Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Spowiedź prywatna

Czym jest nurt wysokokościelny i jakie jest jego miejsce we współczesnym Luteranizmie

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez baron » Wt kwi 13, 2010 17:32

Wysłany: Nie Lut 14, 2010 23:39

Nigdy nie odczuwałem potrzeby wyznawania swoich grzechów pastorowi, chociaż taka możliwość w KEA istnieje.
W mojej warszawskiej parafii, spowiedź i Komunia odbywa się w każdą niedzielę w trakcie nabożeństwa i przy ołtarzu jest pełno wiernych.
Komunii udziela ksiądz, ale przyjęta jest także forma dystrybucji opłatka przez członka rady, lub komitetu parafialnego, za którym idzie ksiądz z winem.
W trakcie takiego nabożeństwa, inny członek władz parafii, czyta Pismo Święte.
Kilka razy w roku, odbywają się nabożeństwa tzw. rodzinne, podczas których wierni uczestniczą w zupełnie szczególny sposób w nabożeństwie, które wcześniej się planuje i przygotowuje.
baron
 
Posty: 5
Dołączył(a): N kwi 04, 2010 23:02
wyznanie: KEA
dyplomy: 1
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Paweł » Wt kwi 13, 2010 17:33

Wysłany: Nie Lut 14, 2010 23:42

Możesz powiedzieć coś więcej o nabożeństwach rodzinnych, to ciekawy temat.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Elżbieta » Wt kwi 13, 2010 17:34

Wysłany: Nie Lut 14, 2010 23:44

Nie słyszałam nic o Nabożeństwach rodzinnych, możesz na ten temat coś więcej napisać ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez baron » Wt kwi 13, 2010 17:36

Wysłany: Pon Lut 15, 2010 00:10

Każde z tych nabożeństw, ma wymiar indywidualny. Rodzice i dzieci uczestniczą w nich wspólnie. W typową liturgię wplata się rodzaj krótkiego "przedstawienia", symbole, jak zapalanie świec i układanie ich na przygotowanym wcześniej stole po wypowiedzeniu życzeń modlitewnych. W święto żniw, dzieci śpiewają i podają wszystkim miniaturowe chlebki, zamówione wcześniej w piekarni. To ostatnie, to już u nas tradycja parafialna.
Było tego dużo.. Zawsze coś się w mojej parafii nietypowego dzieje.
baron
 
Posty: 5
Dołączył(a): N kwi 04, 2010 23:02
wyznanie: KEA
dyplomy: 1
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Tomasz » Wt kwi 13, 2010 17:38

Wysłany: Pon Lut 15, 2010 00:41

Baronie - gorąco zachęcam, abyś napisał coś więcej o swojej Parafii w dziale "Nasze parafie"
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Focjusz » Wt kwi 13, 2010 17:40

Wysłany: Sob Lut 27, 2010 00:17

juz od samego początku Chrześcijaństwa szczególnymi grzechami wymagającymi wyznania prezbiterowi są: morderstwo, cudzołóstwo , herezja i zaparcie się wiary
Focjusz
 
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Tomasz » Wt kwi 13, 2010 17:41

Wysłany: Nie Lut 28, 2010 01:59

Pan nasz Jezus Chrystus zapewnił nas, że każdy grzech będzie odpuszczony. Każdy - a więc również cudzołóstwo czy morderstwo (za wyjątkiem oczywiście grzechu przeciwko Duchowi Św.) Najważniejsze jest wyznanie grzechów przed Bogiem i szczery żal, jak również pragnienie poprawy naszego życia.
Z ludzkiego punktu widzenia istotnie można powiedzieć, że pewne grzechy są cięższe, inne "lżejsze", zatem wydawać się może, że te "cięższe" powinny wymagać jakiś "szczególnych warunków odpuszczenia". Jednak Bóg w każdym przypadku stawia nam te same kryteria. Pamiętajmy, że sprawiedliwość Boża nie jest sprawiedliwością ludzką. Przychodzi mi teraz na myśl przypowieść o robotnikach zatrudnionych w winnicy, którzy niezależnie od przepracowanych godzin otrzymali tą samą zapłatę.
Jednakże te ciężkie grzechy, które przykładowo wymienił Focjusz - powodują w człowieku duchowe spustoszenie z którego nieraz trudno jest się samemu pozbierać. Człowiek może wtedy potrzebować indywidualnej spowiedzi, która przyniesie mu pocieszenie i zapewnienie o Bożej miłości.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez wątki przeniesione » Wt kwi 13, 2010 17:43

Janek z Krakowa napisał: Wysłany: Nie Lut 28, 2010 08:02

Pismo oznajmia o mocy odpuszczania grzechów, że "Bóg dał taką moc ludziom". Każdy chrześcijanin, a pastor szczególnie [jako posiadający specjalny mandat] ma prawo powiedzieć skruszonemu grzesznikowi: odpuszczone są Ci Twoje grzechy. Należy to do istoty Ewangelii i jest pomocą w upewnieniu się o realności Bożej łaski.

Gdy byłem mały i przychodziły mi bardzo głupie myśli poszedłem z tym do mamy. Mama powiedziała [to było w okolicach świąt]: zmartwychwstały Pan Jezus odpuszcza Ci wszystkie grzechy. To zadziałało na mnie jak piorun z nieba! [pozytywny] Mimo iż moja mama jest katoliczką a i ja wtedy byłem gorliwym katolikiem, to właśnie doświadczalnie sprawdziliśmy prawdziwość Lutrowego pojęcia "odpuszczania grzechów" [mimo iż nie mieliśmy wtedy pojęcia o Lutrze].

Dobrze jest usłyszeć od chrześcijanina to namacalne Boże Słowa, samego Chrystusa: czyli Ewangelię o odpuszczeniu grzechów.
wątki przeniesione
 
Posty: 66
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:20
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez gelo441 » Pt cze 18, 2010 14:33

Kiedy reformacja zniosła obowiązek prywatnej spowiedzi i wyliczania wszystkich grzechów, kiedy w małym katechizmie M. Lutra pisze, że trzeba wymienić grzechy i jak się spowiadać, a spowiedź ogólna, kiedy się nie pamięta grzechów. Tak jak u nas, w krk.
gelo441
 
Posty: 54
Dołączył(a): Cz cze 03, 2010 12:05
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Krzysztof » Pt cze 18, 2010 15:07

Luter nigdy nie mówił, że należy wymieniać wszystkie grzechy. Wskazuje natomiast, że spowiedź - tak powszechna, jak i indywidualna - jest dla chrześcijanina wielkim błogosławieństwem i pociechą, i należy to wierzącym uświadamiać, by sami tej spowiedzi, bez żadnego przymusu, pragnęli i z własnej woli przystępowali. W Dużym Katechizmie mówi: "nie musimy spowiadać się pod przymusem i z trwogi, jesteśmy również uwolnieni od męczarni dokładnego wyliczania wszystkich grzechów, ponadto zaś mamy tę korzyść, iż wiemy, w jaki sposób należy ją pożytecznie odbywać ku pocieszeniu i pokrzepieniu naszego sumienia".
Krzysztof
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pt kwi 23, 2010 17:55
wyznanie: luteranin z przekonania
dyplomy: 2
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luteranizm wysokokościelny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron