Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Czy mamy się modlić do aniołów?

Rozmowy o księgach wyznaniowych luterańskiego nurtu reformacji, ich znaczeniu i rozumieniu

Czy mamy się modlić do aniołów?

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » So lis 30, 2013 21:06

Znalazłam w ksiegach wyznaniowych odnosnie wzywania świętych:
8. Poza tym nie sprzeciwiamy się i robimy dodatkowe ustępstwo co do tego, że aniołowie modlą się za nas. Mamy bowiem świadectwo u Zachariasza [l, 12], gdzie anioł modli się: ?Panie zastępów, dopókiż nie ulitujesz się nad Jeruzalemem?"
Byłam dziś na pewnym spotkaniu przedadwentowym z naszego Kościoła i pani teolog stwierdziła, że modlitwy do aniołow nie sa sprzeczne z Biblią czego dowodzi w/w werset i odmawialismy popularna modlitwę "Aniele Bozy, Strózu Mój"
Dla mnie to dziwne trochę, bo to wyglada na zbytnie "skatolicyzowanie" i odbieranie Jezusowi chwały, no a Wy co o tym sadzicie?
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Czy mamy się modlić do aniołów?

Postprzez Jakub » So lis 30, 2013 21:14

Nie wiem kim jest ta pani teolog, ale jak dla mnie to kompletne bzdury. Gdybym był w KEA to poinformowałbym o tym biskupa diecezjalnego.

To, że aniołowie modlą się do Boga nie znaczy, że my mamy się do aniołów modlić. Usprawiedliwianie modlitwy do aniołów to z ewangelickiego punktu widzenia podżeganie do bałwochwalstwa.

Jako luteranie możemy modlić się katechizmową modlitwą Lutra kończącą się słowami: Anioł Twój święty niech będzie ze mną, aby zły wróg nie miał żadnej mocy nade mną.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Czy mamy się modlić do aniołów?

Postprzez Jonah » So lis 30, 2013 23:07

Z aniołami jest pewnie analogicznie jak ze świętymi. Jeśli więc 'odklejona' pani teolog na kolejnym spotkaniu będzie nakłaniać, by modlić się do świętych, to nie pozostaje nic innego jak ją pogonić :mrgreen:
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Czy mamy się modlić do aniołów?

Postprzez ks. Jan Gross » So lis 30, 2013 23:44

Tak ja bym podobnie uczynił. Takich teologów trzeba przepędzić z naszego Kościoła. Ks. Jakub Jan Retmaniak ma w tym przypadku zupełną racje. To nauczają księgi symboliczne naszego luterańskiego Kościoła, że to iż święci = aniołowie modlą się za nami, wcale nie znaczy, ze my mamy się modlić do świętych. My mamy się modlić do Trójjedynego Boga, a konkretnie do Ojca przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym, który przyczynia się za nami w niewysłowionych westchnieniach!
ks. Jan Gross
 
Posty: 9
Dołączył(a): N lut 12, 2012 22:08
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Czy mamy się modlić do aniołów?

Postprzez Elżbieta » So lis 30, 2013 23:55

Mamy bowiem świadectwo u Zachariasza [l, 12], gdzie anioł modli się: ?Panie zastępów, dopókiż nie ulitujesz się nad Jeruzalemem?"


W Nowym Testamencie znajdziesz taką oto odpowiedź, która chyba nie pozostawia żadnych wątpliwości

Dz 4:12 bw "I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni."
Flp 2:10 bw "aby na imię Jezusa zginało się wszelkie kolano na niebie i na ziemi, i pod ziemią"
1Tm 2:5 bw "Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus,"
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Czy mamy się modlić do aniołów?

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » N gru 01, 2013 20:01

Pani teolog jak dla mnie jest dobra,k ma bardzo szeroka wiedzę biblijną tylko chyba jest zbyt "skatolicyzowana".
Ona stwierdziła, że skoro aniołowie w niebie modlą się za nas ludzi to odmawianie modlitwy "Aniele Boży Stróżu Mój" nic nie zaszkodzi bo jej treść jest biblijna, tak samo jak prosba do anioła stróża wypowiedziana własnymi słowami by ochraniał tylko że trzeba uważać, by to nie przesłoniło Boga. Co więcej dzis rozmawiałam z kilkoma parafiankami i one też nie widza nic złego w tym (podobno były uczone na religii tej modlitwy). Ja przygotowując sie do konwersji miałam wpojone to, ze modlimy sie tylko do Boga w Trójcy Jedynego (i tak czynię) aż tu nagle taki szok. Chyba jednak nie rozumiem luteranizmu....
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Czy mamy się modlić do aniołów?

Postprzez Elżbieta » N gru 01, 2013 20:21

O ile mnie pamięć nie myli, to w podręczniku do konfirmacji jest podobna modlitwa, ale nie do anioła, a do Jezusa Chrystusa. Modlitwa do anioła dla mnie przynajmniej jest niedopuszczalna, bo przecież mamy tylko jednego pośrednika i tylko jedno Imię na które będzie się zginało kolano człowieka, a tego imienia na pewno nie nosi żaden anioł.
Agnieszko, bardzo dobrze miałaś wpojone :D
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Czy mamy się modlić do aniołów?

Postprzez Jakub » N gru 01, 2013 21:12

Powinniśmy uwielbiać i dziękować Bogu za dobre anioły. Powiedziane zostało, żebyśmy uważali aby nie obrazić ich grzechem lub niewiarą (1 Kor 11,10; 1 Tm 5,21). Ale Biblia jest jednocześnie bardzo klarowna w tym, że mamy nie modlić się do aniołów i nie uwielbiać ich. Sami aniołowie protestują przeciwko uwielbianiu ich (Obj 22,8-9)

ks. dr A. Barry - były zwierzchnik Luterańskiego Kościoła Synodu Missouri

1 Kor 11,10: Dlatego kobieta powinna mieć na głowie oznakę uległości ze względu na aniołów.
1 Tm 5,21: Zaklinam cię przed Bogiem i Chrystusem Jezusem i wybranymi aniołami, abyś się tego trzymał bez zastrzeżeń, nie czyniąc niczego stronniczo.
Obj 22,8-9: A ja, Jan, słyszałem i widziałem to. A gdy to usłyszałem i ujrzałem, upadłem do nóg anioła, który mi to pokazywał, aby mu oddać pokłon. I rzecze do mnie: Nie czyń tego! Jestem współsługą twoim i braci twoich, proroków, i tych, którzy strzegą słów księgi tej, Bogu oddaj pokłon!
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Czy mamy się modlić do aniołów?

Postprzez Jonah » Pn gru 16, 2013 13:41

Ostatnio oglądałem pewien islandzki film, a więc rzecz dzieje się w środowisku luterańskim. I tam modlą się tak:

"Boże bądź ze mną wszędzie z Twoim wiecznym błogosławieństwem,
Niech aniołowie zawsze przy mnie czuwają".

I to jest właściwie zaadresowana modlitwa: nie bezpośrednio do aniołów, ale do Boga o opiekę aniołów. Bo przecież Bóg jest Panem także i aniołów.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Czy mamy się modlić do aniołów?

Postprzez panilina » N maja 08, 2016 15:48

Elżbieta napisał(a):O ile mnie pamięć nie myli, to w podręczniku do konfirmacji jest podobna modlitwa, ale nie do anioła, a do Jezusa Chrystusa. Modlitwa do anioła dla mnie przynajmniej jest niedopuszczalna, bo przecież mamy tylko jednego pośrednika i tylko jedno Imię na które będzie się zginało kolano człowieka, a tego imienia na pewno nie nosi żaden anioł.
Agnieszko, bardzo dobrze miałaś wpojone :D

W pełni zgadzam się z Twoimi słowami. Ja również uważam tak jak pozostali, więc tak naprawdę skonfrontowałabym informację z panią teolog, jeżeli jest w pełni o tym przekonana, to jednak się myli.
panilina
 
Posty: 3
Dołączył(a): So maja 07, 2016 18:43
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: luteranizm
  

Następna strona

Powrót do Księgi symboliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron