Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Czy staroluteranie to "tradycjonaliści luterańscy"?

Czym jest nurt wysokokościelny i jakie jest jego miejsce we współczesnym Luteranizmie

Re: Czy staroluteranie to "tradycjonaliści luterańscy"?

Postprzez Wojtek » Wt lip 12, 2011 15:02

Nasz Pan jest obecny w chrześcijańskiej Eucharystii niezależnie od szczegółowych poglądów wiernych :).

Taki prosty człowiek może nie rozumieć do końca czym się różni konsubstancjacja od Unii Sakramentalnej czy memorializmu, a wierzyć, iż właśnie TERAZ w szczególny sposób łączy się z Chrystusem i Kościołem.

Moim zdaniem Bóg nie odbiera zborom ewangelikalnym Swojej Wieczerzy z powodu ich błędów doktrynalnych, tak jak i nie odbiera jej rzymskim katolikom za ich wypaczone nauki.
Wojtek
 
Posty: 264
Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:25
wyznanie: KE-A
dyplomy: 1
  

Re: Czy staroluteranie to "tradycjonaliści luterańscy"?

Postprzez Focjusz » Cz lip 14, 2011 09:42

Fróbel napisał(a):
Nie miałbym za to nic przeciwko wybraniu się do 'normalnego' zboru ewangelikalnego np. wolnych chrześcijan czy baptystów.


Ja wręcz przeciwnie. Wolę iść na mszę katolicką czy liturgię prawosławną niż na nabożeństwo do jakiegoś ewangelikalnego zboru.
O wiele bliższa jest mi msza katolicka z wiarą w realną obecność Chrystusa podczas Eucharystii niż babtystyczną symboliką czy nawet duchową obecnością u reformowanych czy metodystów.

Katolicy w ostatnich latach bardzo "popsuli" swoją liturgię. Czasami ich msze czy nabożeństwa to bardziej przypomijaną nabożeństwa baptystyczne czy Zielonoświątkowe

http://www.youtube.com/watch?v=c99-XOXVesw - oto przykład

albo to : http://www.youtube.com/watch?v=z1MrMWsUrhk
Focjusz
 
  

Re: Czy staroluteranie to "tradycjonaliści luterańscy"?

Postprzez Wildente » Cz lip 14, 2011 10:43

Tego z krasnoludkiem, to nijak nie rozumiem, ale to chyba nie msza?

Co do śpiewów i tańców, to akurat zawsze podobało mi się, jak w hamerykańskich filmach pokazują właśni jakieś takie murzyńskie zbory, gdzie kolorowo ubrane chóry śpiewają na cześć Pana. W końcu chrześcijanin ma być radosny i rozśpiewany, a nie ponurak ze smoleńskiem na ustach i ,,ojczyznę wolną pobłogosław panie''. Fakt, że księżom z pierwszego filmiku może nie wychodzi to zbyt dobrze (i nie rozumiem słów, więc nie wiem o czym śpiewają).
Wildente
 
  

Re: Czy staroluteranie to "tradycjonaliści luterańscy"?

Postprzez Focjusz » Cz lip 14, 2011 10:59

Wildente napisał(a):Tego z krasnoludkiem, to nijak nie rozumiem, ale to chyba nie msza?

Co do śpiewów i tańców, to akurat zawsze podobało mi się, jak w hamerykańskich filmach pokazują właśni jakieś takie murzyńskie zbory, gdzie kolorowo ubrane chóry śpiewają na cześć Pana. W końcu chrześcijanin ma być radosny i rozśpiewany, a nie ponurak ze smoleńskiem na ustach i ,,ojczyznę wolną pobłogosław panie''. Fakt, że księżom z pierwszego filmiku może nie wychodzi to zbyt dobrze (i nie rozumiem słów, więc nie wiem o czym śpiewają).

To jest msza we Francji ,więc śpiewają po francusku. Jednak nie chodzi o treść ale o to jak podczas mszy robią sobie "potańcówkę". To jest msza katolicka a nie np. nabożeństwo w zborze Baptystów

A tamto z tymi dziećmi- to nie jest msza, jednak kompletnym nieporozumieniem jest sobić tego typu zabawy w świątyni!
Focjusz
 
  

Re: Czy staroluteranie to "tradycjonaliści luterańscy"?

Postprzez Paweł » Cz lip 14, 2011 11:04

jak w hamerykańskich filmach pokazują właśni jakieś takie murzyńskie zbory, gdzie kolorowo ubrane chóry śpiewają na cześć Pana


A mnie się nie podoba - a daleko mi do ponuraka :D Nie trawię nowoczesnych piosenek uwielbieniowych i całego show z tym związanego. Jest to raczej kwestia, że tak powiem, gustu w wyborze zewnętrznej formy duchowości.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Czy staroluteranie to "tradycjonaliści luterańscy"?

Postprzez Jacek » Cz lip 14, 2011 15:24

Wystarczy obejrzec transmisje z amerykanskich protestanckich kosciolow, drugiej generacji nabozenstw, tzw. MEGA-KOSCIOLOW, tam nie ma kompletnie duchowosci, to przemysl religijny. owszem sa to bogate i wplywowe koscioly.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Czy staroluteranie to "tradycjonaliści luterańscy"?

Postprzez Focjusz » Cz lip 14, 2011 22:02

Viking napisał(a):Wystarczy obejrzec transmisje z amerykanskich protestanckich kosciolow, drugiej generacji nabozenstw, tzw. MEGA-KOSCIOLOW, tam nie ma kompletnie duchowosci, to przemysl religijny. owszem sa to bogate i wplywowe koscioly.

Masz na myśli ewangelikalne wspólnoty? Czy one faktycznie takie bogate??
Wiem że organizacja ŚJ (strażnica) oraz Kościół Adwentystów Dnia śiódmego to są bogate organizacje ( i jednocześnie dopuszczające się licznych nadużyć finansowych)
Focjusz
 
  

Re: Czy staroluteranie to "tradycjonaliści luterańscy"?

Postprzez Jacek » Pt lip 15, 2011 06:40

Mega-koscioly sa tak poteznie bogate i wplywowe, ze posiadaja swoje stacje telewizyjne i radiowe, maja udzialy i sa wspolwlascicielami koncernow. Tutaj w Szwecji czytalem opracowania na ten temat.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Poprzednia strona

Powrót do Luteranizm wysokokościelny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron