Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Spowiedź prywatna

Czym jest nurt wysokokościelny i jakie jest jego miejsce we współczesnym Luteranizmie

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Elżbieta » Wt kwi 13, 2010 17:11

Wysłany: Wto Sty 26, 2010 01:03

A brałeś pod uwagę liczebność naszych parafii? Ośrodków dużych jest naprawdę mało
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Tomasz » Wt kwi 13, 2010 17:12

Wysłany: Wto Sty 26, 2010 01:19

Jeszcze raz proszę, aby dalsze rozważania dot. liturgii były kontynuowane w temacie "Liturgia wysokokościelna"
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Focjusz » Wt kwi 13, 2010 17:14

Wysłany: Wto Lut 09, 2010 16:15

Elżbieta napisał:
Znam jeden przypadek Spowiedzi Prywatnej i to osoby przed konwersją, u duchownego KE-A.


To nic nadzwyczajnego. u mnie w Kościele (prawosławnym) to normalna rzecz- że bezpośrednio przed konwersją czy chrztem człowiek odbywa spowiedź.
Focjusz
 
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Elżbieta » Wt kwi 13, 2010 17:16

Wysłany: Wto Lut 09, 2010 17:57

Focjuszu, to nie ja napisałam, ja tylko cytowałam, a chodziło mi o spowiedź prywatną luteranina.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Tomasz » Wt kwi 13, 2010 17:17

Wysłany: Wto Lut 09, 2010 19:40

Focjuszu - czy możesz przybliżyć nam ogólnie jak wygląda kwestia spowiedzi w Kościele Prawosławnym ? (mam na myśli teorię i praktykę)
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Focjusz » Wt kwi 13, 2010 17:20

Wysłany: Wto Lut 09, 2010 21:42

Tomasz napisał:
Focjuszu - czy możesz przybliżyć nam ogólnie jak wygląda kwestia spowiedzi w Kościele Prawosławnym ? (mam na myśli teorię i praktykę)


Napiszę w skrócie: Duchowe oczyszczenie w sakramencie pokuty, pojednanie z Bogiem i ludźmi jest konieczne dla wszystkich, nawet dzieci poczynając od świadomego (najczęściej szkolnego) wieku. Obowiązek przystępowania do tych sakramentów przynajmniej raz w roku, "w okresie Wielkiego Postu" jest często, wskutek wielkiego nieporozumienia, pojmowany jako norma. Z modlitewnika przeczytać należy modlitwy przed Komunią, dokonać szczegółowego rachunku sumienia i jeśli to konieczne, pojednać się ze wszystkimi. Dopiero po takim przygotowaniu, w pokorze i z poczuciem winy przystąpić należy do spowiedzi i Eucharystii.
Focjusz
 
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Focjusz » Wt kwi 13, 2010 17:22

Wysłany: Wto Lut 09, 2010 21:46

Do spowiedzi przystępują wszyscy ukończywszy 7. rok życia. Człowiek ponosi odpowiedzialność tylko za swoje osobiste grzechy.

Spowiadać można się w dowolnych warunkach, ale powszechnie przyjęta jest spowiedź w kościele - w czasie nabożeństwa lub w specjalnie wyznaczonych przez kapłana porach (w szczególnych przypadkach, na przykład aby wyspowiadać chorego w domu, należy uprzednio uzgodnić z księdzem). Kapłan zobowiązany jest, podobnie jak w kościele katolickim, dotrzymać tajemnicy spowiedzi.
Wysłuchawszy spowiedzi, kapłan, jako świadek i wstawiennik przed Bogiem, zadaje (jeśli uważa za konieczne) pytania i wygłasza napomnienia (może wyznaczyć również epitimię, czyli pokutę), po czym modli się o odpuszczenie grzechów penitenta i czyta odpuszczającą modlitwę, przy czym odpuszczenie nie następuje w chwili przeczytania modlitwy, a po spowiedzi jako całości. Przy świadomym zatajeniu grzechów lub braku wewnętrznego żalu za grzechy, nie następuje odpuszczenie, pomimo przeczytania modlitwy.
Zachęca się także do spowiedzi przed przyjęciem sakramentu małżeństwa lub kapłaństwa, przed trudną operacją i każdym istotnym wydarzeniem. Wyspowiadać się należy przed chrztem [lub przed konwersją](nawet nie będąc jeszcze ochrzczonym) - w tym wypadku nie jest kładziony na głowę epitrachelion i nie jest czytana modlitwa odpuszczenia grzechów.
Focjusz
 
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez wątki przeniesione » Wt kwi 13, 2010 17:25

Janek z Krakowa napisał: Wysłany: Sob Lut 13, 2010 18:07

Czy można w KP przystąpić do Eucharystii bez spowiedzi prywatnej?
Czy można się wyspowiadać przed bratem laikiem z takim samym skutkiem w KP?

*KP-Kościół Prawosławny
wątki przeniesione
 
Posty: 66
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:20
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Focjusz » Wt kwi 13, 2010 17:27

Wysłany: Sob Lut 13, 2010 21:40

Janek_z_Krakowa napisał:
Czy można w KP przystąpić do Eucharystii bez spowiedzi prywatnej?
Czy można się wyspowiadać przed bratem laikiem z takim samym skutkiem w KP?


Przede wszystkim w KP wyznawcy z innych kościołów nie mogą przystąpić do komuni w Cerkwii. Tak samo jak Prawosławnym nie wolno przystąpić do komuni w żadnym innym kościele. A co do spowiedzi: u nas spowiedź jest sakramentem (jak w KRK) i udzielać sakramentów może jedynie kapłan.
Pytałeś czy wierny prawosławny może przystąpić do komuni bez spowiedzi prywatnej. Może- podczas mszy jest też spowiedź powszechna, kapłan udziela wiernym rozgrzeszenia
Focjusz
 
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Kasper » Wt kwi 13, 2010 17:30

Wysłany: Nie Lut 14, 2010 06:36

Focjusz napisał:
Pytałeś czy wierny prawosławny może przystąpić do komuni bez spowiedzi prywatnej. Może- podczas mszy jest też spowiedź powszechna, kapłan udziela wiernym rozgrzeszenia



Ale na takiej zasadzie jak w KK? (Spowiadam się..., Niech się zmiłuje nad nami...)
Kasper
 
Posty: 21
Dołączył(a): N kwi 04, 2010 22:48
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luteranizm wysokokościelny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości