Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Biblia a tradycja

Biblia a tradycja

Postprzez Grzegorz » Cz paź 26, 2017 20:08

Wyodrębniam kolejny wątek.

Zofia napisał(a): Jak to jest, że Luter (=protestantyzm) przyjmuje Sola Scriptura a odrzuca jednocześnie Kościół i jego tradycję ? Przecież Sola Scriptura (w rozumieniu: Nowy Testament) jest dziełem Kościoła, dziełem pierwszych chrześcijan, ewangelistów, którzy spisali to, co mówił Jezus i co się wydarzyło w czasach Jezusa ..... A zatem Kościoł jest wcześniejszy niż Sola Scriptura.....
Argumentacja dla mnie logiczna.


Wyjaśnienie jest proste - Luter nigdy nie odrzucił tradycji jako takiej. On wprowadził hierarchię, że wszystkie kościelne tradycje muszą być podporządkowane Biblii. Jeśli są z nią sprzeczne, należy je odrzucić, natomiast jeśli są zgodne z Biblią to można je zachować. W KEA mamy sporo elementów wziętych z tradycji, na przykład:
-) wyznania wiary: apostolskie, nicejskie, atanazjańskie
-) spowiedź prywatną (jest rzadko praktykowana, ale jak najbardziej możliwa - miałem dwa razy)
-) porządek liturgii
-) chrzest dzieci
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Powrót do Idee Luteranizmu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości