znam historii Reformacji aż tak dokładnie. Ale czy naprawdę istotne jest to czy ksiądz ma taką a nie inną albę, czy jest kadzidło? Nie mówię oczywiście, ze liturgia jest nieważna, bo jest ważna. Ale mam ciągle w pamięci msze, podczas których w ogóle nie czułam więzi z Bogiem. Dopiero na nabożeństwie w KEA to na mnie spadło, jak grom z jasnego nieba, On tu jest! Może to właśnie dzięku prostemu, ale pięknemu wnętrzu kościoła, braku kadzideł, dzwoneczków, strojnych szat? Może i polska tradycja luterańska jest inna niż szwedzka, ale czy to od razu znaczy, że KEA nie jest luterański?
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Tomasz » Śr lis 16, 2011 00:35

Natomiast co do kadzidła - tak jak powiedziałem wcześniej - pewne zwyczaje liturgiczne "wyszły już z obiegu" do tego stopnia, że stały się dla luteran obce i aby je przywrócić potrzeba teraz wielu lat i zmiany mentalności.
Obecnie jest na to za wcześnie. Nie jest to również warunek sine qua non "luterskości".
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Paweł » Śr lis 16, 2011 06:23

Kochani zapominacie że Unia Pruska nie mogła objąć skandynawii, dlatego forma luteranizmu tam została pierwotna
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Elżbieta » Śr lis 16, 2011 07:12

Zgoda, ale czy to oznacza, że przez to jesteśmy gorsi ? A jeżeli tak, to w czym ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Agnes » Śr lis 16, 2011 08:20

jagna napisał(a):Ale mam ciągle w pamięci msze, podczas których w ogóle nie czułam więzi z Bogiem. Dopiero na nabożeństwie w KEA to na mnie spadło, jak grom z jasnego nieba, On tu jest! Może to właśnie dzięku prostemu, ale pięknemu wnętrzu kościoła, braku kadzideł, dzwoneczków, strojnych szat? Może i polska tradycja luterańska jest inna niż szwedzka, ale czy to od razu znaczy, że KEA nie jest luterański?


Jagno - podpisuję się pod Twoją opinią OBIEMA RĘKAMI! Mam identyczne doświadczenia jak TY. Osobiście nie chciałabym, aby w "oprawie" naszego nabożeństwa coś się zmieniło. Tak jak jest teraz - jest według mnie optymalnie. Zróbmy miejsce Panu Bogu - także poprzez ograniczanie adiafora. Bo bardzo łatwo przekroczyć tę granicę, za którą liturgia jest dla samej liturgii, a kościół świętuje sam siebie, a nie Pana. Tak jak stało się w KRK.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Tomasz » Śr lis 16, 2011 09:00

Z jednej strony zgadzam się z Vikingiem, że nie należy traktować adiafor jak czegoś zupełnie nieistotnego, ale z drugiej nie należy również uważać ich za „być albo nie być”. Względy zwyczajowe i kulturowe odgrywają tutaj dosyć istotną rolę i zdaję sobie sprawę, że dziś nie ma szans na wprowadzenie w KEA pełnej liturgii wysokokościelnej, bowiem większość wiernych może doznać szoku i uciec z kościoła :wink:
O wiele ważniejszą sprawą jest np. przywrócenie sprawowania Sakramentu Ołtarza na każdym nabożeństwie.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Paweł » Śr lis 16, 2011 09:22

O wiele ważniejszą sprawą jest np. przywrócenie sprawowania Sakramentu Ołtarza na każdym nabożeństwie.


Co w Suwałkach stało się faktem bez żadnych problemów i rewolucji :wink:
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Jacek » Śr lis 16, 2011 14:27

Oto obraz tego co niektorym sie podoba w KEA : komunia raz w miesiacu !!!!!!????, liturgia w powijakach, wszystko co niektorym kojarzy sie z KRK, a z jakiego pnia zesmy wyrosli ? To niech KEA nazwie sie kosciol unijny a nie lutheranski ! i bedzie prawidlowo. Spojrzcie cchociazby na Lotwe i bierzcie przyklad. Czy niektorzy uwazacia ze tradycja lutheranska jest niewazna ? Chcecie skromnosci ?- to zachowajcie ja w życiu prywatnym, ale Bogu nalezy sie wszystko co najlepsze. Jesli idziesz w sprawie pracy , to zakladasz najlepsza kiecke, a nie idziesz w podartych ciuchach. Znow co niektorzy powiedza ze do zbawienia nie jest to wazne ?- owszem zgadzam sie, ale jest jeszcze tradycja, a to jest bogactwo kosciola. Do czego doprowadzono w KEA z komunia? do imprezy raz w miesiacu ? A gdzie podzialy sie slowa Chrystusa ? Jak myslicie dlaczego lutheranizm upada w Polsce ?, przez bylych wspolpracownikow SB ?- moze ? ale kosciol utracil swoja tozsamosc lutheranska Gdzie w koncu jestescie czlonkami KER czy KEA ? To dowiedzcie sie dobrze. A jesli nie chcecie sluchac, to chociaz posluchajcie mądrzejszych jak chociazby Ks. Jan Gross !!. Zlikwidujcie wszystko: koscioly, krzyze , obrazy, a nawet ksiezy, bo z niektorymi pogladami nie da sie polemizowac, co dla niektorych wszystko jest : ADIOFORA, a pozniej placzecie, ze do jakich odstepstw doszlo w lutheranizmie Poczytajcie na zagranicznych stronach , dlaczego duchowni lutheranscy i swieccy, konwertowali na Prawoslawie czy KrK na zachodzie, bo zniszczono przez :Adiofora, przepiekna tradycje koscielną, kosciol stracil ducha, stal sie speluna zboczencow, heretykow. Dlatego jesli powroce kiedys do KEA, to pod warunkiem ze kosciol bedzie prawdziwie oparty na tradycji lutheranskiej, a nie Kalwinskiej.
Ostatnio edytowano Śr lis 16, 2011 14:41 przez Anonymous, łącznie edytowano 1 raz
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luteranizm wysokokościelny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości