Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Ku przestrodze i zastanowieniu się

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Aleksander » Śr sie 30, 2017 10:41

Maksymilian napisał(a):Drogi Pastorze jesteśmy stworzeni na podobieństwo Trójjedynego, a nie jako analogia.
Szczerze powiedziawszy, nie rozumiem co mi zarzucasz.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Maciej » Śr sie 30, 2017 11:23

Musisz wykreślić z cytatu wszystko co jest po przecinku :) ale mówię Wam, że ten spór nie ma sensu.
Zostały wypowiedziane argumenty obu stron. Pastor Aleksander nie odpuści, bo nie może, ma trzy dyplomy. Każdy teraz musi umeblować to w swoim sercu tak jak mu podpowiada logika.
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Aleksander » Śr sie 30, 2017 12:32

Maciej napisał(a):Musisz wykreślić z cytatu wszystko co jest po przecinku :) ale mówię Wam, że ten spór nie ma sensu.
Zostały wypowiedziane argumenty obu stron. Pastor Aleksander nie odpuści, bo nie może, ma trzy dyplomy. Każdy teraz musi umeblować to w swoim sercu tak jak mu podpowiada logika.
Trochę jestem zdziwiony twoimi słowami. Co takiego w moich postach w tym wątku sugerowałoby że kieruje mną domniemane wykształcenie, a nie miłość do Słowa Bożego?
Moim zdaniem dyskusja jak najbardziej ma sens i nie dlatego że tak bardzo chcę przekonać do "swoich" poglądów, lecz dlatego że inni ktorzy czytają i zastanawiają się. Jest to publiczna dyskusja, a nie prywatna. Dlatego, że dyskusja jak narazie jest kulturalna. Dlatego że każdy może zauważyć i dodać aspekty nie zauważone lub pominięte. Są inne powody również.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Maciej » Śr sie 30, 2017 13:11

Chrystus pokazywał niewzruszoność faryzeuszy i uczonych w piśmie. Nie porównuje Cie do nich, tylko uczulam na wszelki wypadek przed ślepym podążaniem za omylnymi nieraz doktrynami. Historia pokazuje, że trzeba być czujnym.
Naprawde mam wielką nadzieję, że jest tak jak piszesz.
Co do ducha, to wyobrażam go sobie jako dysk twardy, na którym zapisywane są dobre lub złe czyny. Dusza to zbiór naszych cech charakteru, serce odpowiedzialne jest za emocje. Jak jest naprawde...?
https://www.youtube.com/watch?v=j1ond9sVeu8
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Aleksander » Śr sie 30, 2017 14:01

Maciej napisał(a):Chrystus pokazywał niewzruszoność faryzeuszy i uczonych w piśmie. Nie porównuje Cie do nich, tylko uczulam na wszelki wypadek przed ślepym podążaniem za omylnymi nieraz doktrynami. Historia pokazuje, że trzeba być czujnym.
Naprawde mam wielką nadzieję, że jest tak jak piszesz.
Co do ducha, to wyobrażam go sobie jako dysk twardy, na którym zapisywane są dobre lub złe czyny. Dusza to zbiór naszych cech charakteru, serce odpowiedzialne jest za emocje. Jak jest naprawde...?
Przed jakimi omylnymi doktrynami ostrzegasz?
Maciej, jesteś na forum od niedawna i wyrażasz swojej zaniepokojenie moją motywacją. Piszę na forum od ponad 6 lat z przerwami i pierwszy raz słyszę takie zaniepokojenie. Zachęcam poczytać moje wpisy przez cały okres uczestnictwa na forum.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Maciej » Śr sie 30, 2017 14:22

Czytam czytam, dużo tego, ale czytam. Nie obrażaj się, ja zwyczajnie nie widze twardych argumentów na potwierdzenie żadnej z wyżej wymienionych tez. Im bardziej czlowiek broni czegoś co jest niejasne tym mocniej pali się moja lampka alarmowa. Jest jasne, jak wspomniał Maksymilian, że człowiek został stworzony na podobieństwo Boże, ale co to dokładnie dla nas oznacza tego nie jestem do końca pewien. Dlatego właśnie radze, żeby to wszystko jeszcze raz przemyśleć zanim uzna się coś jako pewnik.
Jeśli poczułeś się urażony to PRZEPRASZAM.
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Aleksander » Śr sie 30, 2017 14:47

Jak na format dyskusji - to jest tylko forum (krótkie teksty)- przedstawiłem cytat z dogmatyki luterańskiej, odniosłem się do św Augustyna, opisałem swoją interpretację dr Lutra, wskazałem na interpretację 1Ts 5:23 oraz starałem się wykazać niebezpieczeństwo wyjaśniania Trójcy Świętej na podstawie analogii do mniemanie trychotomicznej antropologii. Gdzie są realne argumenty przeciw?

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Ostatnio edytowano Śr sie 30, 2017 15:01 przez Aleksander, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Maciej » Śr sie 30, 2017 14:56

Nie ma 2Ts 5:23, to jest w pierwszym liście. Ten właśnie fragment i analogia między trójjednością Boga a częściami natury człowieka są argumentami przeciwstawnymi. "...a cały duch wasz i dusza, i ciało niech będą zachowane bez nagany..." , "...I stworzył Bóg człowieka na obraz swój. Na obraz Boga stworzył go..."
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Maciej » Śr sie 30, 2017 15:09

Powstaje zatem pytanie, czy sam Jezus również miał ducha i duszę, czy też jego duchem i duszą jest Bóg Ojciec i Duch Święty. Jak się to ma z tym że Duch Święty zstąpił na Chrystusa pod postacią gołębicy? Gubię się w tym i dotychczas przedstawiane tu argumenty nie rozjaśniają mi tego.
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Aleksander » Śr sie 30, 2017 15:16

Błąd poprawiony, dziękuję. Argument oparty na "podobieństwie do Boga" oprócz tego że ma wspólną liczbę trzy jest słaby i niebezpieczny. Przede wszystkim trzeba udowodnić że autor ma na myśli 3 osobne elementy. Nie jest to takie proste chociażby z tego powodu że w Piśmie spotkamy teksty gdzie słowo duch i dusza używa się zamiennie.
Podam inny przykład na to że odwołanie się do podobieństwa w "prostej linii" jest ryzykowne. Skoro jesteśmy stworzeni na podobieństwo, czy oznacza to że Bóg też został stworzony przez kogoś innego??? Proszę, zrozumieć mnie poprawnie. Wierzę, że jesteśmy stworzenie naobraz i podobieństwo Boga w Trójcy Jednego!

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron