Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

"Przedmowy ksiąg biblijnych" Marcina Lutra

Rozmowy o księgach wyznaniowych luterańskiego nurtu reformacji, ich znaczeniu i rozumieniu

"Przedmowy ksiąg biblijnych" Marcina Lutra

Postprzez Fróbel » Cz lut 03, 2011 09:56

Poszukuje kompletnych przedmów do ksiąg biblijnych Marcina Lutra.

Po długich poszukiwaniach w necie dogrzebałem się w końcu do skanu "Przedmowy ksiąg biblijnych" Marcina Lutra, wydane przez Towarzystwo Ogród Ksiąg z 1992 r w nakładzie 1000 egz. Niestety książka zawiera tylko wstęp do Ksiąg Prorockich ST i Listy z NT.
Interesuje mnie całość. Oczywiście w języku polskim.

Na marginesie może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego to jest taki "biały kruk" ? Czy "oficjalne" zostały potępione, że nie ma ich na żadnej polskiej stronie luterańskiej?
Fróbel
 
Posty: 53
Dołączył(a): Pt sty 28, 2011 12:25
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: "Przedmowy ksiąg biblijnych" Marcina Lutra

Postprzez Paweł » Cz lut 03, 2011 10:02

Drogi Fróblu!

Problem o którym piszesz to nasza wspólna wielka bolączka! Dostępu do klasyki luterańskiej w języku polskim po prostu nie ma! I nic nie wskazuje aby mogło się to zmienić, jest to pole na którym musimy powalczyć! Naprawdę sprawa która poruszasz trzęsie mną już od dawna!

Pozdrawiam!
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: "Przedmowy ksiąg biblijnych" Marcina Lutra

Postprzez Fróbel » Cz lut 03, 2011 12:34

Dzięki za odpowiedz. Przez chwilę myślałem, że te wstępy trafiły na jakiś "luterański indeks ksiąg zakazanych", że luteranie w jakiś sposób wstydzą się tego co pisał Marcin Luter na temat hierarchii poszczególnych ksiąg.
Nie wiem czy to prawda ale XIX wieczne wydania Biblii Gdańskiej ponoć zawierały lutrowe wstępy.

Może admin się nie pogniewa, ale skoro to taki rarytas i jeżeli kogoś interesują wspomniane przeze mnie wstępy wydane przez Towarzystwo "Ogród Ksiąg" Uniwersytetu Warszawskiego to skan wrzuciłem na hotfile.

http://hotfile.com/dl/99432000/cea6e57/ ... ch.rar.htm

Ciągle jednak czekam na pełne a nie wybiórcze wydanie.

Pozdrawiam
Fróbel
 
Posty: 53
Dołączył(a): Pt sty 28, 2011 12:25
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: "Przedmowy ksiąg biblijnych" Marcina Lutra

Postprzez Paweł » Cz lut 03, 2011 12:40

Z tym indeksem to pośrednio możesz mieć trochę racji, "nasza" uczelnia woli postępowych teologów - filozofów z przełomu XIX i XX wieku. Jeden z naszych forumowiczów powiedział (będzie to parafraza jego wypowiedzi) że młodzi duchowni zapytani o księgi wyznaniowe, mówią: "To one jeszcze obowiązują?"
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: "Przedmowy ksiąg biblijnych" Marcina Lutra

Postprzez varpho » So mar 12, 2011 23:23

przepraszam, ale jaki to ma związek z księgami symbolicznymi?
sam chętnie bym się zaznajomił ze wspomnianym komentarzem ks. dr. Lutra do ksiąg biblijnych i ubolewam, że najwyraźniej nie mamy do niego łatwego dostępu, ale nie mieszajmy pojęć. przecież nie wszystko, co napisał Luter, stanowi normę wiary.
varpho
 
Posty: 126
Dołączył(a): So sty 29, 2011 15:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: "Przedmowy ksiąg biblijnych" Marcina Lutra

Postprzez Fróbel » Śr lip 06, 2011 15:50

przecież nie wszystko, co napisał Luter, stanowi normę wiary.


oczywiście, że nie stanowi normy, ale warto przeczytać na takiej samej zasadzie jak czyta się postylle Lutra.
Fróbel
 
Posty: 53
Dołączył(a): Pt sty 28, 2011 12:25
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: "Przedmowy ksiąg biblijnych" Marcina Lutra

Postprzez Jacek » Śr lip 06, 2011 19:28

Zgadzam sie.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  


Powrót do Księgi symboliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron