Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Kalina Wojciechowska

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Kalina Wojciechowska

Postprzez Anna Maria » Śr cze 21, 2017 00:36

do Win32
TY i HERBERT jesteście dla mnie filarami tego portalu, jego OSTOJĄ i racją bytu.... (Bo duchowni i teolodzy rzadko tu bywają.)
I za to chciałam Wam OBU bardzo podziękować.

ps. a o niejakim Asterze to nawet nie wiadomo jakiego jest wyznania. Co na to regulamin .....
Anna Maria
 
Posty: 89
Dołączył(a): So sty 14, 2017 15:00
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kalina Wojciechowska

Postprzez Aster » Śr cze 21, 2017 09:48

Słowo wyjaśnienia - na tym forum zarejestrowałem się dlatego, że dostrzegłem krytyczny post na temat Pani Profesor - teolog - kształcącą przyszłe pokolenia duchownych. Uznałem za celowe poinformowanie Państwa o wydarzeniu - panelu - na którym mogą Państwo podyskutować i spróbować przekonać do swoich poglądów innych w tym Panią Profesor. Od kilku osób usłyszałem, że wykazanie argumentów teologicznych potwierdzających poglądy konserwatywne jest proste. Tym lepiej - dyskusja może być ciekawsza i mogą Państwo - a kilkoro spośród Państwa jest z Warszawy - spróbować w osobistej rozmowie przekonać Panią Profesor (oczywiście jeśli będą Państwo chcieli uczestniczyć).
Ja osobiście cieszę się, że są konserwatywni wierni i uważam, że w Kościele Powszechnym musi być miejsce dla nich i także dla tych bardziej liberalnych. KER tak przez wielu tu krytykowany nie jest natomiast ani liberalny, ani konserwatywny - nie ma taki być - nie jest partią polityczną. Natomiast pozostawienie takiego panelu tylko uczestnikom o poglądach liberalnych byłoby błędne. Uprzedzę pytanie - i nie mam osobiście z organizacją panelu nic wspólnego i dowiedziałem się o nim z ogłoszenia.
Aster
 
Posty: 29
Dołączył(a): N cze 11, 2017 23:49
wyznanie: reformowane
  

Re: Kalina Wojciechowska

Postprzez Anna Maria » Śr cze 21, 2017 10:45

Aster
Niech Pan skończy z tą agitacją!
Też Pan uważa nas za naiwnych? "...mogą Państwo podyskutować i spróbować przekonać do swoich poglądów innych, w tym Panią Profesor".... .;))))

"...Pani Profesor - teolog - kształcącą przyszłe pokolenia duchownych....."

I to jest to prawdziwe nieszczęście - dla przyszłości luteranizmu i KEA. "Rozkoszny bełkot" w kluczu hermeneutycznym teologii liberalnej .... Miałam już kilkakrotnie przyjemność (=przykrość) słuchać tej "naukowczyni" na konferencjach ChAT.
Drodzy warszawscy Reformowani, bawcie się sami...!
Bańki mydlane tez maja piękny TĘCZOWY blask...!

ps. Dobrze, że Pan wreszcie się prawidłowo zarejestrował podajac wyznanie. Rozumiem, ze Pan tez z Warszawy.
Anna Maria
 
Posty: 89
Dołączył(a): So sty 14, 2017 15:00
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kalina Wojciechowska

Postprzez Aster » Śr cze 21, 2017 13:21

Pani Anno Mario,

trudno się z Panią rozmawia. Istota problemu jest właśnie w Pani zdaniu:
"Miałam już kilkakrotnie przyjemność (=przykrość) słuchać tej "naukowczyni" na konferencjach ChAT". Słowo "słuchać" jest tu kluczem, nie dyskutować. Jeśli uczestnicy konferencji naukowej tylko słuchają, to naukowiec utwierdza się w przekonaniu, że ma rację. A stopni doktora i doktora habilitowanego nie dostaje się ot tak.

Podobnie jest z rozmową ze swoim duszpasterzem.

Agitacji mi proszę nie zarzucać - nie przekonuję do poglądów. Nie mam tylko tak zdecydowanego zdania. Czy zastanawiała się Pani nad tym, co by było, gdyby Pani siostra, brat, syn, córka byli innej orientacji. Nadal byłaby Pani tak nieprzejednana. Nie mam takich osób w rodzinie, ale taka sytuacja zawsze mogłaby mieć miejsce. Co wówczas? Łatwo jest o czymś mówić, łatwo potępiać - jeśli się czegoś nie doświadczyło. Zresztą, tak jak pisałem wcześniej - orientacja seksualna to kwestia prywatna. Każdy, którego to tyczy, musi się z tym sam zmierzyć w trakcie spowiedzi.

Tak, jestem z Warszawy.
Aster
 
Posty: 29
Dołączył(a): N cze 11, 2017 23:49
wyznanie: reformowane
  

Re: Kalina Wojciechowska

Postprzez Anna Maria » Śr cze 21, 2017 14:12

Proponuję Panu, pani Kalinie Wojciechowskiej, wszystkim panelistom i dyskutantom z KERu lekturę artykułu zamieszczonego na portalu konfesyjni.pl :

JAKIE POWINNO BYĆ PODEJSCIE KOŚCIOŁA DO OSÓB HOMOSEKSUALNYCH ?
LCMS. | Drukuj | Email | Odsłony: 6595
Tekst został przetłumaczony z dokumentu A PLAN FOR MINISTRY TO HOMOSEXUALS AND THEIR FAMILIES zamieszczonego na stronach internetowych Luterańskiego Kościoła Synodu Missouri.


ps. ze Stowarzyszeniem WIARA i TĘCZA wspólpracują duchowni protestanccy, a także dziekan Wydz. Teologii, nasz wspólwyznawca. Mysle, ze homoseksualiści maja tam dobrą i fachową opiekę teologiczną. Dyskusje publiczne, zwłaszcza w przestrzeni eklezjalnej - ZBYTECZNE!!!
Anna Maria
 
Posty: 89
Dołączył(a): So sty 14, 2017 15:00
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kalina Wojciechowska

Postprzez Maksymilian » Śr cze 21, 2017 15:30

Panie Asterze myli się Pan co do zdobywania tytułów naukowych, ks Guz słynny "pogromca" Lutra i Reformacji z nadania prezydenta RP został profesorem, nie mówię tego o ani Profesor, ale tak a propos.

Ma Pan również rację, że kościół to nie partia polityczna, ale to czego kościół ma nauczać nie może być sprzeczne z Pismem Świętym, a promowanie aktywności seksualnej, aktywności polityczno-społecznej, związków osób o jednej płci są grzechami, względem osób o orientacji homoseksualnej należy prowadzić kampanię uświadamiającą iż powyższe rzeczy są istotnie grzechami, ale Bóg tych ludzi nie chce wydać na zatracenie, ale chce zbawić, tyle, że jeśli się nawrócą dobrym owocem w ich życiu ma być zaniechanie seksualnej aktywności oraz życie w swoistym celibacie, samotnie, najlepiej nie mówiąc publicznie o swojej wadzie na seksualności, aby nie gorszyć maluczkich.

Dyskusja ma sens tylko wtedy kiedy znajdzie się wspólną płaszczyznę do rozmowy. Pani Profesor jest zwolenniczką stosowania hermeneutyki (sposobu interpretacji) historyczno-krytycznej, która powiedzmy sobie szczerze uważa Biblię za dzieło ludzkie, przez które Bóg działa, jest to więc podejście do Pisma z wątpliwościami i ludzkim rozumem, a my podchodzimy do Pisma jako w całości natchnionego przez Boga, Biblia wyraża w formie jakiej chciał Bóg jego wolę, podchodzimy do Biblii z wiarą i ufnością. Takie dwa różne podejścia się wykluczają, a więc i sama dyskusja na temat homoseksualizmu nie miałaby sensu, bo trzeba by było najpierw zacząć od tego czym Biblia jest i jak Bóg ma z nią związek.
Maksymilian
 
  

Re: Kalina Wojciechowska

Postprzez Aster » Śr cze 21, 2017 18:31

Pani Anno Mario,

dziękuję za wskazówkę. Przeczytałem ten poradnik dla duszpasterzy sprzed 25 lat.

Panie Maksymilianie,

naprawdę wierzy Pan w celibat?
"nie mówiąc publicznie o swojej wadzie na seksualności" - To tylko krok do unieszczęśliwiania np. męża/żony płci odmiennej fikcyjnym małżeństwem.
Aster
 
Posty: 29
Dołączył(a): N cze 11, 2017 23:49
wyznanie: reformowane
  

Re: Kalina Wojciechowska

Postprzez Grzegorz » Śr cze 21, 2017 18:54

Aster napisał(a):naprawdę wierzy Pan w celibat?


I słusznie, wszystko możemy w tym, który nas umacnia [Flp 4, 13]. Jasne, że zachowanie całkowitej wstrzemięźliwości jest niezwykle trudne, ale skoro da się to osiągnąć przez kilka miesięcy (z własnego doświadczenia) to czemu nie przez całe życie? Do tego osoby poza małżeństwem powinny dążyć.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Kalina Wojciechowska

Postprzez Maksymilian » Śr cze 21, 2017 19:58

Panie Asterze, absolutnie nie nawołuję do małżeństw osób homoseksualnych, one nie powinny się w ogóle żenić/wychodzić za mąż.
Maksymilian
 
  

Poprzednia strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości