Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Klękanie

Czym jest nurt wysokokościelny i jakie jest jego miejsce we współczesnym Luteranizmie

Re: Klękanie

Postprzez Jacek » Wt kwi 13, 2010 07:32

Wysłany: Nie Lut 14, 2010 22:32

Janek- Jako Staroluteranin Wysokokoscielny uwazam klekanie za obowiazek.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Klękanie

Postprzez baron » Wt kwi 13, 2010 07:35

Wysłany: Nie Lut 14, 2010 22:32

Witajcie,
bardzo ważne jest w jaki sposób podchodzimy do Komunii.
Czy ważniejsze jest to, czy klękamy, czy to...co wtedy czujemy?
Rozmawiałem o tym dawno temu z moim ówczesnym proboszczem ś.p. ks. Bogusławem Wittenbergiem.
Opowiadał mi, o klękaniu w swojej parafii na Mazurach niedługo po wojnie.
Jedyne o czym myślał po klęknięciu, była chęć wstania. Mówił, że nie potrafił się skupić, tym bardziej, iż w jego stałym miejscu w budynku kościoła było ukryte pod metalową kratką ogrzewanie podłogowe.
Powodów przeciw, pewnie znalazło by się więcej.
Ja mam problem z kolanem i kręgosłupem, zdarza się, że każda zmiana pozycji jest dla mnie męcząca.
Myślę, że takich osób jest więcej.
W tej chwili, w trakcie pisania, muszę pochylać głowę, aby nie odczuwać bólu w ręce, który powstaje w czasie wyprostowania kręgosłupa.
Być może poddam się operacji, ale to nie zawsze i przy każdym schorzeniu jest możliwe... Reasumując, uważam, iż stan ducha, a nie taka lub inna pozycja, decyduje o godnym zachowaniu w trakcie liturgii.
baron
 
Posty: 5
Dołączył(a): N kwi 04, 2010 23:02
wyznanie: KEA
dyplomy: 1
  

Re: Klękanie

Postprzez Elżbieta » Wt kwi 13, 2010 07:36

Wysłany: Nie Lut 14, 2010 22:34

Może takie możliwości są w Twoim miejscu zamieszkania, w moim nie
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Klękanie

Postprzez wątki przeniesione » Wt kwi 13, 2010 07:40

Janek z Krakowa napisał: Wysłany: Nie Lut 14, 2010 22:43

Cieszy mnie Twoje stanowisko Vikingu
A pozostałym rozmówcom pragnę powiedzieć, że daleki jestem od legalizmu czy też niezważaniu na ludzkie cierpienie.

Po prostu dla mnie wiara wymaga pewnego poświęcenia [oczywiście do zdrowych granic] a to, że ktoś nie może spożyć chleb eucharystyczny z powodu, że jest karmiony przez kroplówkę nie usprawiedliwia tego, że ja mogę nie spożywać...

Przecież każdy, kto nie może ze względów obiektywnych, ma prawo nie klękać. Przecież Zbór nie będzie na to krzywo patrzył [a jeśli będzie, to kiepski to zbór, bo bez miłości i podstawowych cech ludzkich].

Mi chodzi o zasadę ogólną, wytyczne. Przed nadchodzącym Panem co do zasady się klęka-tak ja uważam. A Pan jest Bogiem łaski i zrozumienia, nie jest rzymskim bożkiem, któremu trzeba powtarzać litanię, gdy się pomyliło [tak było w starożytnym Rzymie]-ale rozumie slabość naszego ciała. Lecz jeśli jest to w naszych rękach-czemu mamy nie klęknąć?

PS: W KER w Warszawie 80% starszych i schorowanych, a klęczeli jak jeden mąż-mówię to nie aby kogoś zawstydzić, ale pokazać, że to nie jest tak, że sobie młody chłopaczek tak mówi, bo nie rozumie.
wątki przeniesione
 
Posty: 66
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:20
  

Re: Klękanie

Postprzez Paweł » Wt kwi 13, 2010 07:42

Wysłany: Nie Lut 14, 2010 23:22

Duży problem jest u nas z tym że nia ma u nas spójnej liturgii, mam na myśli szczegóły. A to w parafii jednej tak, a w innej siak. Ten się przeżegna, ten na niego bykiem spojrzy, ten klęknie, tamten nie. Jakiś taki ogólny bałagan jest.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Klękanie

Postprzez Elżbieta » Wt kwi 13, 2010 07:44

Wysłany: Nie Lut 14, 2010 23:40

To prawda, np. dla mnie żegnanie jest zwyczajem całkowicie obcym i nawet nie potrafię tego zrobić
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Klękanie

Postprzez Paweł » Wt kwi 13, 2010 07:45

Wysłany: Nie Lut 14, 2010 23:46

No właśnie a Marcin Luter w Małym Katechiźmie pisze:

JAK OJCIEC RODZINY NAUCZAĆ POWINIEN SWOICH DOMOWNIKÓW MODLIĆ SIĘ RANO I WIECZOREM:

Rano, wstawszy z łóżka, przeżegnaj się znakiem krzyża świętego i powiedz:

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego! Amen.

A teraz co parafia to inaczej, u mnie jest fifty fifty
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Klękanie

Postprzez Jacek » Wt kwi 13, 2010 07:47

Wysłany: Nie Lut 14, 2010 23:57 Temat postu: Testamen Reformatora

No wlasnie Drogi Pawle masz racje. Wielki Reformator Ks.Dr.Marcin Luter zostawil nam niejako testament modlitewny w jaki sposob mamy oddawac czesc Bogu w modlitwie. I co widzimy? jak daleko ewulowaly koscioly od Luteranizmu. Masz tez racje w sprawie liturgii- co parafia to inny obyczaj. Czas to uporzadkowac; bo to swiadczy o autorytecie kosciola/totalna anarchia
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Klękanie

Postprzez Elżbieta » Wt kwi 13, 2010 07:48

Wysłany: Nie Lut 14, 2010 23:58

Moi przodkowie się nie żegnali, a byli Luteranami z dziada, pradziada
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Klękanie

Postprzez Tomasz » Wt kwi 13, 2010 07:49

Wysłany: Pon Lut 15, 2010 00:48

W mojej Parafii jest tak jak w Krakowie - klęka się tylko przy przystępowaniu do Sakramentu Ołtarza.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luteranizm wysokokościelny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości