Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Paradoks predestynacji

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Paradoks predestynacji

Postprzez Aleksander » Śr kwi 25, 2018 08:22

Chyba wkracza nieporozumienie. Nie mówię o tym, że autorzy Pisma wszystko co mają do przekazania do "bliżej nie określone" obrazy. Mówię o tym, że tekst jest napisany w formie obrazów, a nie w formie traktatu filozoficznego. Obrazy trzeba uczyć się czytać. Np. List do Rzymian 9 :"6 Nie znaczy to jednak wcale, że słowo Boże zawiodło. Nie wszyscy bowiem, którzy pochodzą od Izraela, są Izraelem, 7i nie wszyscy, przez to, że są potomstwem Abrahama, stają się jego dziećmi, lecz w Izaaku uznane będzie twoje potomstwo, 8to znaczy: nie synowie co do ciała są dziećmi Bożymi, lecz synowie obietnicy są uznani za potomstwo. 9 Albowiem to jest słowo obietnicy: Przyjdę o tym samym czasie, a Sara będzie miała syna. 10 Ale nie tylko ona - bo także i Rebeka, która poczęła [bliźnięta] z jednego [zbliżenia] z ojcem naszym Izaakiem. 11 Bo gdy one jeszcze się nie urodziły ani nic dobrego czy złego nie uczyniły - aby niewzruszone pozostało postanowienie Boże, powzięte na zasadzie wolnego wyboru, 12 zależne nie od uczynków, ale od woli powołującego - powiedziano jej: starszy będzie służyć młodszemu, 13 jak jest napisane: Jakuba umiłowałem, a Ezawa miałem w nienawiści.
14 Cóż na to powiemy? Czyżby Bóg był niesprawiedliwy? Żadną miarą! 15Przecież On mówi do Mojżesza: Ja wyświadczam łaskę, komu chcę, i miłosierdzie, nad kim się lituję. 16[Wybranie] więc nie zależy od tego, kto go chce lub o nie się ubiega, ale od Boga, który okazuje miłosierdzie."
Apostoł Paweł przywołuje obrazy/typos Sary i Rebeki oraz wybranie ich synów. Interpretuje te obrazy i na końcu wnioskuje. Już na samym początku widać jak różni się jego metoda interpretacji od naszej. Ona nie jest filozoficzną. Słowo "obietnica" staje się kluczem do zrozumienia wybrania, my tak nie myślimy, nie umiemy, dlatego że nasza hermeneutyka pochodzi z greckiej filozofii. My zwracamy uwagę na logikę i systematyczność wywodów, myślimy matematycznie. Apostoł myśli słowami kluczowymi. Obietnica odgrywa kluczową rolę w historii. Nie dzieci według ciała, czyli z automatu będą zbawieni, lecz dzieci obietnicy. Nam też jest dana obietnica: każdy kto uwierzy w Jezusa Chrystusa będzie zbawiony!
Następnie apostoł wyjaśnia akt wybrania Izaaka i Jakuba jako suwerenność i miłosierdzie Boga. I znowu wnioski apostoła całkowicie różnią się od tych, jakimi my jesteśmy zwykli posługiwać się. Wybranie objawia Bożą dobroć, miłosierdzie i suwerenność, aby nikt z nas nie mógł zawdzięczać zbawienie swojej pomysłowości, swojemu wysiłkowi. Pismo nie objawia nam wszystkich szczegółów Bożej predestynacji. Jest wiele niewiadomych. Dlatego niewłaściwe pytania do zagadnienia doprowadzą nas w złym kierunku.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Paradoks predestynacji

Postprzez Grzegorz » Cz paź 25, 2018 10:03

Rozmyślałem o tym znowu niedawno i doszedłem do przekonania, że nie warto w ogóle myśleć w kategoriach predestynacji jako przedwiecznego wyboru Boga, bo nasz umysł funkcjonuje w czasie i jesteśmy skazani na niepowodzenie gdy chcemy opisać wybór "przed czasem". Bezpieczniej jest mówić z perspektywy ludzkiej, jaki może być los człowieka. A i tutaj należy ostrożnie formułować zdania. Rzekłbym tak:

1. Istnieją ludzie, którzy będą zbawieni i istnieją ludzie, którzy będą potępieni.

2. Istnieją ludzie, którzy na pewno będą zbawieni, tzn. ich losy nie mogą się potoczyć w taki sposób aby nie byli zbawieni. Takie zdeterminowanie do zbawienia może, ale nie musi, odnosić się do ich całego życia. Być może owo zdeterminowanie staje się faktem dopiero od jakiegoś momentu życia. Podstawą są dla mnie słowa Chrystusa do skazańca na Golgocie: „dziś będziesz ze mną w raju” [Łk 23, 43]. Nie jest to przedwieczny wybór, lecz obwieszczenie dokonane w czasie.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Poprzednia strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron