Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Nabożeństwo wysokokościelne w Nowym Sączu

Czym jest nurt wysokokościelny i jakie jest jego miejsce we współczesnym Luteranizmie

Nabożeństwo wysokokościelne w Nowym Sączu

Postprzez m-mig » Wt kwi 03, 2018 10:28

Witam wszystkich serdecznie,
Mam przyjemność zaprosić pasjonatów wysokokoscielnej liturgii na wysokokoscielne nabożeństwo które odbędzie się 20 kwietnia (piątek) o godzinie 18.00 w naszym kościele, w Nowym Sączu. Liturgia z porozumieniem i wzorowana na tej ze św. Krzysztofa czyli tym samym agendy SELK. Pomysł powstał z przyczyny przybliżenia katolikom naszego kościoła (a to teren bardzo trudny mentalnie - diecezja tarnowska 60% praktykujących katolików), prawdopodobnie będzie ekumeniczne wsparcie. Plakaty są w fazie przygotowań więc są państwo jednymi z pierwszych z jakimi dzielę się tymi informacjami w imieniu swojego zboru :)

Wysłane z mojego F5121 przy użyciu Tapatalka
m-mig
 
Posty: 15
Dołączył(a): Śr sty 11, 2017 08:38
wyznanie: ewangelickie
  

Re: Nabożeństwo wysokokościelne w Nowym Sączu

Postprzez Grzegorz » Wt kwi 03, 2018 10:37

Świetna inicjatywa! Chętnie bym wziął udział, tylko następnego dnia rano muszę być na Śląsku. Raczej się nie uda, ale spróbuję pokombinować.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Nabożeństwo wysokokościelne w Nowym Sączu

Postprzez Aleksander » Wt kwi 03, 2018 11:48

Witam. Dziękuję za zaproszenie i informacje. Super inicjatywa. Szkoda, że strona luteranie.konfesyjni.pl jest teraz w całkowitej przeróbce i nie ma jak przyłączyć się z szerzeniu informacji. Proszę napisać więcej o tym jak wszystko się udało. Byłoby jeszcze lepiej zrobić kilka zdjęć i opisać w formie artykuły, abyśmy mogli go umieścić na stronie po jej otwarciu.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Nabożeństwo wysokokościelne w Nowym Sączu

Postprzez m-mig » Wt kwi 03, 2018 15:40

Pomysł zrodził się z inicjatywy dwóch młodych luteran - konwertytów, mojej i mojego przyjaciela, którzy będziemy lektorami podczas tego nabożeństwa. Chyba zaczęło się od tego, że gdy wziąłem na nabożeństwo parę osób z rodziny i najbliższego otoczenia, wielu powiedziało, że no niby ok, ale taka liturgia, te stroje i "śliniaczki" tych pastorów na tym terenie nie przejdą :D Zacząłem szukać, natrafiłem na waszą stronę, dowiedziałem się o św. Krzysztofie, poszliśmy do pastora, nie był zachwycony z początku, ale też nie widział nic złego w tym pomyśle. Następnie skontaktowaliśmy się z parafią Krzysztofa i naszym biskupem, dostaliśmy zielone światło jako przede wszystkim narzędzie promocji naszego kościoła na dość ciężkim terenie. No i działamy :) Myślę, że zdjęcia będą na stronie internetowej naszej parafii, a jeśli się uda to po jakimś czasie ukaże się też na naszym koncie na YT nagranie z całości nabożeństwa (o ile uda się zorganizować dobrą kamerę)
m-mig
 
Posty: 15
Dołączył(a): Śr sty 11, 2017 08:38
wyznanie: ewangelickie
  

Re: Nabożeństwo wysokokościelne w Nowym Sączu

Postprzez Grzegorz » Wt kwi 03, 2018 16:18

Taką postawę to ja rozumiem :)
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Nabożeństwo wysokokościelne w Nowym Sączu

Postprzez Jakub » Śr kwi 04, 2018 07:17

Świetny pomysł!
Pytanie jednak, na ile czysto wysokokościelna liturgia może się przyjąć w tak mocno diasporalnej parafii jak Nowy Sącz. Choć oczywiście alba ze stułą może się wydać bliższa otoczeniu, to nie zapominajmy o tych, dla których befki to symbol ewangelicyzmu. Myślę, że ciekawą formą kompromisową jest toga + komża cieszyńska + stuła. Tradycyjnie lutersko a przy tym kolorowo i czytelnie. Ale oczywiście każdy ma inny gust liturgiczny :)
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Nabożeństwo wysokokościelne w Nowym Sączu

Postprzez m-mig » Śr kwi 04, 2018 16:16

Dla mnie forma nabożeństwa nie ma większego znaczenia, byle by treść pozostała ta sama, a Słowo Boże wiernie zwiastowane. Jednak rozumiem, że niektórych może to zachęcić do przyjęcia do naszego kościoła pierwszy raz ;)

Wysłane z mojego F5121 przy użyciu Tapatalka
m-mig
 
Posty: 15
Dołączył(a): Śr sty 11, 2017 08:38
wyznanie: ewangelickie
  

Re: Nabożeństwo wysokokościelne w Nowym Sączu

Postprzez Adamek » Pt kwi 06, 2018 19:07

Jednak można! Prawdopodobnie będę,jeśli dostanę wolne,a w przyszłości dajcie znać wcześniej.
Adamek
 
Posty: 30
Dołączył(a): Cz kwi 04, 2013 18:59
wyznanie: ewangielik
  

Re: Nabożeństwo wysokokościelne w Nowym Sączu

Postprzez Maksymilian » So kwi 07, 2018 21:25

Też pradopodobnie się wybiorę, różność liturgii jest bogactwem Kościoła szkoda, że nasz KEA nie ma żadnej zinstytucjonalizowanej i usystematyzowanej liturgii dla wysokoluterańskiego nurtu byłoby to pod kontrolą, a przyokazji wszyscy sympatycy byliby w jakiś sposób zjednoczeni wokół jednego porządku.
Maksymilian
 
  

Re: Nabożeństwo wysokokościelne w Nowym Sączu

Postprzez Jakub » N kwi 08, 2018 06:25

Z tego co pamiętam z pisania magisterki to Szwedzi - wysokokościelni stosują po prostu oficjalną liturgię Kościoła z tym, że dorobili sobie rubryki - czyli różne gesty itp wykonywane w czasie liturgii.
Kiedyś coś w tym kierunku kombinowałem, na podstawie jednego amerykańskiego opracowania. Część z tych elementów stosuję w liturgicznej praktyce - np. podniesienie rąk do Gloria in excelsis czy modlitwę przed Ewangelią (to akurat mam przetłumaczone na czeski, ale chyba na polski też)
Poza tym - Maksymilianie - jak byłem studentem, to chciałem wszystko zinstytucjonalizować i usystematyzować. W ten sposób np Malinka była be, bo się Agendy nie trzymała. Z czasem zmieniłem zdanie.
Uważam, że liturgia powinna posiadać 3 warianty - minimum (tu nic nie można naruszyć), standard (obowiązkowo na nabożeństwach całokościelnych lub transmitowanych przez telewizję) i maximum (tu już niech sobie wysokokościelni wypracują co chcą) :)
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Następna strona

Powrót do Luteranizm wysokokościelny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron