Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Spowiedź prywatna

Czym jest nurt wysokokościelny i jakie jest jego miejsce we współczesnym Luteranizmie

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Tomasz » Pn lis 08, 2010 12:20

Jakub wspominał na tym forum o spowiedzi ogólnej z indywidualnym rozgrzeszeniem i nałożeniem rąk. Jest to to bardzo piękna i budująca forma liturgiczna, podnosząca wagę spowiedzi. Bardzo żałuję, że nie jest często stosowana. Może zastanówmy się, czy możemy coś zrobić, aby ją rozpowszechnić.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Elżbieta » Pn lis 08, 2010 18:05

Nie bardzo pojmuję, jak by to miało wyglądać, możesz mnie oświecić, bo jakaś "ciemna" jestem
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Tomasz » Pn lis 08, 2010 22:10

P. 102 Pragmatyki służbowej stanowi :
"Spowiedź powszechna ma miejsce w ramach nabożeństwa głównego i stosowana w niej jest absolucja powszechna. Jeśli organizowane jest odrębne nabożeństwo spowiednie lub nabożeństwo Wieczerzy Pańskiej może być w tym nabożeństwie stosowana absolucja indywidualna przez nałożenie rąk.

Tzn. że po modlitwie spowiedniej ksiądz udziela rozgrzeszenia indywidualnie każdemu z przystępujących poprzez nałożenie rąk.

Tylko teraz mam pytanie - z brzmienia powyższego zapisu wynika, iż forma absolucji indywidualnej poprzez nałożenie rąk dopuszczalna jest tylko w przypadku gdy odbywa się odrębne nabożeństwo spowiednio-komunijne. Czy zatem dopuszczalne jest zastosowanie takiej formy liturgicznej podczas głównego nabożeństwa ?

Tak na marginesie - powiem Wam, że chociaż raz w roku chciałbym przeżyć taką spowiedź :

Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Elżbieta » Pn lis 08, 2010 22:35

no pięknie, ale pytania spowiednie są zadawane wobec tego każdemu indywidualnie ?

Super filmik, a może byś zainwestował w tłumaczenie ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Tomasz » Pn lis 08, 2010 22:37

Nie uczestniczyłem jeszcze w takiej spowiedzi, ale pytania spowiednie zadawane są chyba ogólnie.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Elżbieta » Pn lis 08, 2010 22:44

No tak, ale jak ludzi jest więcej, to jak amen w pacierzu, ksiądz nie zdąży na następne Nabożeństwo w innym mieście - w moim przypadku, to do Głogowa :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Tomasz » Pn lis 08, 2010 22:51

Elżbieta napisał(a):No tak, ale jak ludzi jest więcej, to jak amen w pacierzu, ksiądz nie zdąży na następne Nabożeństwo w innym mieście - w moim przypadku, to do Głogowa


hmmm... może szybki rower załatwi sprawę :D

a tak poważnie - liturgia z indywidualną absolucją nie przedłużyłaby raczej nabożeństwa więcej niż o 10 min. Oczywiście w zależności od liczby przystępujących.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ROZMOWA Z BYLYM KSIEDZEM JEZUITA TEOLOGIEM KATOLICKIM

Postprzez Elżbieta » Śr mar 30, 2011 16:53

Post przeniesiony z działu "Rozmowy o wszystkim"


Tak w zasadzie, to chyba gdyby polscy luteranie uznali Sakrament Pokuty na wzór katolików,



No dobrze, możesz mi wobec tego powiedzieć co Ci nie gra z pokutą w KEA ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ROZMOWA Z BYLYM KSIEDZEM JEZUITA TEOLOGIEM KATOLICKIM

Postprzez Wildente » Śr mar 30, 2011 17:56

> No dobrze, możesz mi wobec tego powiedzieć co Ci nie gra z pokutą w KEA ?

No to, że odpowiada mi bardziej katolicka wersja. Jest zdecydowanie lepsza z psychologicznego punktu widzenia, a i z teologicznego jakoś nie mogę zrozumieć, jak można tak oczywiste słowa Jezusa ignorować:

„Którymkolwiek grzechy odpuścicie, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są zatrzymane.” (J 20:23)

„Zaprawdę powiadam wam: Wszystkie grzechy będą odpuszczone synom ludzkim, nawet bluźnierstwa, ilekroć by je wypowiedzieli.” (Mk 3:28)

Jan zresztą ponownie o tym wspomina „Jeśli wyznajemy grzechy swoje, wierny jest Bóg i sprawiedliwy i odpuści nam grzechy, i oczyści nas od wszelkiej nieprawości.” (1 Jan. 1:9)

W psalmach też o tym jest: „Grzech mój wyznałem tobie I winy mojej nie ukryłem. Rzekłem: Wyznam występki moje Panu; Wtedy Ty odpuściłeś winę grzechu mego. Sela.” (Ps 32:5)

Sakrament Pokuty został ustanowiony przez Jezusa, tak samo jak Chrzest i Sakrament Ołtarza. Problem polega na tym, że w czasach sprzed Lutra został przez KRK nadużyty i źle wykorzystywany i został przez niego w ramach protestu pochopnie odrzucony. Boję się, że to ma straszne konsekwencje. Mam wiele niewyznanych grzechów, które mi ciążą.
Wildente
 
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Jacek » Śr mar 30, 2011 18:32

Ja jako Starolutheranin moge praktykowac tu w Szwecji w Panstwowym Kosciele Luteranskim, takze spowiedz prywatna, umawiam sie z ksiedzem, ide do zakrystii i wale prosto z mostu co mi lezy na sercu. Ale uwazam w tym wypadku, gdyby to chodzilo o grzech zabojstwa, lub inny ciezki grzech przeciwko BOGU.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luteranizm wysokokościelny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron