Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Kościół Ewangelicko-Unijny

Re: Kościół Ewangelicko-Unijny

Postprzez Jacek » Wt sty 15, 2013 23:08

Zgoda- Tylko ja to odbierałem, tak jakbys to promował, i dlatego byłem zaskoczony Twoja wypowiedzia, ktora nie pokrywała sie z poglądami Ks. Grossa, na ten temat.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Kościół Ewangelicko-Unijny

Postprzez Elżbieta » Śr sty 16, 2013 09:33

Jacku, między krytykowaniem a tym co Ty robisz jest jednak ogromna różnica.
Ale to już koniec dyskusji na ten temat.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kościół Ewangelicko-Unijny

Postprzez skomplik » Śr sty 16, 2013 14:43

Po rozwiązaniu Kościoła ewangelicko-unijnego na mazurach (II wojna światowa), tamtejszą ludnością zajął się kościół ewangelicko-metodystyczny, czy możliwe że porządek nabożeństwa z tamtych terenów jest właśnie unijny?
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Kościół Ewangelicko-Unijny

Postprzez Jakub » Śr sty 16, 2013 15:39

"Zajął"... :)

Porządek występujący w Kancjonale Metodystycznym pod nazwą "liturgia mazurska" bazuje na polskim porządku unijnym z Prus. Na ile jest on identyczny ciężko powiedzieć. Ale jak się go czyta (na żywo go nigdy nie widziałem) to wydaje się taki znajomy :)
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Kościół Ewangelicko-Unijny

Postprzez skomplik » Śr sty 16, 2013 15:49

"Zajął" to złe słowo, powinno być "dostał" albo zaopiekował się :)
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Kościół Ewangelicko-Unijny

Postprzez Jakub » Śr sty 16, 2013 16:13

Opowiem to na zasadzie podobieństwa ;)

Miałem sobie rower, niestety nie miałem możliwości by się tym rowerem zająć. Pojawił się nagle sąsiad, który powiedział - widzę jak ci ciężko, pozwól, że póki co pomogę ci w zaopiekowaniu się rowerem. W końcu udało mi się ogarnąć i postanowiłem znów zaopiekować się rowerem. Niestety sąsiad nie chciał go oddać. Nawet mówił rowerowi, że on to będzie lepszym właścicielem niż ja. Rower był skołowany. W końcu ustaliśmy, że pedały, kierownica i przednie koło są moje, a reszta sąsiada.

Tak mniej więcej wyglądają losy przyjaźni luterańsko-metodystycznej na Mazurach ;)
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Kościół Ewangelicko-Unijny

Postprzez Jacek » Śr sty 16, 2013 17:42

Jakubie- dobry przykład ale za mocno abstrakcyjny. Poruszyliście przykry przykład z powojenych losów luteran na Mazurach. Ale nazywajmy sprawe po imieniu; W okresie powojennym przymusowo wysiedlano Mazurów-luteran do Niemiec, a ich parafie tzn koscioły , a także częsc osób które pozostały, przejmował przy wspólpracy z rezimem komnistycznym, Kosciół Metodystyczny.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Kościół Ewangelicko-Unijny

Postprzez Elżbieta » Śr sty 16, 2013 20:39

O ile wiem, to Metodyści przejmowali te parafie gdzie nie było duszpasterskiej opieki. Właśnie w ten sposób mój znajomy został Metodystą, choć rodzice byli Luteranami. Nie było księdza, a dzieci trzeba było chrzcić i uczyć
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kościół Ewangelicko-Unijny

Postprzez Jacek » Śr sty 16, 2013 21:00

Ot- naiwnosc ludzka i przedstawienie krotkiej historii w stylu PRL. Metodysci przejmowali, gdzie luetranie nie mieli opieki :lol: . A jak mieli mięc opieke duchownego luteranskiego, skoro komunistyczna bezpieka wyrzucała siła przy wspoludziale KEM duchownych luteranskich jako element obcy tzw, Zywioł niemiecki !!!! Gdyby znajomy miał silna wiare lutetrską, to by sie nie przeflancował do Metodystow !!, Proszę poczytać prawdziwą historie, a nie z ksiazek komunistycznych z okresu PRL.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Kościół Ewangelicko-Unijny

Postprzez skomplik » Śr sty 16, 2013 21:09

Jakubie- dobry przykład ale za mocno abstrakcyjny. Poruszyliście przykry przykład z powojenych losów luteran na Mazurach. Ale nazywajmy sprawe po imieniu; W okresie powojennym przymusowo wysiedlano Mazurów-luteran do Niemiec, a ich parafie tzn koscioły , a także częsc osób które pozostały, przejmował przy wspólpracy z rezimem komnistycznym, Kosciół Metodystyczny.


Lepszy przykład byłby taki:
Miałeś pod opieką dajmy na to np. chłopca, którego powierzył Ci pewien sąsiad, w pewnym momencie wyjechałeś więc poprosiłeś innego sąsiada o zaopiekowanie się nim, z czasem się nie odzywałeś, chłopiec rósł i stawał się coraz większy, z czasem wróciłeś i chciałeś z powrotem zaopiekować się nim, ale on już nie chciał byś się nim opiekował, więc został przy tym sąsiedzie któremu go powierzyłeś.

W okresie powojennym przymusowo wysiedlano Mazurów-luteran do Niemiec


No to luterańskie czy ewangelicko-unijne, bo już sam nie wiem który Kościół uważasz za swój :wink:

Gdyby znajomy miał silna wiare lutetrską, to by sie nie przeflancował do Metodystow !!


Miedzy KEA a KEM-em nie ma aż takich różnic, bez problemu metodysta może odnaleźć się na parafi staroluteranskiej.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Idee Luteranizmu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron