Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

grzech pierworodny

Rozmowy o księgach wyznaniowych luterańskiego nurtu reformacji, ich znaczeniu i rozumieniu

grzech pierworodny

Postprzez Grzegorz » N maja 18, 2014 19:20

Nie mogę się nazwać konfesyjnym luteraninem, jeśli nie akceptuję treści wszystkich ksiąg wyznaniowych, prawda?

No właśnie, a ja bym chciał się kiedyś w przyszłości móc tak nazwać. Mam jednak problem z nauką o grzechu pierworodnym. W artykułach szmalkaldzkich Marcin Luter wyraźnie pisze o dziedziczonym grzechu pierworodnym, a ja zasadniczo mocno powątpiewam w sensowność tego pojęcia. To jest relikt czasów, kiedy księga Rodzaju była poddawana dosłownej interpretacji i wierzono, że cała ludzkość wywodzi się od dwóch osób. Obecnie mamy jednak pełne prawo sądzić, że gatunek ludzki ma więcej korzeni. W takim przypadku pojedynczy grzech nie mógł doprowadzić do skażenia natury całej ludzkości, bo nie wszyscy ludzie byli potomkami pierwszego grzesznika.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: grzech pierworodny

Postprzez Elżbieta » N maja 18, 2014 20:47

Nie wdając się w dyskusję na temat historii rodu ludzkiego, trzeba stwierdzić, że ludzie na całym świecie są jednakowi i jednakowo skłonni do złego. I każdy człowiek bez względu na miejsce zamieszkania i pochodzenie, potrzebuje odkupienia, bo wszyscy przecież błądzą i błądzili,i jak to pisał apostoł Paweł, nie ma nikogo, kto by nie zgrzeszył, nie ma kto by szukał Boga. - Straszne to są słowa, ale jednak prawdziwe i tak sądzę, że dlatego każdy człowiek odziedziczył ten grzech pierworodny, bo każdy jest grzeszny i każdy występuje przeciwko Bogu.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: grzech pierworodny

Postprzez Grzegorz » Wt maja 20, 2014 16:57

Nie chodzi mi o kwestię, czy każdy odziedziczył, czy nie. Chodzi mi o to, że sama koncepcja 'grzechu pierworodnego' wydaje się być pustym pojęciem. Skoro człowiek ma możliwość zgrzeszenia niezależnie od tego czy wcześniej był obarczony grzechem pierworodnym czy nie, to nie mnóżmy bytów ponad potrzebę. Ludzie często grzeszą, bo... tacy już są. Nie trzeba dorabiać do tego koncepcji dziedziczenia czegokolwiek.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: grzech pierworodny

Postprzez Elżbieta » Śr maja 21, 2014 23:29

Według Ojca Reformacji oraz Wyznania augsburskiego, a także innych ksiąg wyznaniowych Kościoła luterańskiego, grzech pierworodny, z którym rodzą się wszyscy poczęci w naturalny sposób jest brakiem bojaźni Bożej, ufności ku Bogu i pożądliwością. Grzech pierworodny jest tu opisany nie jako defekt ludzkich właściwości – jak nauczali scholastycy – lub jako brak ponadnaturalnych uzdolnień. Definicja Wyznania augsburskiego głosi, że sytuacja ludzi totalnie się zmieniła po upadku w grzech. A to oznacza, że człowiek odwrócił się od Boga, opanowany jest przez zło i podąża w kierunku zatracenia. „Grzech pierworodny jest w naturze ludzkiej nie tylko zupełną utratą lub brakiem wszystkich dobrych właściwości w rzeczach duchowych, odnoszących się do Boga, lecz jest także – w miejsce zgubionego obrazu Bożego w człowieku – złym, głębokim, okropnym, niezbadanym i niewypowiedzianym zepsuciem całej natury i wszystkich sił, zwłaszcza najwyższych i najważniejszych zdolności duszy w umyśle, rozumie, sercu i woli”.


Znalazłam, Ci coś w internecie, a więcej poszukaj pod tym adresem : http://teologiazywa.blox.pl/2009/06/Toz ... skiej.html
Jeżeli to nie rozwieje Twoich wątpliwości, to proponuję byś poprosił o pomoc księdza w najbliższej parafii. Ponieważ widzę, że jesteś z Warszawy, to jesteś w tej komfortowej sytuacji, że masz do wyboru aż dwie parafie :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: grzech pierworodny

Postprzez Grzegorz » So maja 24, 2014 10:16

O, wielkie dzięki, na pewno przeczytam : )
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  


Powrót do Księgi symboliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron