Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Alba i stuła

Czym jest nurt wysokokościelny i jakie jest jego miejsce we współczesnym Luteranizmie

Re: Alba i stuła

Postprzez Elżbieta » Pt lis 25, 2011 18:00

Nie. w czasie kazania mogę sobie usiąść, ale cała liturgia i pieśni są na stojąco, nie mówiąc o modlitwach
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Alba i stuła

Postprzez Agnes » Pt lis 25, 2011 18:19

A to u nas liturgia i wszystkie modlitwy też są na stojąco - i oczywiście na stojąco wszystkie czytania. Ale przy śpiewaniu pieśni to siedzimy - chyba że jest "Warownym grodem". No i przy ostatniej pieśni, tej na zakończenie przy błogosławieństwie też stoimy. Natomiast siedzimy jeszcze przy czytaniu ogłoszeń parafialnych.
Komunię Świętą przyjmujemy wszyscy klęcząc wokół ołtarza.
Przy modlitwie spowiedniej ksiądz klęczy.

Wiesz, dopiero w tym momencie zdałam sobie sprawę - właściwie podczas nabożeństwa cały czas stoimy. A w ogóle jakoś tego nie zauważałam - tzn. nie przeszkadzało mi to zupełnie. Jestem za tym, aby utrzymać taki porządek. W KRK na przykład siedzi się podczas czytań ST i śpiewania psalmu - a wstaje tylko na czytanie z Ewangelii. To mi się nie podoba.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Alba i stuła

Postprzez Elżbieta » Pt lis 25, 2011 18:35

Tu w Legnicy jest tak samo jak i w Krakowie, ja tylko napisałam, że ja stoję, ale to z powodu tego co robię, Usiąść sobie mogę tylko w czasie kazania.
To co widziałam na tym filmie oburzyło mnie do głębi, młodzi ludzie siedzą w czasie modlitwy i liturgii.
U nas też mi się nie podoba jedna rzecz, mianowicie w czasie Komunii nieprzystępujący najczęściej siedzą - a gdzie poszanowanie dla Sakramentu? Czy Jezus Chrystus umierając za nas na krzyżu nie zasłużył sobie na to, żebyśmy stali ? - To już jest zbyt wielkie poświęcenie z naszej strony ? - Wiem przyzwyczajenia katolickie biorą górę, ale nie mniej , wyprowadza mnie to z równowagi
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Alba i stuła

Postprzez Agnes » Pt lis 25, 2011 19:03

Słuszna uwaga co do Komunii Świętej!
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Alba i stuła

Postprzez damianon » Pt lis 25, 2011 19:07

Ela ma rację z postawą w czasie nabożeństwa. nie powinno być tak, że siedzi się ciągle. równie dobrze można się położyć. to nie duży wysiłek stać a jednak coś symbolizuje. z Komunią Św też się zgadzam.
damianon
 
Posty: 215
Dołączył(a): Cz lis 03, 2011 15:42
Lokalizacja: Olkusz
wyznanie: w drodze do KE-A
  

Re: Alba i stuła

Postprzez Jacek » Pt lis 25, 2011 22:02

O ile dobrze pamiętam to w parafii w Poznaniu, większosc czasu się siedziala, podobnie jak w KrK.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Alba i stuła

Postprzez Elżbieta » Pt lis 25, 2011 23:22

No to im trzeba zmienić myślenie
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Alba i stuła

Postprzez Agnes » N lis 27, 2011 11:30

Takie siedzenie chyba nie jest, na szczęście, powszechne, bo wiem, że w innych zborach jest podobnie jak u nas i jak opisuje Elżbieta.
W KRK byłam ostatnio jako gość. Oczywiście jak zwykle z czystym sumieniem mogłam powiedzieć tylko Modlitwę Pańską, wyznanie wiary i odpowiedzi przy czytaniu psalmu. Ale okropnie nieprzyjemnie jest, gdy jest czytane Pismo, a wszyscy siedzą. Ja sobie stanęłam z tyłu, żeby nie denerwować innych.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Alba i stuła

Postprzez Vojtas » N lis 27, 2011 17:51

Agnes napisał(a): W KRK byłam ostatnio jako gość. Oczywiście jak zwykle z czystym sumieniem mogłam powiedzieć tylko Modlitwę Pańską, wyznanie wiary i odpowiedzi przy czytaniu psalmu. Ale okropnie nieprzyjemnie jest, gdy jest czytane Pismo, a wszyscy siedzą. Ja sobie stanęłam z tyłu, żeby nie denerwować innych.

Ja byłem niedawno na mszy w KRK (msza pogrzebowa). Zachowywałem się tam normalnie,poza pewnymi wyjątkami ( milczałem podczas niektórych modlitw i pieśni ). W pozostałych czynnosciach zachowywałem się jak pozostali. Co do siedzenia podczas czytań -jak mówi Agnes- to robiłem jak wszyscy. Ja tam byłem gościem a nie u siebie. Podobnie jak wszedłym do meczetu to zdjąłbym buty (mimo że nie jestem Muzułmaninem) ponieważ cudze zwyczaje należy szanować
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Alba i stuła

Postprzez Elżbieta » N lis 27, 2011 19:39

Muzułmanie, to całkiem inna "para kaloszy" , ale my wszyscy ponoć jesteśmy chrześcijanami i wg mnie wszyscy powinniśmy mieć w poszanowaniu Słowo Boże. Wszyscy czytamy w domu Biblię na siedząco, jednak gdy przychodzimy na Nabożeństwo, to powinniśmy wstać, bez względu czy to Stary, czy Nowy Testament.
Pamiętam w Koszalinie, gdy mój ulubiony ks. Paweł Badura, miał brać do ręki Pismo Święte, to najpierw szedł do łazienki umyć ręce. On właściwie nauczył mnie specjalnego szacunku dla Słowa Bożego, i za to będę mu wdzięczna do końca życia
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luteranizm wysokokościelny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron