Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Rola człowieka w nowonarodzeniu i uświęceniu.

Re: Rola człowieka w nowonarodzeniu i uświęceniu.

Postprzez Aleksander » Śr paź 25, 2017 20:12

Zofio, bardzo mi przykro z powodu utraty bliskiej osoby. Nie sądzę, aby Kościoły Luterańskie kiedykolwiek upodobniły się do KRK w 100% w praktykowaniu życia duchowego. 500 lat rozwoju różnych dróg teologicznych. Mam tylko nadzieję, że dialog pomiędzy Kościołami Luteranskimi a KRK będzie trwał i zbliżał.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Rola człowieka w nowonarodzeniu i uświęceniu.

Postprzez Aleksander » Śr paź 25, 2017 20:29

Herbert napisał(a):Mam wielki zal do mojego Kosciola:
- za nie sprzeciwianie sie aborcji
- ze sie nie modli za przesladowanymi chrzescijanami, tylko ogolnie za "uchodzcami"
- ze pastor nie ma nic do gadania, jesli rada parafilalna czegos nie chce (czestszej Komunii Swietej, ewangelizacji, ...)
- za synod i biskupa, ktory w chytry sposob przeforsowal uprawnienie diakonow (diakonek) do odprawiania Sakramentu Komunii - rzecz niespotykana w historii Kosciola Jednego, Swietego, Powszechnego i Apostolskiego (w ktory podobno wierzymy)
- za redukcje liturgii komunijnej do absolutnego minimum (tylko zeby juz nie przypomniala Eucharystie)
- za rezygnacje z wielu najstarszych tradycji pierwotnego Kosciola bez zastanowienia nad ich sensem, bo treba "isc z duchem czasu"
- za obludne chwalenie sie zasady "Sola Scriptura" a tolerowanie takich "nauczycieli" jak Kalina Wojciechowska, ktora na pytanie dziennikarki radiowej "Ile procent Biblii jest Slowem Bozym?" odpowiada: "W czasach Lutra, przypuszczam, ze bylo to troche wiecej niz dzisiaj."

Powaznie sie zastanawiam nad bojkotowaniem uroczystosci 500-lecia - no chyba ze przybije na drwiach kosciola plakat o tej tresci:
"A do anioła zboru w Sardes napisz: Znam uczynki twoje: Masz imię, że żyjesz, a jesteś umarły. Bądź czujny i utwierdź, co jeszcze pozostało, a co bliskie jest śmierci; nie stwierdziłem bowiem, że uczynki twoje są doskonałe przed moim Bogiem. Pamiętaj więc, czego się nauczyłeś i co usłyszałeś, i strzeż tego, i upamiętaj się. Jeśli tedy nie będziesz czujny, przyjdę jak złodziej, a nie dowiesz się, o której godzinie cię zaskoczę."
Wybaczcie, poniosly mnie emocje. Tyle napisalem, bo mnie to boli. Wiec co, musze sie pozegnac?


Herbert, rozumiem i podzielam twoje pogląd. Dlaczego masz pożegnać się? Naprawy jednak nie przychodzą w jeden dzień. Muszą one być systematyczne. Mogą być bardzo małe. Forum nie sprawi zmian w denominacji. Jest tylko małym narzędziem. Warto zastanawiać się jak ma ono służyć i pomagać.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Rola człowieka w nowonarodzeniu i uświęceniu.

Postprzez Zofia » Śr paź 25, 2017 23:05

Jest takie powiedzenie, że rewolucja zabija swoje dzieci. I tak się dzieje na naszych oczach z kościołem luterańskim.

Paweł Lisicki, autor książki: "Luter-ciemna strona rewolucji", słusznie mówi podczas dyskusji nad tą ksiażką w IPN, że Luter zaczął od wystąpienia przeciwko ześwietczeniu ówczesnego Kościoła , a obecnie nie ma bardziej ześwietczonych kosciolów niż wspólnoty protestanckie w zach. Europie!!
A kolei prof. Grzegorz Kucharczyk, którego wykładu "Protestancka reformacja - ODNOWA czy DESTRUKCJA" wysłuchałam z zapartym tchem (na youtube), stawia ciekawy problem: Jak to jest, że Luter (=protestantyzm) przyjmuje Sola Scriptura a odrzuca jednocześnie Kościół i jego tradycję ? Przecież Sola Scriptura (w rozumieniu: Nowy Testament) jest dziełem Kościoła, dziełem pierwszych chrześcijan, ewangelistów, którzy spisali to, co mówił Jezus i co się wydarzyło w czasach Jezusa ..... A zatem Kościoł jest wcześniejszy niż Sola Scriptura.....
Argumentacja dla mnie logiczna.

Następnym ciekawym zagadnieniem, poruszonym przez prof. G.Kucharczyka jest przypomnienie, że Jezus Chrystus założył swój Kościół na jednej osobie - na apostole Piotrze (nawet nie na jakiejś kongregacji apostołów ;) Więc skad się bierze u protestantów to totalne odrzucenie osoby Papieża, jako widzialnej glowy Kościoła tu na ziemi.....
Argumentacja tez dla mnie logiczna.

HERBERCIE, mam ten sam dylemat co Ty. Nie mam właściwie ochoty na świętowanie tego 500 lecia ......
Zofia
 
  

Re: Rola człowieka w nowonarodzeniu i uświęceniu.

Postprzez Herbert » Cz paź 26, 2017 07:37

x
Herbert
 
  

Re: Rola człowieka w nowonarodzeniu i uświęceniu.

Postprzez Grzegorz » Cz paź 26, 2017 07:39

Ja tu widzę, że trzeba regularną apologetykę uruchomić. Dajcie mi czas do wieczora.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Rola człowieka w nowonarodzeniu i uświęceniu.

Postprzez Aleksander » Cz paź 26, 2017 11:59

Herbert, święto Reformacji jest świętem Pisma Świętego. Dzięki Reformacji zagościło ono w domu u milionów zwykłych ludzi. Natomiast każde pokolenie niesie odpowiedzialność za wierne głoszenie i praktykowanie.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Rola człowieka w nowonarodzeniu i uświęceniu.

Postprzez Aleksander » Cz paź 26, 2017 12:07

Zofio, dla Reformatorów zasada sola scriptura nie oznaczała porzucenie Tradycji Kościoła. Przecież ogrom czasu poświęcono na udowodnienie tego że nauka Reformacyjna jest kontynuacją Tradycji Ojców Kościoła.
Sukcesja Apostolska nie jest zależna od papieża, nie spoczywa na nim. Jest to typowa apologetyka papistów. Kościoły Prawosławne zachowały sukcesje bez papieża. Są w tej debacie po naszej stronie.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Rola człowieka w nowonarodzeniu i uświęceniu.

Postprzez Zofia » Cz paź 26, 2017 13:46

Pastor Aleksander napisał:
"Swięto Reformacji jest świętem Pisma Świętego"

A oto co mówi M.Luter w swoim piśmie "O wolności chrześcijanina":

"Oto jest wspaniała prawda: wierz w Chrystusa, w którym przyrzekam ci łaskę, sprawiedliwość, pokój i wolność. Wierzysz, wiec masz, nie wierzysz, nie masz. Zbawienie osiągane jest wyłącznie dzięki wierze, dlatego człowiek wierzący może uznać się za W PEŁNI WOLNEGO OD NAKAZÓW PRZYKAZAŃ !!!!!!![wykrzykniki moje]. Ich wypełnianie nie jest już podstawą zbawienia. Jego podstawą jest wyłącznie wiara".

Niezależnie już od buńczucznego przesłania tych stwierdzeń - toż Luter obala tu Sola Scriptura (!),ponieważ Jezus mówi:
"Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko wypełni..."/Mat.5,17/ to głęboko zastanawiający jest fakt, że ten Luter, który tak odrzuca i gnoi Papieża, w tym piśmie ustawia się sam w roli jednoosobowego autorytetu, który podsuwa następne "prawdy":

"Miedzy człowiekiem a Chrystusem dochodzi do radosnej wymiany. Jest ona zbawienna dla człowieka. Dzieje się tak, gdyż człowiek w zamian za swoje grzechy, śmierc i piekło otrzymuje od Chrystusa to, co Synowi Bożemu przynależne, a wiec łaskę, życie i zbawienie. Człowiek dzięki wierze zyskuje wiec pewność posiadania wszystkich Chrystusowych darów.
Co za demagogia, nic dziwnego że tak łatwo się rozpowszechniała.

1/Grzesiu, nie trudź się już z tą apologetyką, przynajmniej nie dla mnie.... "Mój"o.jezuita mówi: "Zbawienie jest przez wiarę, rozum i serce". I to do mnie przemawia bardziej niż ta Lutrowa 'pewność' i 'radosna wymiana' ;))

2/ Pastorze Aleksandrze, apostoł Piotr stanał na czele pierwotnego kościoła, zanim pojawiła się apologetyka papistów . Prawosławni wcale nie są po naszej stronie, w zasadzie w ogóle odrzucają dialog z protestantyzmem.
Zofia
 
  

Re: Rola człowieka w nowonarodzeniu i uświęceniu.

Postprzez Grzegorz » Cz paź 26, 2017 13:59

Administracjo, proszę przypadkiem niczego nie kasować ;) Chcę się mieć do czego odnieść za kilka godzin.

:) Administracja nie zamierza niczego kasować :)
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Rola człowieka w nowonarodzeniu i uświęceniu.

Postprzez Elżbieta » Cz paź 26, 2017 14:06

"Oto jest wspaniała prawda: wierz w Chrystusa, w którym przyrzekam ci łaskę, sprawiedliwość, pokój i wolność. Wierzysz, wiec masz, nie wierzysz, nie masz. Zbawienie osiągane jest wyłącznie dzięki wierze, dlatego człowiek wierzący może uznać się za W PEŁNI WOLNEGO OD NAKAZÓW PRZYKAZAŃ !!!!!!![wykrzykniki moje]. Ich wypełnianie nie jest już podstawą zbawienia. Jego podstawą jest wyłącznie wiara".


Zofio, tak długo byłaś, jak twierdzisz , Luteranką, a jednak widzę, że że nie rozumiesz pewnych rzeczy. Marcin Luter miał tu całkowitą rację, zbawienie jest tylko z łaski, przez wiarę. Jeżeli wierzymy, wolni jesteśmy od dekalogu, jednak staramy się go wypełniać, właśnie z powodu wiary, uczynki są wyrazem, a właściwie wynikiem wiary. Jeżeli wierzymy, naprawdę głęboko i całym sercem, to staramy się iść drogą Jezusa, więc staramy się nie grzeszyć..
Piszesz, że ludzie nie robią znaku krzyża - są różni, jednak dlaczego patrzysz na innych, nikt Ci przecież nie broni robić tak jak dyktuje Ci serce. Jeżeli brakuje CI klękania, to czy ktokolwiek broni Ci klęknąć? Masz wiele pretensji do KEA, czemu nie zaczniesz naprawiać siebie samą - Panie Boże, buduj swój Kościół, a zacznij ode mnie... No i jeszcze jedno pytanie, czemu szukasz w bliźnich wszystkiego co złe, a nie tego co dobre.

Życzę znalezienia swojej drogi i Bożego Pokoju w duszy i sercu.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Idee Luteranizmu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości