Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Nawrócenie

Nawrócenie

Postprzez Paweł » Cz kwi 01, 2010 22:42

Wysłany: Wto Lut 09, 2010 13:52 Temat postu: Nawrócenie

Wczoraj wieczorkiem zacząłem czytać starodawną książeczkę Dogmatyka Chrześcijańska. Zainteresował mnie rozdział o nawróceniu. Różnie wyznania różnie je definiują. Czy zetknął się ktoś z tekstami naszego Reformatora dotyczącymi tego tematu? Jak sami interpretujecie ten proces?
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Nawrócenie

Postprzez Paweł » Cz kwi 01, 2010 22:42

Wysłany: Wto Lut 09, 2010 19:45 Temat postu:

Marcin Luter:"... nawrócenie oznacza uwierzenie, że Chrystus jest naszym Pośrednikiem i że mamy przez niego życie wieczne."

Pytanie tylko czy mamy tę wiarę? Kiedy jest prawdziwa?
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Nawrócenie

Postprzez Paweł » Cz kwi 01, 2010 22:43

Wysłany: Sro Lut 10, 2010 06:55 Temat postu:

Kontynuując wątek:"....dogmatycy luterańscy stwierdzili co następuje:
a. zbawcza wiara jest wiarą szczegółową, czyli ufnością pojedynczej osoby, że ze względu na Chrystusa jej grzechy zostały odpuszczone. Istota ogólnej obietnicy Boga w Ewangelii domaga się indywidualnej aplikacji, czyli zastosowania do pojedynczej osoby, czemu przeciwstawia się KRK -
(sobór Trydencki kanony o usprawiedliwieniu: Gdyby ktoś mówił, że człowiek uzyskuje odpuszczenie grzechów i usprawiedliwienie dlatego, że mocno wierzy, że je uzyskał i jest usprawiedliwiony, albo że tylko ten jest prawdziwie usprawiedliwiony, kto wierzy że jest usprawiedliwiony, i że sama taka wiara daje rozgrzeszeniei usprawiedliwienie - niech będzie wyklęty)"
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Nawrócenie

Postprzez Paweł » Cz kwi 01, 2010 22:43

Wysłany: Czw Lut 11, 2010 06:39 Temat postu:

I reasumując: zbawcza wiara to nie wiara w historyczną prawdziwość wydarzeń z NT, tylko wiara, że ofiara Chrystusowa jest ofiarą za moje grzechy. Niby proste, ja jednak przez długi czas tego nie rozumiałem, myślałem że do zbawienia wystarczy ten pierwszy rodzaj wiary.

Fragment z Artykułów szmalkaldzkich:
"W jaki sposób człowiek zostaje przed Bogiem usprawiedliwiony i o dobrych uczynkach


1. Co dotąd zawsze i pilnie o usprawiedliwieniu nauczałem, tego w najmniejszej mierze nie mogę zmienić, mianowicie że my - jak to Piotr powiada w Dziejach Apostolskich 15, 9 - przez wiarę otrzymujemy inne, nowe i czyste serce i że Bóg przez wzgląd na Chrystusa, naszego pośrednika, uznaje nas za sprawiedliwych i świętych. A chociaż grzech w ciele nie jest jeszcze całkiem zniesiony i umarły, jednak Bóg nie chce nam go zaliczać ani pamiętać.

2. Za tą wiarą, za tym odnowieniem serca i za odpuszczeniem grzechów idą dobre uczynki. A co w nich jest jeszcze skalane i niedoskonałe, to nie zostaje poczytane za grzech i za brak, i to również przez wzgląd na Chrystusa, i w ten sposób cały człowiek, zarówno w tym, co dotyczy jego osoby, jak i w tym, co dotyczy jego uczynków, jest sprawiedliwy i zwie się sprawiedliwym i świętym z czystej łaski i miłosierdzia w Chrystusie nad nami wylanego, rozpostartego i pomnożonego.

3. Dlatego nie możemy chlubić się z powodu zasług i uczynków, gdy spojrzy się na nie bez łaski i miłosierdzia, lecz jak jest napisane: "Kto się chlubi, w Panu niechaj się chlubi" (I Kor. 1,31), to znaczy, że ma łaskawego Boga. rak bowiem wszystko dobrze się układa.

4. Mówimy oprócz tego, że "gdzie nie następują dobre uczynki, tam wiara jest fałszywa, a nie prawdziwa".

I tak patrzę że odbiegłem od tematu nawróceania, napisało mi się wszystko co się dzieje dalej: zbawcza wiara i na koniec usprawiedliwienie. Pewnie dlatego że z tym nawróceniem to nie taka prosta sprawa. Ciężko je zdefiniować i zamknąć w ramy czasowe, aby ustalić ile ono trwa. Jest to osobiste przeżycie między nami a Bogiem i każdy prawdopodobnie przeżywa je na własny sposób.

Pozdrawiam wszystkich!
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Nawrócenie

Postprzez wątki przeniesione » Cz kwi 01, 2010 22:45

Wysłany: Sob Lut 13, 2010 17:26 Temat postu:

Aby ułatwić zgłębienie tematu można podzielić ten proces na dwie części: nawrócenie jako działanie Boga oraz działanie człowieka.

Na ile zrozumiałem naukę luterańską to działanie człowieka polega na przyjmowaniu łaski, nie opieraniu się jej i nie zagłuszaniu w sobie działania Ducha Świętego. Bóg więc jest stroną aktywną, człowiek bierną.

Patrząc z tej perspektywy wydaje się, że nawrócenie nie zaczyna się od modlitwy czy szukania Boga przez człowieka ale poprzez Słowo Boże, które dociera do człowieka i zaczyna rodzić w nim wiarę.

Konkluzją jest rozróżnienia na nawrócenie-jako efekt działania boskiego od nawrócenia-jako efektu ludzkich emocji. I chyba w tym tkwi największy problem.
wątki przeniesione
 
Posty: 66
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:20
  

Re: Nawrócenie

Postprzez Paweł » Cz kwi 01, 2010 22:46

Wysłany: Pon Lut 15, 2010 06:57 Temat postu:

Formuła Zgody: "Odrzucamy stosowanie powiedzenia bez wyjaśnienia, że wola człowieka przed, podczas i po nawróceniu sprzeciwia się Duchowi Świętemu i że Duch Święty jest darowany tym, którzy rozmyślnie i nieustannie sami do Niego się odwołują. Bóg bowiem przez nawrócenie z niechętnych czyni chętnych i zamieszkuje w chętnych, jak mawiał Augustyn"

Czyli Duch Święty działa również wobec tych którzy nie szukają Boga, tylko i wyłącznie Bóg zmienia człowieka.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Nawrócenie

Postprzez Piotr Małysz » Cz kwi 01, 2010 22:48

Wysłany: Pon Lut 15, 2010 20:43 Temat postu:

Zgadzam się z Tobą, Janku -- z wyjątkiem pierwszego zdania Twojej wypowiedzi. Człowiek w niczym nie przyczynia się do własnego nawrócenia, jest elementem zupełnie biernym, nie działa.

Formuła Zgody (SD II.24) ujmuje to następująco: "Zanim człowiek zostaje oświecony, nawrócony, nowonarodzony, odnowiony i przyciągnięty przez Ducha Św., nie może on zdziałać nic w rzeczach duchowych ani też własnymi siłami. W swoim własnym nawróceniu może on zacząć, zdziałać czy przyczynić się do czegokolwiek równie mało co kamień, klocek albo gruda ziemi. ... Jest nawet gorszy niż kamień, bo opiera się i jest wrogi woli Bożej, chyba że Duch Św. jest w nim aktywny..."

Nawrócenie jest w zupełności i do końca dziełem tylko Boga. Emocje czy, broń Boże decyzje, to jest już tylko wtórna świadomość stanu rzeczy, ktory ma miejsce. Przypisywanie sobie, a nie Bogu, własnej konwersji i zbawienia jest wiarą, która ostatecznie opiera się na własnych uczynkach a nie działaniu Boga.
Piotr Małysz
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pt mar 26, 2010 23:45
wyznanie: luterańskie
dyplomy: 1
  

Re: Nawrócenie

Postprzez Paweł » Cz kwi 01, 2010 22:49

Wysłany: Wto Lut 16, 2010 06:55 Temat postu:

Czyli podsumowując, osoba która zaczyna szukać w swoim życiu Boga, wcześniej musiała przez Niego zostać zmieniona.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Nawrócenie

Postprzez Wędrowiec » So sty 22, 2011 19:35

"Ja jestem zmartwychwstanie i życie.
Kto wierzy we mnie, choćby i umarł żyć będzie,
a każdy, kto żyje i wierzy we mnie, nie umrze na wieki."

Myślę, że Jezus bardzo dosadnie daje do zrozumienia w tych słowach, jak należy traktować zbawienie i w którym kierunku pójść, żeby się nawrócić.

Ponadto:

"Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie."
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: Nawrócenie

Postprzez Jacek » So sty 22, 2011 19:43

Święte słowa. Tylko niestety KrK i Prawosławni dużo odeszli od tych zasad, zastępując je pośrednikami.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Idee Luteranizmu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości