Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Liturgia Eucharystii

Czym jest nurt wysokokościelny i jakie jest jego miejsce we współczesnym Luteranizmie

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Śr lis 16, 2011 14:40

Viking napisał(a):Oto obraz tego co niektorym sie podoba w KEA : komunia raz w miesiacu !!!!!!????, liturgia w powijakach, wszystko co niektorym kojarzy sie z KRK, a z jakiego pnia zesmy wyrosli ? To niech KEA nazwie sie kosciol unijny a nie lutheranski ! i bedzie prawidlowo. Spojrzcie cchociazby na Lotwe i bierzcie przyklad. Czy niektorzy uwazacia ze tradycja lutheranska jest niewazna ? Chcecie skromnosci ?- to zachowajcie ja w życiu prywatnym, ale Bogu nalezy sie wszystko co najlepsze. Jesli idziesz w sprawie pracy , to zakladasz najlepsza kiecke, a nie idziesz w podartych ciuchach. Znow co niektorzy powiedza ze do zbawienia nie jest to wazne ?- owszem zgadzam sie, ale jest jeszcze tradycja, a to jest bogactwo kosciola. Do czego doprowadzono w KEA z komunia? do imprezy raz w miesiacu ? A gdzie podzialy sie slowa Chrystusa ? Jak myslicie dlaczego lutheranizm upada w Polsce ?, przez bylych wspolpracownikow SB ?- moze ? ale kosciol utracil swoja tozsamosc lutheranska ? Gdzie w koncu jestescie czlonkami KER czy KEA ? To dowiedzcie sie dobrze. A jesli nie chcecie sluchac, to chociaz posluchajcie mądzrejszych jak chociazby Ks. Jan Gross !!



czytałam teksty księdza Grossa i właśnie on ubolewał nad bardzo rzadkim celebrowaniem Komunii w polskim KEA, a przecież sam Luter nawoływał do jak najczęstszego przyjmowania komunii do serca.
Byłam na dwóch nabożeństwach w KEA Tychy i oba były z Sakramentem Ołtarza, w nadchodzącą niedzielę również takowe się odbędzie, więc w Tychach jest ono częściej niż raz w miesiącu:)
Na temat kalwinizmu nie wypowiadam się, bo nie mam pojęcia na czym on polega, ale ta surowość i skromność w kościele mi bardzo odpowiada, w takim cichym, skromnym pomieszczeniu mocno odczuwam obecność Pana, żaden szczegół mnie nie rozprasza i nie dekoncentruje - dosyć mam przepychy w kościołach KRK.
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Paweł » Śr lis 16, 2011 14:45

Jak z przekąsem powiedział jeden ksiądz, mozna jeszcze organy porąbać i będziemy jak purytanie.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Jacek » Śr lis 16, 2011 14:52

Przyjmujac zacnego goscia, starsz sie ubrac jak najlepiej, przyszykowac mieszkanie na powitanie, lacznie z poczestunkiem, i nazwiemy to przepychem? Ja wiem ze byli czlonkowie KrK, sa znudzeni celebracja KrK, ale my lutheranie wywodzimy sie z tego pnia, i sam Ks. Dr. M Luther nigdy nie zniosl Mszy, ani strojow liturgicznych. Jesli ktos chce nudnej prostoty, to ma do wyboru Baptystow, Adwentystow, oni nie maja zadnej liturgii tylko, zwykle zebrania modlitewne, znaczące tyle to samo co moja modlitwa w domu.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Tomasz » Śr lis 16, 2011 18:46

Moi Drodzy - nie chcę, aby ta sprawa nas tutaj za bardzo podzieliła. Obecne nabożeństwa KEA może nie są w pełni wyskokościelne i staroluterańskie, ale na szczęście do Adwentystów, Babtystów i innych jest nam bardzo daleko.

Obecne tradycje liturgiczne, które faktycznie bardziej wyrosły tutaj z kościoła unijnego są już jednak bardzo mocno zakorzenione i nie zmienimy ich w ciągu jednego dnia. Dlatego jestem zdecydowanie przeciwny rewolucjom w tym zakresie, bowiem mogłyby one przynieść więcej szkody niż pożytku.


Zbytniego przepychu również nie lubię - tak jak przesadnej surowości.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Agnes » Śr lis 16, 2011 20:33

Vikingu, nie przesadzaj. U nas nabożeństwo ze spowiedzią i Komunią Świętą jest co najmniej[b][/b] dwa razy w miesiącu, a bywa, że cześciej - np. trzy razy z rzędu. Więc nie uogólniajmy, ze wszędzie jest raz w miesiącu. Zapewniam też, że nie czuję się kalwinką, tylko dlatego, że ksiądz, który czyta Pismo, wygłasza kazanie i celebruje Wieczerzę Pańską nie jest ubrany w błyszczący ornat i nie używa kadzidła. Moje rozumienie Słowa i Sakamentu jest jak najbardziej luterańskie.

Przypominam Ci z Konfesji Augsburskiej:

"Dla prawdziwej jedności Kościoła wystarczy zgodność w nauce Ewangelii i udzielaniu sakramentów.Nie jest konieczne, aby wszędzie były jednakowe tradycje ludzkie albo obrzędy czy ceremonie ustanowione przez ludzi (...)

Moje piewsze w zyciu nabożeństwo ewangelickie odbywało się w mikroskopijnej wspólnocie, w głębokiej diasporze. Była zima. Wszyscy zebraliśmy się w salce katechetycznej, a nie w (nieogrzewanym) kościele. Śpiewaliśmy bez podkładu muzycznego, ktoś tam fałszował. I uczestnicząc w tym ubożuchnym nabożeństwie myślałam sobie, że tu jest tak jak w czasach pierwszych chrześcijan. Że jest przy nas nasz Pan. Któremu nie zaimponujemy strojami kapiącymi od złota.

Nikt nie mówi, żeby ogałacać kościoły z obrazów (u nas jest Chrystus uciszający burzę) czy rzeźb (u nas jest najstarszy w Krakowie przepiękny krucyfiks zwieszony pod samym sufitem na wysokości ołtarza). I na pewno postulat jak najczęstszej Komunii Sw. jest słuszny. Ale z drugiej strony nie można twierdzić, ze jeżeli wszyscy nie będziemy celebrować nabożeństwa w taki sam sposób jak staroluteranie w Szwecji, to nie jesteśmy godni miana prawdziwych ewangelików i nie oddajemy godnie czci Chrystusowi i nie przeżywamy Jego bliskości podczas nabożeństwa.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Tomasz » Śr lis 16, 2011 20:51

Vikingu, nie przesadzaj. U nas nabożeństwo ze spowiedzią i Komunią Świętą jest co najmniej dwa razy w miesiącu, a bywa, że cześciej


Niestety, ale w różnych miejscach bywa gorzej :(

Ale z drugiej strony nie można twierdzić, ze jeżeli wszyscy nie będziemy celebrować nabożeństwa w taki sam sposób jak staroluteranie w Szwecji, to nie jesteśmy godni miana prawdziwych ewangelików i nie oddajemy godnie czci Chrystusowi i nie przeżywamy Jego bliskości podczas nabożeństwa.


Pomimo, że podzielam zamiłowanie Vikinga do wysokokościelnej liturgii (może bez zbędnych fajerwerków) muszę zgodzić się z Agnes.

Nie toczmy sporów o adiafora Kochani. Są one istotne, ale nie najważniejsze.

"Lecz o co chodzi? Byle tylko wszelkimi sposobami Chrystus był zwiastowany" Flp 1.18a
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Agnes » Śr lis 16, 2011 21:37

Dokładnie tak, Tomaszu. A największym skarbem Kościoła jest Ewangelia - to przesłanie Reformacji przypomniał nasz ksiądz proboszcz podczas ostatniego Święta Reformacji. Trzymajmy się ze wszystkich sił Ewangelii Chrystusowej - a wszystko będzie dobrze.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Jacek » Cz lis 17, 2011 06:03

Co do trzymania sie Ewangelii, nalezaloby skierowac taki postulat do wladz zwierzchnich KEA. Napewno jest wszystko dobrze w kosciele - Agnes ?. Nasza strona jest starolutheranska, i wysokokoscielna, czesto powolujemy sie na wspolprace ze Wsplnota Sw. Pawla, dlatego wysokokoscielnosc jest dla nas piorytetem. Ks. Jan Gross- jako specjalista od powyzszego tematu, doskonale przedstawil kilka artykulow w tej sprawie, niestety do niektorych to nie dociera. Jestem ciekawy ilu czlonkow bedzie KEA w Polsce liczyl na zblizający sie jubileusz Reformacji.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Tomasz » Cz lis 17, 2011 09:08

wysokokoscielnosc jest dla nas piorytetem.


Owszem - jest jednym z priorytetów, ale nie zapominaj, że tworzymy dosyć szeroki ortodoksyjny front.

Ja chcę propagować wysokokościelność, ale nie narzucać.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez skomplik » Cz lis 17, 2011 09:27

Viking napisał(a):Dlatego jesli powroce kiedys do KEA, to pod warunkiem ze kosciol bedzie prawdziwie oparty na tradycji lutheranskiej, a nie Kalwinskiej.


W takim razie bracie Vikingu w którym jestes Kościele?

Co do wszystkich form, to również uważam że najważniejsze by człowiek czuł obecność Boga, liturgia musi być wyważona żeby nie przygniatała. Aż jestem ciekaw w jakim kierunku się to wszystko potoczy :)
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luteranizm wysokokościelny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron