Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Komunia

Re: Komunia

Postprzez Aleksander » Cz lut 02, 2017 13:14

Herbert napisał(a):Ruch tak, ale nie zmiana wewnatrz Boga. No i ostroznie z tym mistycznym tancem, caly ruch new age go cytuje. Nauka o Trojcy Swietej to jednak nie jest zabawa dialektyczna lub mglista poezja.

Ruch zawsze wymusza zmiany! Źródłem ruchu w Trójcy Świętej nie są zewnętrzne obiektywne zasady, lecz same Osoby. Z miłości odwieczny Syn przyjął ciało człowieka. Czy to nie jest zmianą w Trójcy Świętej???
Oczywiście że s się zgadzam że trzeba być ostrożnym w rozważaniach teologicznych. Ostrożność jednak nie oznacza zaniedbania. Obecny stan kościołów ewangelickich jest taki że pomimo tego że wyznajemy ustami wiarę w Trójcę Świętą zwyczaj nie mamy pojęcia jakie to ma odniesienie do naszego życia osobistego. A przecież Ewangelia św Jana obfituje w stwierdzenia mówiące o tym że jesteśmy zaproszeni do wewnętrznych relacji właśnie Boga Trojjedenego!

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Komunia

Postprzez Andrzej » Cz lut 02, 2017 17:39

pastor Aleksander napisał(a):
Anna Maria napisał(a): Co to jest "unia sakramentalna"?
Unia sakramentalna - znak/obrzęd jest nierozerwalnie powiązany z rzeczywistością, którą obrazuje.


Unia sakramentalna jest sposobem przedstawienia tego "powiązania' specyficznym dla tradycji luterańskiej, wyrażonej w księgach symbolicznych. Kiedy luterańskie księgi wyznaniowe mówią o rzeczywistej obecności Chrystusa w elementach Wieczerzy uznają, że chleb i wino nie tracą swojej istoty, będąc sakramentalnie Ciałem i Krwią Chrystusa w taki sposób, jak boska natura Chrystusa nie zniszczyła, nie zastąpiła, ani nie przejęła natury ludzkiej, tak aby ta ostania zniknęła. Unię sakramentalną Ciała i Krwi Chrystusa luterańskie księgi symboliczne przedstawiają więc analogicznie (nie utożsamiając, lecz na zasadzie analogii) do unii hipostatycznej natur w Chrystusie: podobnie jak Jego natury boska i ludzka pozostają nierozdzielnie złączone, bez pomieszania i bez podziału, tak w świętej Wieczerzy obie rzeczywistości: naturalny chleb i wino oraz prawdziwe Ciało i Krew Pana są obecne tutaj razem na ziemi, w działaniu sakramentu, tak jak został ustanowiony. Są też inne tradycje w inny sposób niż luterańska opisujące te powiązanie: czy to odwołujące się do pojęć filozofii Arystotelesa takie jak transsubstancjacja czy transsubstancjacja, czy też egzystencjalne jak przytoczone tu wyżej tradycje reformowane,czy odwołujące się do fenomenologii transfinalizacja i transsignifikacja. Oczywiście wszystkie te sposoby wyrażenia prawdy o sakramencie - znaku nierozerwalnie powiązanym z rzeczywistością, którą obrazuje - zakładają w pierwszym rzędzie apofatyczną tajemnicę, którą wyznając, usiłują w niedoskonałości i skończoności ludzkich słów wyrazić, a nie znieść. Tylko wówczas IMHO mają chrześcijański sens.

Wcale nie miałem na celu swoimi uwagami przeciwstawić się Augsburskiemu wyznaniu wiary. Dla mnie argumentacja za "realną obecnością" jest zrozumiała i logiczna. Raczej zależy mi na uświadomieniu sobie że były różnicy interpretacji w obozie luterańskim od początku i dalej są. I różnice te są czymś pozytywnym bowiem pomagają dostrzec ograniczenia filozoficznych założeń. Co swoją drugą popycha do studiowania i dążenia zrozumieć lepiej.
Jeśli mogę poradzić w kwestii komentarza SELKU w kwestii tego "kto jest prawdziwym luteraninem" to za bardzo tym się nie przejmować. Tego typu myślenie, radykalizm denominacyjny, jest obecne we wszystkich kościołach. Np.: lefebryści uważają że KRK sam się odłączył od"prawdziwego kościoła" przez postanowienia II Soboru Watykańskiego. :D

Całkowicie pod słowami Pastora się podpisuję. W niczym staroluterańskiej, luterańskiej tradycji ani Augsburskiemu Wyznaniu ani takim czy innym ich interpretacjom nie zamierzałem ani uchybić, ani polemizować, ani dyskutować. Odniosłem się tylko do uwag o spojrzeniu Kalwina, czy szerzej reformowanego wyznania, a nie luteran czy staroluteran na sprawy świętej Komunii, które zostały w tym wątku poruszone. Można mieć o nich takie czy inne zdanie, wiedzę, czy opinie, ale nie one są przecież treścią wyznania staroluteran/luteran.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk[/quote]
Andrzej
 
Posty: 151
Dołączył(a): N sty 23, 2011 10:13
wyznanie: ewangelicko-reformowane
  

Re: Komunia

Postprzez Herbert » Cz lut 02, 2017 18:59

pastor Aleksander napisał(a):Jeśli mogę poradzić w kwestii komentarza SELKU w kwestii tego "kto jest prawdziwym luteraninem" to za bardzo tym się nie przejmować. Tego typu myślenie, radykalizm denominacyjny, jest obecne we wszystkich kościołach. Np.: lefebryści uważają że KRK sam się odłączył od "prawdziwego kościoła" przez postanowienia II Soboru Watykańskiego.

No niestety, akurat w tym punkcie lefebrysci maja sporo racji - koniecznie posluchajcie: https://www.youtube.com/watch?v=JFbWC9I7YMA (polskie napisy).
To samo moze dotyczyc i nas: panuje duch odstepstwa, dazenie do religii ogolnoswiatowej. Wiec jak "za bardzo sie nie przejmowac"???
Herbert
 
  

Re: Komunia

Postprzez Andrzej » Śr lut 08, 2017 15:26

Herbert napisał(a):
pastor Aleksander napisał(a):Jeśli mogę poradzić w kwestii komentarza SELKU w kwestii tego "kto jest prawdziwym luteraninem" to za bardzo tym się nie przejmować. Tego typu myślenie, radykalizm denominacyjny, jest obecne we wszystkich kościołach. Np.: lefebryści uważają że KRK sam się odłączył od "prawdziwego kościoła" przez postanowienia II Soboru Watykańskiego.

No niestety, akurat w tym punkcie lefebrysci maja sporo racji - koniecznie posluchajcie: https://www.youtube.com/watch?v=JFbWC9I7YMA (polskie napisy).
To samo moze dotyczyc i nas: panuje duch odstepstwa, dazenie do religii ogolnoswiatowej. Wiec jak "za bardzo sie nie przejmowac"???

To oczywiście ciekawe opinie, ale wykraczające poza temat tego wątku, ewentualna zaś dyskusja wokół zaprezentowanych poglądów łamałaby raczej profil i regulamin tego forum.
Andrzej
 
Posty: 151
Dołączył(a): N sty 23, 2011 10:13
wyznanie: ewangelicko-reformowane
  

Re: Komunia

Postprzez Herbert » Cz lut 09, 2017 08:32

Andrzej napisał(a):dyskusja wokół zaprezentowanych poglądów łamałaby raczej profil i regulamin tego forum.

Boisz sie o "poprawnosc polityczna" czy co? Nie rozumiem - sprecyzuj!
Mozesz tez zalozyc nowy watek, jesli to "wykracza poza temat tego wątku".
Herbert
 
  

Re: Komunia

Postprzez Andrzej » Śr lut 15, 2017 14:46

Herbert napisał(a):
Andrzej napisał(a):dyskusja wokół zaprezentowanych poglądów łamałaby raczej profil i regulamin tego forum.

Boisz sie o "poprawnosc polityczna" czy co? Nie rozumiem - sprecyzuj!
Mozesz tez zalozyc nowy watek, jesli to "wykracza poza temat tego wątku".


Nie wiem czy to poprawność polityczna czy niepolityczna, ale to forum staroluterańskie, o określonym profilu ideowym i nie służy do propagowania ani dyskutowania o innych założeniach.
Co do tematu wątku - jest nim Komunia i jej rozumienie pewnych jej aspektów, w luteranizmie, i do tego się zwyczajnie odnosiłem.
Andrzej
 
Posty: 151
Dołączył(a): N sty 23, 2011 10:13
wyznanie: ewangelicko-reformowane
  

Re: Komunia

Postprzez Herbert » So kwi 08, 2017 17:42

Liturgia SELK z Görlitz - tu po polsku:
http://www.selk.de/download/Gottesdiens ... lnisch.pdf
Herbert
 
  

Poprzednia strona

Powrót do Idee Luteranizmu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron