Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Piękne słowa bp Bo Giertza

Piękne słowa bp Bo Giertza

Postprzez Jakub » Śr mar 06, 2013 21:03

z książki "The Hammer of God", tłumaczenie własne:

Jak często należy przystępować do Wieczerzy Pańskiej?
To zależy od tego o co konkretnie pytasz. Jeśli pytasz o to jak często musisz przystępować, to to pokazuje tylko jak twe uparte serce pragnie kupić Bożą łaskę najtaniej jak to możliwie, a to znaczy, że wcale nie zależy Ci na byciu z Jezusem. Jeśli rzeczywiście tak jest, musisz modlić się aby Bóg Cię nawrócił. Jeśli jednak pytasz się: jak często powinniśmy przystępować, nasz Pan odpowiada: tak często jak pragniesz. A to oznacza częściej niż zdecydowana większość, której wystarcza cztery razy w roku, dla przyzwoitości. A jeśli pytasz jak często możesz przystępować, to pokazujesz prawdziwy głód łaski, a wtedy moja odpowiedź brzmi: przystępuj w radości Pana tak często jak to możliwe. Ale nie zaniedbuj przygotowania.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Piękne słowa bp Bo Giertza

Postprzez Elżbieta » Śr mar 06, 2013 21:07

Święte słowa
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Piękne słowa bp Bo Giertza

Postprzez Tomasz » Pt mar 08, 2013 08:10

Tak w temacie - co zrobić, jeżeli ktoś z jednej strony odczuwa ten głód, a z drugiej nie może "poukładać sobie" pewnych rzeczy i nie może należycie się przygotować ?
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Piękne słowa bp Bo Giertza

Postprzez Elżbieta » Pt mar 08, 2013 09:54

mi się wydaje, że w tym wypadku wystarczy samo to pragnienie. Jeżeli jest to pragnienie, to przecież człowiek stara się żyć jak najlepiej, tz zgodnie z naukami Jezusa i wszelkie odstępstwa bardzo go bolą i pragnie poprawy, a przecież właśnie o to chodzi. Nie trzeba również zapominać, że w tym Sakramencie mamy odpuszczenie grzechów.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Piękne słowa bp Bo Giertza

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Pn mar 11, 2013 15:08

Ja staram sie przystępować do Komunii jak najczęściej, choć wiem, ze ideałem byłoby cotygodniowe przyjmowanie.
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Piękne słowa bp Bo Giertza

Postprzez Jakub » Pn mar 11, 2013 16:59

Tomasz, dobre pytanie.

Pracuję obecnie nad jakimś sensownym "podręcznikiem" przygotującym do spowiedzi. Tak aby to dało radę wydrukować na jednej kartce a4. I to by była taka pomoc w przygotowaniu się do spowiedzi, a co za tym idzie do komunii.

Mam nadzieję, że wkrótce coś z tego powstanie :)
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Piękne słowa bp Bo Giertza

Postprzez Elżbieta » Pn mar 11, 2013 18:49

Brawo Jakubie, z pewnością Twoja praca przyda się wielu ludziom - gratuluję pomysłu :P
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Piękne słowa bp Bo Giertza

Postprzez Jonah » Wt mar 19, 2013 16:13

Elżbieta słusznie zauważyła, że w Sakramencie mamy odpuszczenie grzechów.
Ja zaś wietrzę trochę w tych pytaniach pewne uczynkowe podejście do Komunii. Jest to jasne w przypadku pytań: ile razy muszę, czy ile razy powinienem. Mniej wyraźne jest to w pytaniu: ile razy mogę. Bo jeśli pytam siebie, czy mogę, to może być tak, że nie czuję się jako grzesznik godny. A jeśli nie czuję się jako grzesznik godny, to znaczy, że usiłuję polegać na własnych uczynkach. Na szczęście Bo Giertz pisze w tym miejscu o „głodzie łaski”, co rozwiewa to wrażenie uczynkowości. Niemniej wrażenie zaraz wraca, kiedy mówi on o „przygotowaniu”. Dlaczego? W tym miejscu warto odwołać się do M. Lutra. Otóż, w „O niewoli babilońskiej Kościoła” pisze on właśnie, że mniemając iż do Komunii możemy się przygotować, traktujemy Eucharystię jak dobry uczynek. Natomiast jest ona darem: „Widzisz przeto – pisze M. Luter – iż jeśli msza godnie ma być odprawiana, nie jest wymagane nic innego, jak jeno wiara, która na obietnicy mocno i wiernie polega; i Chrystusa w tych Jego słowach prawdziwego widzi”. „Nie masz zatem żadnego godnego przygotowania ani prawdziwego spełnienia, jak jedynie wiara żywiona w [...] obietnicę Bożą”.
Jeśli słyszymy zwiastowane Słowo obietnicy Łaski, odpuszczenia grzechów i życia wiecznego, to odpowiadając wiarą, a i tej przecież sami w sobie wzbudzić nie możemy – już jesteśmy godni i gotowi.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Piękne słowa bp Bo Giertza

Postprzez Elżbieta » Wt mar 19, 2013 20:42

ile razy mogę. Bo jeśli pytam siebie, czy mogę, to może być tak, że nie czuję się jako grzesznik godny. A jeśli nie czuję się jako grzesznik godny, to znaczy,

To znaczy, że brak nam rozumienia czym jest ten Sakrament
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Piękne słowa bp Bo Giertza

Postprzez Jonah » Wt mar 19, 2013 21:47

Otóż to. To tak, jakby chory poszedł do lekarza po tym, jak się sam wyleczył :D
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  


Powrót do Idee Luteranizmu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości