Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Mariologia

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Mariologia

Postprzez Elżbieta » Śr sie 10, 2016 19:35

(24) A gdy Józef obudził się ze snu, uczynił tak, jak mu rozkazał anioł Pański i przyjął żonę swoją. (25) Ale nie obcował z nią, dopóki nie powiła syna, i nadał mu imię Jezus.
Mat 1


No tak, dziękuję za wyjaśnienie, ale może mi jeszcze wyjaśnisz co oznacza powyższy werset
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Mariologia

Postprzez anolis » Śr sie 10, 2016 20:43

Iwona napisał(a):(...) Maryja jest łącznikiem miedzy sacrum a profanum, jest pomostem miedzy Starym a Nowym Testamentem, pomiędzy ludźmi a Zbawicielem. (...)

1. Łącznikiem między sacrum a profanum jest Chrystus, prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek, a nie Maria.
2. Pomostem między ST a NT jest Jan Chrzciciel, a nie Maria.
3. Pomiędzy ludźmi a Zbawicielem nie ma żadnych pośredników, łączników czy pomostów. Przynajmniej w protestantyzmie.
anolis
 
  

Re: Mariologia

Postprzez Elżbieta » Śr sie 10, 2016 21:28

(20) Dlatego z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony przed nim żaden człowiek, gdyż przez zakon jest poznanie grzechu. (21) Ale teraz niezależnie od zakonu objawiona została sprawiedliwość Boża, o której świadczą zakon i prorocy, (22) i to sprawiedliwość Boża przez wiarę w Jezusa Chrystusa dla wszystkich wierzących. Nie ma bowiem różnicy, (23) gdyż wszyscy zgrzeszyli i brak im chwały Bożej, (24) i są usprawiedliwieni darmo, z łaski jego, przez odkupienie w Chrystusie Jezusie, (25) którego Bóg ustanowił jako ofiarę przebłagalną przez krew jego, skuteczną przez wiarę, dla okazania sprawiedliwości swojej przez to, że w cierpliwości Bożej pobłażliwie odniósł się do przedtem popełnionych grzechów, (26) dla okazania sprawiedliwości swojej w teraźniejszym czasie, aby On sam był sprawiedliwym i usprawiedliwiającym tego, który wierzy w Jezusa.
Rzym 3, 20-26


Iwono, może jeszcze mi to wytłumaczysz. Wg tego co tu napisano, nie ma i nie było i nie będzie nikogo kto by nie zgrzeszył, dlatego każdy człowiek potrzebuje łaski Bożej. Maria przecież też była człowiekiem (chyba) , więc Paweł powinien był napisać: każdy oprócz Marii, a jednak tego nie zrobił.
Wiem, że masz dużą wiedzę teologiczną, więc wytłumacz mi bo nie rozumiem.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Mariologia

Postprzez Iwona » Pt sie 12, 2016 13:33

Zaprawdę, zaprawdę, Elżbieto, trudno mi odpowiedzieć na pytanie dlaczego KTOŚ ( w tym przypadku Ap. Paweł) CZEGOŚ nie napisał. Niech zatem w odpowiedzi zastąpi mnie czcigodny ks. dr Marcin Luter który "wraz z całym Kosciołem Powszechnym wszystkich wieków wyznawał: Maria była czystą, nieskalaną DZIEWICĄ i stała się Matką Bożą przez Ducha Świętego."
A od siebie dodam. Podzielam opinię, że każda przypowieść nowotestamentowa to taki mały traktat teologiczny. I w tym duchu należy odczytywać słowa archanioła Gabriela skierowane do Marii (Ew.Łuk): Bądź pozdrowiona, łaską obdarzona, Pan z tobą .... Pod słowami "łaską obdarzona, Pan z tobą....." kryją się treści wskazujące na wyjątkowość i wybraństwo (oj, nie lubię tego słowa) Maryi. Czy była grzeszna czy bezgrzeszna (niepokalanie poczęta) , to dla mnie tajemnica Wiary i nie mnie to roztrząsać. Ważna jest Jej rola, jaką odegrała w dziele Zbawienia świata.
Szkoda, wielka szkoda dla wiary i duchowości luteranów, że w następnych stuleciach po Lutrze zaczęto odsuwać Marię, zarówno z powodu nasilających się konfliktów miedzy Rzymem a "Augsburgiem", a także z obawy przed nadmiernym kultem Marii (czego zresztą Luter tez nie chciał). No, a Unia pruska dokonała reszty. Powtórzę to co już wcześniej napisałam: chrześcijaństwo bez Marii - to chrześcijaństwo kalekie, utykające .... Owszem, sama jestem luteranką, ale moje katolickie korzenie pozwoliły mi dostrzec ten BRAK. I w tym względzie czerpię z liturgii i duchowości kościoła katolickiego.

Ks.M.Luter ustanowił w kalendarzu liturgicznym swojego kościoła 3 świeta maryjne:
1/ Oczyszczenie Marii Panny(Dzien Ofiarowania Jezusa/ 2 lutego,
2/Zwiastowanie / 25 marca
3/ Dzień Nawiedzenia/ 2 lipca
Niestety, figurują one tylko na papierze. Przez całą moja bytność w KEA ani razu nie odbyło się poświecone Jej nabożeństwo czy chociaż wspólna modlitwa przy najbliższej niedzieli. Osobiście wypełniam ten brak uczestnicząc w nabożeństwie wieczornym w KRK.
Jeżeli - jako rodowita luteranka -chciałabyś pogłębić 'myśl mariologiczną' Marcina Lutra to zachęcam do lektury:

ks.Jan Gross Mariologia Lutra: http://ekumenizm.wiara.pl/doc/640251.Ma ... teranska/2

D.Bruncz : "Maria - nasza siostra w wierze" (ekumeniczna refleksja nad dogmatami maryjnymi). Wystarczy wpisać autora i tytul na Google

no i najważniejsza, choć trudniejsza już pozycja: Krzysztof Kowalik: "Wejrzał na nicość służebnicy swojej". Teologiczno-ekumeniczne studium dot. Komentarza Lutra do Magnificatu Marii. KUL Lublin 1995. Uwaga: tę książkę oferuje na tym forum p. HERBERT !!!!(wcześniejsze komentarze). Warto skorzystać.

Ps. Dodam przy okazji mariologicznego tematu, że kiedy Maria wysławia Boga (Magnificat), czyni to słowami, jakich trzynaście wieków przed nią używała Anna, żona Elkana (Ks. Samuela 2;1-10) Oczywiście, są pewne modyfikacje, np. Anna mówi: "Weseli się serce moje w Panu...", Maria zaś mówi: "I rozradował się duch mój w Bogu...".itd.
Mysle, ze te teksty są również świadectwem wyjątkowej ciągłości religijności żydowskiej, a zatem pomostem miedzytestamentowym ......
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Mariologia

Postprzez Elżbieta » Pt sie 12, 2016 19:30

No cóż, nie odpowiedziałaś mi na moje pytanie - trudno, ale może odpowiesz mi gdzie znalazłaś, ze Maria była niepokalanie poczęta i gdzie jest napisane, że do końca życia była dziewicą?
Niestety, mam inne korzenie i nie jestem w stanie przyjąć Twojej pobożności maryjnej. Powołujesz się na ks. Lutra, a przecież napisałam wcześniej, że on dał tylko początek Reformacji, a nie jej ostateczną formę. Jeszcze raz powtarzam, że Maria była bardzo pobożną niewiastą i Bóg ją wybrał na matkę Swego Syna, jednak żadnym pośrednikiem nie jest. Z wszystkimi problemami i prośbami należy się zwracać do Jezusa i najwyżej prosić Go o pośrednictwo u Ojca, nie inaczej, ani Marii, ani jakiegokolwiek świętego (w rozumieniu katolickim) nie prosimy o pośrednictwo, czy wstawiennictwo.
Jeżeli chodzi o Nabożeństwa poświęcone Marii, to masz pecha, w mojej parafii są każdego roku. - oczywiście nie w formie katolickiej, bo to by nie było do przyjęcia.
Oczywiście powinniśmy z niej brać przykład i dziękować Bogu za nią, ale to wszystko, ona nie jest żadną współodkupicielką, była jak i my jesteśmy zwykłym człowiekiem.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Mariologia

Postprzez Adam » Pt sie 12, 2016 20:45

Z punktu katolickiego http://stacja7.pl/wiara/jestem-niepokalanym-poczeciem/
No ale żeby była dziewicą?jak miała dzieci synów i córki .
Adam
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pn sie 08, 2016 15:09
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Mariologia

Postprzez Iwona » Pt sie 12, 2016 22:14

Do p.Elzbiety
Chyba nieuważnie Pani przeczytała mój wpis.
Ks.dr Marcin Luter wyznawał że: Maria była czystą, nieskalaną DZIEWICĄ i stała się Matką Bożą przez Ducha Świętego." Wyjasnienie i głębsze omówienie tego wyznania Lutra znajdzie Pani w Komentarzu Lutra do Magnificatu.
[wystarczy chociaż przeczytać ten artykuł Grossa, może on rozjaśni nieco Pani wątpliwości ;((

Nie przyjmując tych słów Lutra i zalecając mi znalezienie ich potwierdzenia w Pismie Św. - podważa Pani NAUKI LUTRA. Czy życzy sobie Pani również, żebym poszukała uzasadnienia dla nauki Lutra o Usprawiedliwieniu z Łaski przez wiarę ;))

Pani stwierdzenie, że "Marcin Luter dał tylko początek Reformacji, a nie jej ostateczną formę" jest sformułowaniem, mówiąc delikatnie, dosyć karkołomnym. Marcin Luter nie zapoczątkował Reformacji, Marcin Luter zapoczątkował reformę ówczesnego Koscioła Powszechnego. Natomiast ja jako wyznawczyni kościoła luterańskiego przyjmuję wszystkie nauki teologicznemojego duchowego MISTRZA, a nie, jak to Pani określa: "ostateczną formę" Reformacji !!!
Przecież z tego powodu doszło do powstania Kościoła Staroluterańskiego: jako sprzeciwu wobec Unii pruskiej. I jako potrzeba sięgnięcia na nowo do korzeni luteranizmu.
A ja, ze względu na te "korzenie" Lutrowe, które mi odpowiadają, utożsamiam się z konfesyjnym nurtem luteranizmu !!!!!!

A na czym polega konfesyjność Pani wyznania - tego to ja już zupełnie nie pojmuję..

1/Ps. Skąd Pani przyszła do głowy ta "współodkupicielka"? Niczego takiego nie ma w mariologii Lutra. To był kilka lat temu pomysł Koscioła rzymskokatolickiego na wprowadzenie takiego dogmatu, Watykańska Kongregacja do spraw Nauki Wiary rozpoczeła nawet prace nad tym dogmatem, ale Jezuici zdecydowanie sprzeciwili się temu (chwała im za to!) i prace przerwano.
2.Ps. Pozwoli Pani, że uznam naszą dyskusję za zakończoną, przedstawiłam mój punkt widzenia, poparłam argumentami, przytoczyłam podstawową lekturę na ten temat. Czy Pani z niej skorzysta czy nie, to już Pani sprawa.
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Mariologia

Postprzez Elżbieta » Pt sie 12, 2016 22:18

Iwona twierdzi, że nie miała, a kiedy się zapytałam co oznacza
A gdy Józef obudził się ze snu, uczynił tak, jak mu rozkazał anioł Pański i przyjął żonę swoją. (25) Ale nie obcował z nią, dopóki nie powiła syna, i nadał mu imię Jezus.

nie odpowiedziała mi
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Mariologia

Postprzez Elżbieta » Pt sie 12, 2016 22:26

No to ja się tylko jeszcze o jedno zapytam, czy my mamy być wierni Lutrowi, czy Słowu Bożemu ? Ponoć Kościół ma się stale reformować, ale widać, że nie wszyscy tak uważają.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Mariologia

Postprzez Iwona » Pt sie 12, 2016 22:35

Jeszcze raz odsyłam Panią do literatury mariologicznej. Niestety, rola moderatora wymaga ustawicznego dokształcania się.....
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 61 gości