Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Ku przestrodze i zastanowieniu się

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Maciej » Śr sie 30, 2017 15:29

Nie no zagalopowałeś się troszeczkę z tym porównaniem. To, że duch i dusza są używane zamiennie jest dowodem na to, że 1Ts 5:23 jest pomyłką, lub też prawdą objawioną. Ja mówie, ten temat trzeba przemodlić solidnie i prosić Boga o objawienie tych słów. Być może coś by się znalazło w apokryfach, ale nie są one częściami Pisma świętego, a co za tym idzie ich prawdziwość jest zachwiana. Pan Bóg zachowa swoje słowo do skończenia świata. Apokryfy odpadają. W Didache też nic o tym nie ma. Nie wiem... To jest element, który jest dla mnie niejasny. Na wiarę i 1Ts 5:23 człowiek składa się z trzech składowych, ale upierać się nie mam zamiaru.
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Aleksander » Śr sie 30, 2017 15:41

Maciej napisał(a):Nie no zagalopowałeś się troszeczkę z tym porównaniem. To, że duch i dusza są używane zamiennie jest dowodem na to, że 1Ts 5:23 jest pomyłką, lub też prawdą objawioną. Ja mówie, ten temat trzeba przemodlić solidnie i prosić Boga o objawienie tych słów. Być może coś by się znalazło w apokryfach, ale nie są one częściami Pisma świętego, a co za tym idzie ich prawdziwość jest zachwiana. Pan Bóg zachowa swoje słowo do skończenia świata. Apokryfy odpadają. W Didache też nic o tym nie ma. Nie wiem... To jest element, który jest dla mnie niejasny. Na wiarę i 1Ts 5:23 człowiek składa się z trzech składowych, ale upierać się nie mam zamiaru.
Zanim obwinisz w gałopowaniu się może warto by chociaż zapytać co mam na myśli. Powtórzyłem słowa, które możesz znaleźć w tekście z dogmatyki luterańskiej w/w. Te słowa w Piśmie Świętym są używane zamiennie/ jak synonimy. Nie ma tu nic wspólnego z obalaniem Objawienia. Jest to objawione Słowo Boże. Tylko że apostoł Paweł nie mówi o 3 składowych natury człowieka.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Maciej » Śr sie 30, 2017 15:48

Aleksandrze dla mnie jest to na tyle nie jasne, że mogę z czystym sumieniem przyznać Ci rację, a i tak niczego to w moim rozumieniu Pisma Świętego nie zmienia. Może i człowiek ma tylko duszę i ciało. Faktem jest, że jest człowiekiem, a z czego tam się składa to już nie będe rozsądzał. Mamy kochać i wprowadzać pokój.
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Maciej » Śr sie 30, 2017 15:52

Jako ciekawostkę mogę tylko taką wspomnieć, że jeśli chodzi o zbór ADS to tam raczej większość optuje za tym, że człowiek składa się z duszy i ciała, tak więc nie różnią się z poglądami Luterańskimi w tym temacie. ....ale to tylko ciekawostka, żeby z kolei nie drażnić Elżbiety wspominaniem o ADS :D
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Aleksander » Śr sie 30, 2017 16:10

Maciej, moja uwaga na samym początku odnosiła się nie tyle ku samej ilości składowych człowieka, ile odniesienie każdej składowej do poszczególnej osoby Trójcy Świętej. Taka analogia jest błędna, moim zdaniem.. Nie będę już powtarzał swoje argumenty.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Maciej » Śr sie 30, 2017 16:18

Być może, być może. Nie, nie powtarzaj, bo ja również nie miałem na celu ukazać, że jesteśmy jak Bóg, tylko że możemy się składać z trzech części. Zresztą wyczerpaliśmy temat. Jak to mówią nic dodać nic ująć. Fajnie.
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Maciej » Śr sie 30, 2017 16:31

To teraz z innej beczki. Powiedz mi jak interpretujesz przekleństwo Chrystusa drzewa figowego?
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Aleksander » Śr sie 30, 2017 16:39

Byłoby pomocnym zakładać nowe wątki. Nie wkładać różnych tematów w jeden.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Maciej » Śr sie 30, 2017 16:42

Czekaj tylko ogarne co i jak
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Herbert » Śr sie 30, 2017 17:11

Maciej napisał(a):To teraz z innej beczki. Powiedz mi jak interpretujesz przekleństwo Chrystusa drzewa figowego?

Macku, nie wydziwiaj. Z calym szacunkiem, ale tak niby "naiwnie" pytac mozna w nieskonczonosc.
Codziennie mnozysz watki, moze chcesz nas tym wszystkim zajmowac, absorbowac, odwracac uwage od wazniejszych kwestii?
Na tym forum dyskutujemy przede wszystkim o problemach w Kosciele luteranskim. Takze adwentysta jest mile widziany, ale najpierw chodz na nasze nabozenstwa.
Herbert
 
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron