Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Liturgia Eucharystii

Czym jest nurt wysokokościelny i jakie jest jego miejsce we współczesnym Luteranizmie

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Grzegorz » Pn lip 20, 2015 12:13

Wczoraj byłem na nabożeństwie w kościele św. Trójcy i ksiądz zmawiał szóstą modlitwą eucharystyczną z Agendy. Postanowiłem ją wkleić do tego wątku, bo jest naprawdę piękna:

Miłosierny Boże, nie ważymy się przystąpić do świętego Stołu Syna Twego z naszą ludzką sprawiedliwością, lecz tylko w ufności na Twoje obfite i wielkie zmiłowanie. Nie jesteśmy godni spożywania nawet okruchów z tego stołu, ale Ty, Panie okazujesz nam tak wielkie miłosierdzie, że choć tego nie jesteśmy godni, możemy być gośćmi u stołu Syna Twojego i uczestnikami w Jego Wieczerzy. Zdarz przeto, najłaskawszy Ojcze, abyśmy przyjęli Ciało i Krew Syna Twego, Jezusa Chrystusa, w wierze, że nasze grzeszne ciała zostaną oczyszczone Jego Ciałem, a grzeszne nasze dusze zostaną obmyte od wszelkiego grzechu Jego najdroższą Krwią. Spraw, abyśmy zostali z Nim ściśle złączeni i aby on zamieszkał w nas, a my w Nim. Na Niego bowiem czekamy i wraz z całym Kościołem wołamy: Przyjdź rychło, Panie!
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Elżbieta » Pn lip 20, 2015 18:31

Rzeczywiście piękna modlitwa, jednak zastanów się nad słowami :
Mt 6:7 bw "A modląc się, nie bądźcie wielomówni jak poganie; albowiem oni mniemają, że dla swej wielomówności będą wysłuchani."
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Adamek » Pn lip 20, 2015 18:56

Naprawdę piękna modlitwa,szkoda że tak mało zmawiana. Czesto jest to zwykłe odklepywanie tego samego od X lat,
jak gdyby PANU BOGU było wszystko jedno co mowimy, a powinien się cieszyć ,że wogóle przyszliśmy. Przecież ON godzien
jest naszego uwielbienia.
Adamek
 
Posty: 30
Dołączył(a): Cz kwi 04, 2013 18:59
wyznanie: ewangielik
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Elżbieta » Pn lip 20, 2015 20:54

Ale czy Pan Bóg przedkłada gładkość języka nad szczere serce ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Grzegorz » Pn lip 20, 2015 22:29

Mt 6:7 bw "A modląc się, nie bądźcie wielomówni jak poganie; albowiem oni mniemają, że dla swej wielomówności będą wysłuchani."


To pouczenie Jezusa nie tyczy się długości modlitwy tylko intencji człowieka. Poganie mniemają, że będą wysłuchani na podstawie własnej zasługi, swoją modlitwą pragną zapłacić za pomoc Boga. Przed tym przestrzega Chrystus, byśmy nie traktowali własnych słów jako waluty.

Poza tym nie przesadzajmy, to nie jest długa modlitwa ;)
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Elżbieta » Pn lip 20, 2015 23:16

Przecież ja nie pisałam o długości modlitwy tylko o formie
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Grzegorz » Wt lip 21, 2015 15:45

A co jest z formą nie tak?
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez blaisee » Wt lip 21, 2015 17:00

Ja rozumiem Elżbiete.
Modlitwa piękna, ale chodzi o to że dla Boga nie ma znaczenia czy modlitwa jest piękna, długa, czy krótko, czy tylko kilka słów. Modlitwa jest piękna dla nas, dla ludzi a dla Boga każda modlitwa jest tak samo piękna jesli z serca.
Nie chodzi o ta konkretna modlitwe lecz ogolem. W Kościołach Zielonoświątkowych spotkałem się z czyms podobnym gdy ludzie modlili się pieknie, pieknymi slowami ale jakby zagadywali Boga. A przeciez Bogu to nie jest potrzebne. Czasem pięć słów z serca jest lepszych od tysiąca pieknie ulozonych
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Witold » Wt lip 21, 2015 17:49

zgadzam się po części ze wszystkimi. uważam że księża powinni częściej sięgać po inne wersje modlitw chociaż to oczywiście urozmaicić nabożeństwo może tylko nam, ludziom. a byłbym też i za tym by księża mieli trochę więcej wolności i nie tylko wybierali jeden z kilku wariantów ale również mieli prawo własnymi słowami wyrazić pewne sprawy.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Aleksander » Śr lip 22, 2015 06:45

Piękne słowa w modlitwie nie przeczą nastawieniu serca. Pismo Św samo nas zachęca do tworzenia pięknych i szczerych modlitw. Księga psalmów jest tego przykładem. Forma jest ważna chociażby z tego powodu aby można było modlitwę zaśpiewać. Natomiast w kwestii "spontaniczności" lub wolnej formy prowadzenia nabożeństwa i modlitw to warto przypomnieć że sam Bóg wybrał formę komunikacji z nami: spisane Słowo i rytuały sakramentów.


Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luteranizm wysokokościelny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron